"W końcu doczekaliśmy tego, że to lekarze będą decydować i leczyć"

05.09.2020 | "W końcu doczekaliśmy tego, że to lekarze będą decydować i leczyć"
05.09.2020 | "W końcu doczekaliśmy tego, że to lekarze będą decydować i leczyć"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
05.09.2020 | "W końcu doczekaliśmy tego, że to lekarze będą decydować i leczyć"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Lekarze rodzinni mogą już kierować pacjentów na testy na koronawirusa. Przepis, który w sobotę wszedł w życie, to część rządowej strategii walki z epidemia COVID-19. Kolejne decyzje minister zdrowia ma konsultować z Naczelną Radą Lekarską.

Dla lekarzy w przychodniach, dla lekarzy rodzinnych, dla internistów to będzie rewolucja. Od soboty istnieje już techniczna możliwość zlecania badań na koronawirusa przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

- Poczuliśmy się nieco odsunięci od możliwości wpływu na tę strategię. Być może dlatego jej taki kształt, ale przed nami jeszcze jest parę dni - mówi Jacek Krajewski, prezes federacji "Porozumienie Zielonogórskie".

Minister zdrowia Adam Niedzielski rzeczywiście zaskoczył. Nowe zasady "wyłapywania" pacjentów z koronawirusem ogłosił na konferencji i dał niecałe dwa tygodnie na ich wprowadzenie. Ta rewolucja oznacza, że to lekarze rodzinni idą na pierwszy front diagnozowania pacjentów. To oni będą decydować, czy trzeba pacjenta przetestować, czy też ma po prostu grypę i wystarczy mu przepisać leki na gorączkę.

Wątpliwości lekarzy w przychodniach - czy dadzą radę - są i pewnie szybko nie znikną. Z drugiej strony zaangażowanie lekarzy rodzinnych ma odciążyć szpitale przed nadchodzącym sezonem grypowym. Oczywiste jest, że za kilka tygodni osób z infekcjami będzie mnóstwo. Osób z objawami, które często będą identyczne jak te przy koronawirusie. Chodzi o to, by one wszystkie nie trafiały na badania do szpitali zakaźnych, bo one po prostu pękną w szwach.

- Rozłożenie odpowiedzialności w walce z koronawirusem ma sens i to jest dobry kierunek. Myśmy, jako samorząd lekarski, postulowali już miesiąc temu, że tak to powinno być - tłumaczy profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Kolejne plany mają być konsultowane z samorządem lekarskim.

- W końcu doczekaliśmy tego, że to lekarze będą decydować i leczyć a nie tylko decyzje administracyjne. Chyba to o to jednak chodzi, żeby z tym lekarzem mieć ten kontakt - uważa Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Katowicach.

Europejski apel

Od kilku dni liczba potwierdzonych zachorowań utrzymuje się mniej więcej na podobnym poziomie. Dużo gorsze informacje płyną z Europy. W ciągu ostatniej doby zanotowano najwyższą liczbę zakażeń w Hiszpanii i we Francji. Najwyższy wskaźnik zachorowań w naszym regionie mają Czesi. Mimo tego z Brukseli popłynął apel o zniesienie ograniczeń w podróżowaniu.

- Uważamy, że żadnemu obywatelowi Unii Europejskiej nie należy odmawiać wjazdu do innego kraju Unii Europejskiej. Zamiast tego zalecamy rządom stosowanie testów lub kwarantanny - mówi Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska proponuje, by po Unii obywatel Unii mógł latać bez przeszkód. Dziś każdy kraj ma prawo wprowadzać swoje restrykcje. Za 10 dni zostanie przedstawiona nowa lista z krajami, do których Polacy nie polecą, i tymi, do których latać będzie można. Według nieoficjalnych informacji - ta druga prawdopodobnie będzie dłuższa niż ostatnio.

- Mam nadzieję, że jeżeli ta lista się będzie rozszerzała, to też będzie to pewien sygnał, że sytuacja pandemiczna jest w miarę pod kontrolą. Nauczyliśmy się z nią żyć - tłumaczy Bartosz Grodecki, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Według rządowych danych akurat samoloty nie stały się niebezpiecznymi ogniskami koronawirusa.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS