Zachowaj dystans do innych ludzi i zakładaj jednorazowe rękawiczki - to rady, o których należy pamiętać przed każdym wyjściem z domu. Eksperci zwracają uwagę, że stosując te środki ostrożności, można zminimalizować ryzyko wystąpienia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SASR-CoV-2 na świecie ogłoszono stan pandemii. Mimo tego taki widok nie jest rzadkością. Władze Sosnowca i wielu innych miast, apelami przez megafony, postanowiły przypomnieć mieszkańcom to, co powinno być oczywiste. - Proszę udać się do swojego miejsca zamieszkania, by nie zwiększać ryzyka zachorowania. (...) Jeśli nie jest to stan wyższej konieczności, to zostańcie w domach - można było usłyszeć w komunikatach funkcjonariuszy.
- Szukaliśmy rozwiązania, które by przypominało mieszkańcom o tych nakazach - wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Rękawiczki jako środki ochrony
Wiele osób musi jednak dojechać do pracy, czy zrobić niezbędne zakupy. Zachowując odpowiednie środki ostrożności przy wyjściu z domu, w dużym stopniu można zminimalizować ryzyko zakażenia nowym koronawirusem.
- Właściwie wychodzimy na teren skażony biologicznie. Czyli wszystkie klamki, poręcze, wózki nawet produkty spożywcze w opakowaniach plastikowych mogą mieć kontakt z wydzielinami osób chorych - mówi dr Andrzej Zapaśnik, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego.
Specjaliści zwracają uwagę, aby do codziennej podróży wykorzystać rękawiczki. W ten sposób możemy uniknąć zakażenia przez dotyk. Najlepiej korzystać z jednorazowych rękawiczek i zakładać je przed wyjściem z domu. Nie należy dotykać nimi twarzy, a powrocie do domu, czy wejściu do pracy trzeba je zdjąć w odpowiedni sposób.
Zachowaj bezpieczną odległość
Bardzo ważne, o ile nie najważniejsze jest zachowanie bezpiecznego dystansu do innych osób.
- Spacery rodzinne grupowe spotykanie się z sąsiadami to jest absolutnie niedopuszczalne w sytuacji pandemii - zaznacza dr Łukasz Durajski, lekarz medycyny podróży.
Przy tak słonecznej pogodzie, w ten weekend, stosowanie się do zaleceń lekarzy nie wszystkim wychodziło.
Jednak zauważyliśmy postęp w zachowaniu odstępów między osobami stojącymi w kolejkach.
- Wolę uważać i wolę podejmować takie środki bezpieczeństwa - jak rękawiczki, i jak stanie w bezpiecznej odległości - tłumaczy mężczyzna spotkany na ulicy.
Najtrudniej o zachowanie odległości w środkach komunikacji miejskiej. Tym bardziej, że w większości miast obowiązuje rozkład weekendowy, ze zmniejszona liczbą autobusów. - Mogę zapewnić, że sytuacje w których autobusy są przepełnione są incydentalne, a po drugie bardzo szybko usuwane - twierdzi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.
- Stosując te środki spowalniamy dynamikę epidemii. Dajemy szanse opiece zdrowotnej, że jakoś się wyrobi osobowo sprzętowo - zaznacza dr Adam Pietrzak, specjalista medycyny ratunkowej.
Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN