Jednorazowe rękawiczki i bezpieczna odległość. "Stosując te środki, spowalniamy dynamikę epidemii"

23.03.2020 | Jednorazowe rękawiczki i bezpieczna odległość. "Stosując te środki, spowalniamy dynamikę epidemii"
23.03.2020 | Jednorazowe rękawiczki i bezpieczna odległość. "Stosując te środki, spowalniamy dynamikę epidemii"
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
23.03.2020 | Jednorazowe rękawiczki i bezpieczna odległość. "Stosując te środki, spowalniamy dynamikę epidemii"Dariusz Łapiński | Fakty TVN

Zachowaj dystans do innych ludzi i zakładaj jednorazowe rękawiczki - to rady, o których należy pamiętać przed każdym wyjściem z domu. Eksperci zwracają uwagę, że stosując te środki ostrożności, można zminimalizować ryzyko wystąpienia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SASR-CoV-2 na świecie ogłoszono stan pandemii. Mimo tego taki widok nie jest rzadkością. Władze Sosnowca i wielu innych miast, apelami przez megafony, postanowiły przypomnieć mieszkańcom to, co powinno być oczywiste. - Proszę udać się do swojego miejsca zamieszkania, by nie zwiększać ryzyka zachorowania. (...) Jeśli nie jest to stan wyższej konieczności, to zostańcie w domach - można było usłyszeć w komunikatach funkcjonariuszy.

- Szukaliśmy rozwiązania, które by przypominało mieszkańcom o tych nakazach - wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Rękawiczki jako środki ochrony

Wiele osób musi jednak dojechać do pracy, czy zrobić niezbędne zakupy. Zachowując odpowiednie środki ostrożności przy wyjściu z domu, w dużym stopniu można zminimalizować ryzyko zakażenia nowym koronawirusem.

- Właściwie wychodzimy na teren skażony biologicznie. Czyli wszystkie klamki, poręcze, wózki nawet produkty spożywcze w opakowaniach plastikowych mogą mieć kontakt z wydzielinami osób chorych - mówi dr Andrzej Zapaśnik, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego.

Specjaliści zwracają uwagę, aby do codziennej podróży wykorzystać rękawiczki. W ten sposób możemy uniknąć zakażenia przez dotyk. Najlepiej korzystać z jednorazowych rękawiczek i zakładać je przed wyjściem z domu. Nie należy dotykać nimi twarzy, a powrocie do domu, czy wejściu do pracy trzeba je zdjąć w odpowiedni sposób.

Zachowaj bezpieczną odległość

Bardzo ważne, o ile nie najważniejsze jest zachowanie bezpiecznego dystansu do innych osób.

- Spacery rodzinne grupowe spotykanie się z sąsiadami to jest absolutnie niedopuszczalne w sytuacji pandemii - zaznacza dr Łukasz Durajski, lekarz medycyny podróży.

Przy tak słonecznej pogodzie, w ten weekend, stosowanie się do zaleceń lekarzy nie wszystkim wychodziło.

Jednak zauważyliśmy postęp w zachowaniu odstępów między osobami stojącymi w kolejkach.

- Wolę uważać i wolę podejmować takie środki bezpieczeństwa - jak rękawiczki, i jak stanie w bezpiecznej odległości - tłumaczy mężczyzna spotkany na ulicy.

Najtrudniej o zachowanie odległości w środkach komunikacji miejskiej. Tym bardziej, że w większości miast obowiązuje rozkład weekendowy, ze zmniejszona liczbą autobusów. - Mogę zapewnić, że sytuacje w których autobusy są przepełnione są incydentalne, a po drugie bardzo szybko usuwane - twierdzi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

- Stosując te środki spowalniamy dynamikę epidemii. Dajemy szanse opiece zdrowotnej, że jakoś się wyrobi osobowo sprzętowo - zaznacza dr Adam Pietrzak, specjalista medycyny ratunkowej.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS