Hospicja pomagają mimo pandemii. "Zostajemy takimi zastępczymi członkami rodzin"

21.04.2020 | Hospicja pomagają mimo pandemii. "Zostajemy takimi zastępczym członkami rodzin"
21.04.2020 | Hospicja pomagają mimo pandemii. "Zostajemy takimi zastępczym członkami rodzin"
Renata Kijowska | Fakty TVN
21.04.2020 | Hospicja pomagają mimo pandemii. "Zostajemy takimi zastępczym członkami rodzin"Renata Kijowska | Fakty TVN

Codziennie się okazuje, że pandemia zmniejszyła liczbę darczyńców, a potrzeby w różnych dziedzinach się nie zmieniły. Hospicja domowe opiekują się ludźmi, którzy są szczególnie bezbronni i potrzebujący pomocy. W tej sytuacji są też szczególnie zagrożeni.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

99-letnia pani Nadzieja jest pod opieką domowego Hospicjum Proroka Eliasza. W wyludniających się podlaskich wioskach samotnych chorych od najbliższego lekarza dzieli nierzadko kilkadziesiąt kilometrów.

- Kiedyś dzieci mogły dojechać z Białegostoku czy z Warszawy, choćby na weekend. W tej chwili zamknięci w swoich domach, więc okazuje się, że zostajemy takimi zastępczymi członkami rodzin - mówi Paweł Grabowski, lekarz i kierownik Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie.

"Zastępczy członkowie rodziny" pomogą zmienić opatrunek, podłączyć kroplówkę, a nawet przynieść do domu drewno czy zrobić zakupy.

Pomoc potrzebna od zaraz

Również młodsi zdają sobie sprawę, że choć naokoło wszystko się zmieniło, to niezmiennie mogą liczyć na innych. Przykładem tego jest działające pomimo pandemii Hospicjum Dla Dzieci "Alma Spei" w Małopolsce. W związku z warunkami, które są spowodowane pandemią, ciocię, czyli panią doktor, która musiała założyć specjalny strój, może ciężej teraz rozpoznać, ale najważniejsze, że jest.

- Mamy maseczki, zdobyliśmy przyłbice, mamy rękawiczki, ale dziś wyjeżdżająca na wizyty koleżanka powiedziała "pani doktor, mamy w magazynie ostatnich 10 fartuchów" - opowiada Małgorzata Musiałowicz, pediatra i lekarz medycyny paliatywnej z Hospicjum Dla Dzieci "Alma Spei" w Krakowie.

Potrzebne jest wsparcie. NFZ finansuje część wydatków na opiekę nad chorymi. Resztę udawało się zbierać na festynach i kwestach. Teraz to niemożliwe.

Wpłaty od darczyńców wyraźnie zmalały, a wydatki wzrosły. Żaden z podopiecznych nie może tego odczuć.

Wszystko utrudnia koronawirus

Przed lekarzami wizyta w domu dziecka z koronawirusem.

- Wiemy o tym, że do tego domu będziemy musieli wejść, bo tam jest taka procedura (medyczna - przyp. red.), konieczna do wykonania, którą musimy zrobić na miejscu, ale jesteśmy do tego przygotowani - mówi Małgorzata Musiałowicz.

Hospicjum Proroka Eliasza też obawia się, że koronawirus pokrzyżuje plany. Pod opieką domową ma kilkadziesiąt osób. NFZ finansuje leczenie 14 chorych.

- W Niemczech i na Białorusi można trafić pod opiekę hospicjum, umierając na każdą praktycznie chorobę. W Polsce trzeba mieć to "szczęście", żeby mieć raka albo przynajmniej odleżyny - mówi Paweł Grabowski.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Polsce w Redzikowie otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN