"Przechodziłam grypę, anginę, różne choroby. Ale to było coś zupełnie innego"

20.10.2020 | "Przechodziłam grypę, anginę, różne choroby. Ale to było coś zupełnie innego"
20.10.2020 | "Przechodziłam grypę, anginę, różne choroby. Ale to było coś zupełnie innego"
Renata Kijowska | Fakty TVN
20.10.2020 | "Przechodziłam grypę, anginę, różne choroby. Ale to było coś zupełnie innego"Renata Kijowska | Fakty TVN

Są grupy ryzyka, statystyka z podziałem na województwa i powiaty, jest rachunek prawdopodobieństwa, ale COVID-19 i tak atakuje, i tu nie ma wyjątków. Wirus może zaatakować kierowcę, medyka, nauczyciela, emeryta, znanego polityka czy dziennikarza. Kilka z tych osób o swoich doświadczeniach i walce z koronawirusem opowiedziało redakcji "Faktów" TVN.

Dziennikarka, prezenterka pogody kanałów Grupy TVN Discovery Dorota Gardias we wrześniu zakaziła się koronawirusem SARS-CoV-2 i przeszła wywoływaną przez niego chorobę COVID-19. O szczegółach choroby, objawach i leczeniu opowiedziała redakcji "Faktów" TVN.

- Przechodziłam grypę, anginę, różne choroby, ale to było coś zupełnie innego. Ten ból pleców przede wszystkim i ból oczu. Nie mogłam patrzeć ani w górę, ani w bok - opisuje Gardias.

Dziennikarka wspomina, że tuż przed zakażeniem weszła na najwyższy szczyt Tatr, Gerlach. Zawsze była bardzo aktywna, więc nawet, gdy trafiła do szpitala, wciąż nie sądziła, że trzeba będzie poprosić o tlen.

- Miałam połowę oddechu. Najważniejsze w tej sytuacji było dla mnie, żeby nie panikować, bo przy panice wzrasta tętno i człowiek zaczyna łapać powietrze jak ryba - wyjaśnia prezenterka tvnmeteo.pl.

Aktorka Maja Ostaszewska za pomocą mediów społecznościowych poinformowała, że przebywa w izolacji w związku z zakażeniem koronawirusem. W udostępnionym wpisie opisała, jak wygląda przebieg jej choroby.

"Ból głowy i całego ciała, jakiego nie znałam, jaki nie pozwala spać. Cały czas na środkach przeciwbólowych. Gorączka i dreszcze, brak węchu i smaku, potworna słabość, zawroty głowy. Podróż do kuchni czy łazienki była wyzwaniem" - napisała aktorka.

"Musimy być jednością, musimy siebie wspierać"

O tym, że przed COVID-19 nie chroni żaden immunitet, przekonał się poseł Jerzy Polaczek. W udostępnionym wpisie parlamentarzysta poinformował, że tomografia jego płuc dała złe wyniki.

"Ten wpis traktuję jako przestrogę i chęć wpłynięcia na postawy ludzi. Dla kpiących z epidemii mam dwa słowa - OPAMIĘTAJCIE SIĘ!" - zaapelował polityk.

Podobnie apeluje były skoczek narciarski Adam Małysz, który opowiedział o swojej walce z koronawirusem.

- Dla mnie najtrudniejsze na początku było to, że mogłem zakazić kogoś innego - mówi Małysz. - Nic się nam nie stanie, jeśli zachowujemy ten odstęp, jeśli będziemy w tej maseczce chodzić - dodaje.

Adam Małysz przeszedł chorobę dość łagodnie, inaczej niż Izabela Koprowiak, dziennikarka sportowa, która Szymonowi Jadczakowi z tvn24.pl przyznała, że płakała z przerażenia.

Dziennikarka również w udostępnionym, w mediach społecznościowych, wpisie podzieliła się swoimi objawami oraz przeżyciami.

"Ból głowy jakby ktoś włożył ją w imadło i miażdżył coraz mocniej i ból w klatce piersiowej - ten był najdziwniejszy, tego wcześniej nie znałam. To uczucie, jakby wbijano mi w płuca, nerki, serce (cholera wie, w co dokładnie) igły, coraz mocniej, coraz głębiej" - napisała na Facebooku Izabela Koprowiak.

Dziennikarkę w jej walce wspierał pomocnik Legii Paweł Wszołek, który koronawirusa już się pozbył. Piłkarz radził dużo spać, dużo pić i dać sobie czas.

- Musimy być jednością, musimy siebie wspierać, szczególnie jak ktoś przechodzi ciężkie objawy - zaznacza Paweł Wszołek. Z kolei dziennikarz "Faktów" TVN Dariusz Łapiński wychodzi na prostą.

- Po ponad dwóch tygodniach choroby czuję się już dużo lepiej. Nie kaszlę non stop. Po dwukrotnej zmianie leków, nie czuję się już tak słaby, jak na początku choroby - mówi Dariusz Łapiński.

Wzmacniać może poczucie, że chorobę, nawet ciężką udaje się pokonać, a dystans, maseczki mają sens.

- Nikt z kim miałam kontakt, nie został zakażony. Uważam, że to najlepszy dowód na to, że warto ją (maseczkę - przyp. red.) nosić - podkreśla Dorota Gardias.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS