Ortopedzi, neurolodzy, pediatrzy leczą pacjentów z COVID-19. "Codziennie spotykamy się ze śmiercią"

26.04.2021 | Ortopedzi, neurolodzy, pediatrzy leczą pacjentów z COVID-19. "Codziennie spotykamy się ze śmiercią"
26.04.2021 | Ortopedzi, neurolodzy, pediatrzy leczą pacjentów z COVID-19. "Codziennie spotykamy się ze śmiercią"
Renata Kijowska | Fakty TVN
26.04.2021 | Ortopedzi, neurolodzy, pediatrzy leczą pacjentów z COVID-19. "Codziennie spotykamy się ze śmiercią"Renata Kijowska | Fakty TVN

Do walki z COVID-19 stają obok lekarzy chorób zakaźnych także położne, ortopedzi i lekarze stażyści. Niektórzy przyznają, że się bali. Warunki pracy sprawiają, że czasami wśród medyków dochodzi do omdleń.

- Rozwiązujemy kwestie złamania, urazu, niestabilności stawu. Tutaj musieliśmy zajmować się chorym całościowo - mówi Mateusz Gąciarz, ortopeda w szpitalu MSWiA w Krakowie, który zajmuje się także pacjentami z COVID-19.

Ambicją stała się nie liczba nowatorskich operacji, a poprawa stanu pacjenta, najlepiej bez użycia respiratora. To wymagało "przebranżowienia się" i doszkolenia.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W szpitalu covidowym MSWiA w Krakowie każdy oddział leczy pacjentów z koronawirusem, są w tym gronie także położne. - Pojawiła się na przykład mama karmiąca na oddziale, to wiadomo, że oczy mi się zaświeciły i od razu z chęcią z jakąś poradą laktacyjną do niej biegłam - opowiada położna Agnieszka Posieczek. Chciałaby, jak przedtem, witać życie. - Codziennie spotykamy się ze śmiercią, często są to trudne emocje - przyznaje.

Stażystka Maria Czarnobilska powinna zdobywać doświadczenie jako pediatra, nie zakaźnik. Docenia jednak, że walka na covidowym froncie wiele ją nauczyła.

- Bałam się. Weszłam na oddział i potem, gdy już się przebierałam, wychodziłam, to zastanawiałam się, czy odkaziłam dobrze ręce, czy nie przyniosę tego wirusa. Teraz nie myślę w kategoriach, że się zakażę - przyznaje dr Czarnobilska. - Wielu pacjentów ma ten obraz intensywnej terapii i to powoduje, że się napędza. Trzeba wtedy spokojnie porozmawiać z pacjentem - opowiada.

"Zdarzają się przypadki omdleń"

Lekarze robią wszystko, żeby się ułożyło. Także w szpitalu covidowym w Szczecinie. Nawet jeśli to oznacza, że mdleją ze zmęczenia, bo leczą COVID-19 i operują jednocześnie. - Nastawienie złamania wymaga i siły, i sprytu, i czasami te zabiegi trwają długo - opisuje dr Dariusz Kozerawski, lekarz w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie. - Zdarzają się przypadki omdleń wśród zespołu operacyjnego - dodaje.

Muszą się trzymać także neurolodzy. Zwykły szpital nie przyjmie pacjenta zakażonego koronawirusem, który jednocześnie przechodzi udar. - Z reguły są to pacjenci bardzo ciężcy, pacjenci, którzy trafiają do nas bardzo późno, z licznymi chorobami współistniejącymi - mówi Małgorzata Niekrasz, lekarka w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie.

Dlatego wszyscy lekarze apelują, by chorzy nie czekali ze zgłaszaniem się do szpitali.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS