Co grozi za przemieszczanie się w noc sylwestrową? Oświadczenie policji

28.12.2020 | Co grozi za przemieszczanie się w noc sylwestrową? Oświadczenie policji
28.12.2020 | Co grozi za przemieszczanie się w noc sylwestrową? Oświadczenie policji
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
28.12.2020 | Co grozi za przemieszczanie się w noc sylwestrową? Oświadczenie policjiJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Godzina policyjna w sylwestra czy tylko apel, by nie wychodzić z domów? Po wydaniu zakazu w sprawie przemieszczania się w noc sylwestrową premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że to nie godzina policyjna, bo ta byłaby bezprawna. Pozostaje pytanie, co grozi za nieprzestrzeganie zapisanego w rozporządzeniu zakazu?

Policja nie zgodziła się na rozmowę z "Faktami" TVN o sylwestrowym zakazie przemieszczania się i ewentualnych mandatach. Jednak przesłała nam nagrane przez siebie oświadczenie, z którego wynika, że każdy funkcjonariusz będzie indywidualnie decydował o podejmowanych działaniach.

- Policjanci każdorazowo, w przypadku podejmowania przez siebie interwencji wobec sprawców wykroczeń, w sposób indywidualny podchodzą do tego typu sytuacji i sami podejmują decyzję o sposobie ich zakończenia - przekazał na udostępnionym nagraniu sierż. szt. Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji.

Na udostępnionym "Faktom" TVN nagraniu Kurczyk wymienił także, jakie kary mogą być zastosowane przez funkcjonariuszy. - To może być pouczenie, to może być nałożony mandat karny, a w szczególnych przypadkach policjanci mogą skierować wniosek o ukaranie do sądu - mówił.

- Funkcjonariusz publiczny nie jest od tego, by interpretować przepisy prawa - przypomina Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" i dodaje, że rekomenduje, "by obywatele nie przyjmowali tego rodzaju mandatów". - Sprawa wtedy zakończy się w drodze postępowania sadowego - dodaje.

Nikt nie przeczy, że z epidemicznego punktu widzenia sylwestrową noc lepiej spędzić w izolacji, ale szczególnie w pandemii obywatel nie może żyć w dodatkowej niepewności. Nie może się zastanawiać, na jakiego policjanta i na jaką interpretację przepisów trafi.

Apel premiera

W niedzielę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że rząd, wprowadzając ograniczenie w przemieszczaniu się w sylwestrową noc, nie wprowadza godziny policyjnej.

- My godziny policyjnej nie wdrażamy - podkreślił Morawiecki. - Aby ona mogła być zastosowana, to państwo w większości się orientujecie na pewno, że musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta oczywiście, wdrożyć stan wyjątkowy - przekazał Morawiecki. - Ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, właśnie poza godziną policyjną, dlatego bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się - dodał szef rządu.

Pojawiają się więc pytania o to, czemu na rządowych stronach używa się sformułowania "zakaz", skoro premier jedynie "apeluje" o nieprzemieszczanie się w sylwestra.

- Najpierw wypychają tego bezradnego ministra zdrowia na konferencję prasową, na której minister zdrowia duka, myli się, nie wie, od której do której ta godzina policyjna ma być, po czym piszą na kolanie rozporządzenie po to, żeby po sześciu dniach powiedzieć, że to nie obowiązuje, dać nowe rozporządzenie, w którym zamykają kasyna, ale nie odwołują godziny policyjnej. W tym się już naprawdę nie można połapać - ocenia Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej.

Co na to Ministerstwo Zdrowia?

W rządowym rozporządzeniu napisane jest, że "wyjątkiem jest wykonywanie czynności służbowych lub zawodowych, działalności gospodarczej, a także zaspokojenie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego". Jednak w tej sprawie też jest mnóstwo wątpliwości.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz 18 grudnia wymieniał, w jakich przypadkach możemy przemieszczać się w noc sylwestrową.

- Jeżeli nie udajemy się do apteki, jeżeli nie mamy pilnej wizyty u naszych rodziców, którzy są starymi, schorowanymi ludźmi i musimy się nimi zaopiekować raz, dwa czy trzy razy na dzień, jeżeli nie przemieszczamy się do pracy, to znaczy, że nie wypełniamy tego przepisu rozporządzenia - mówił Andrusiewicz.

Teraz twierdzi, że dozwolone jest również wyjście na spacer z psem i do sklepu.

- Oczywiście wyjście do sklepu oraz z rzeczonym psem, bo teraz najwięcej Polaków pyta o to, czy może wyjść z psem w sylwestra. Tak, można wyjść z psem - powiedział Andrusiewicz.

- Jeśli rząd jest niekonsekwentny, to przynajmniej niech obywatele wykażą więcej konsekwencji i rozsądku - komentuje całe zamieszanie Bronisław Komorowski, były prezydent RP.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS