Fakty - oglądaj online

"Niepotrzebne", "kompromitujące", "nie powinny paść". Lekarze krytykują słowa prezydenta

Lekarze, pracownicy sanepidu i minister zdrowia od miesięcy robią wszystko, by przekonać Polaków do zakrywania nosa i ust. W tym samym czasie prezydent Andrzej Duda choć zachęca do maseczek, to dodaje, że "nie każdy może, nie każdy lubi" je nosić.

Prezydent bez maseczki na spotkaniu z wyborcami. "Powinien dawać przykład"

Nie każdy może, nie każdy lubi. A poza tym jesteśmy na świeżym powietrzu - tak prezydent Andrzej...

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w poniedziałek Kraków, gdzie spotkał się z mieszkańcami i turystami. Prezydent, jak i większość zebranych, nie miał zasłoniętych ust i nosa. Nie było zachowanego również dystansu społecznego.

Nie umknęło to uwadze dziennikarzy, którzy później dopytywali prezydenta o warunki na spotkaniu.

- Oczywiście apeluję o zachowanie dystansu i jeżeli ktoś może, to oczywiście też zachęcam do noszenia maseczek. Natomiast nie każdy może, nie każdy lubi, a jesteśmy na wolnym powietrzu - mówił prezydent.

Andrzej Duda wypowiadając te niejednoznaczne słowa i to w dniach, gdy w Polsce padają kolejne rekordy liczby odnotowanych przypadków zakażenia koronawirusem, a Senat zmaga się z najtrudniejszą od początku pandemii sytuacją, naraził się na krytykę ze strony lekarzy.

- To są niepotrzebne i kompromitujące prezydenta wypowiedzi, zupełnie dezawuujące nasze działania jako Polaków, jako służby zdrowia. Maski trzeba nosić, szczepić się trzeba - ocenia prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Jerzego Gromkowskiego we Wrocławiu.

"Te słowa nie powinny paść"

W sprawie obowiązku zakrywania nosa i ust wypowiedział się również minister zdrowia Łukasz Szumowski, który z zawodu jest lekarzem.

- Tutaj nie ma naprawdę żadnych wymówek medycznych, bo gdy ktoś nie może maseczki nosić, to może nosić przyłbicę - mówił w poniedziałek minister Szumowski w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Kolejna doba z rekordową liczbą nowych zakażeń. "Trzeba bardziej restrykcyjne podchodzić do zaleceń"

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 680 nowych potwierdzonych przypadkach zakażeń...

Rozdźwięk w apelach najważniejszych osób w państwie pomiędzy "nie każdy lubi", a "nie ma wymówek" nie pomaga działaniom rządu, który od kilku dni próbuje dyscyplinować Polaków.

- Każdego z nas obowiązuje dystans, każdego z nas obowiązuje maseczka. Nie ma żadnych wyłączeń w Polsce dla nikogo - podkreśla rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Pan prezydent w trosce o ludzi, w trosce o społeczeństwo, o ewentualnych pacjentów powinien się szybko z nich wycofać. Te słowa nie powinny paść - zaznaczył lekarz i senator Lewicy Wojciech Konieczny.

- Rządzący tracą wiarygodność. Powinni wydać klarowne wytyczne dla ludzi, gdzie i kiedy nosić maseczki i jakie są konsekwencje nie noszenia maseczek - dodaje lekarz i senator Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Gorgoń-Komor.

Liczba wykonanych testów w ciągu doby

Prezydent Andrzej Duda komentując w poniedziałek sytuację epidemiologiczną w Polsce stwierdził, że "w związku z tym, że 35 tysięcy testów jest realizowanych dziennie, mamy tych przypadków koronawirusa wykrywanych dużo".

Jednak dziennikarze portalu tvn24.pl sięgnęli po twarde dane i przypomnieli, że w ostatnich dniach więcej niż 30 tysięcy testów wykonano w Polsce tylko raz - 31 lipca.

W pozostałe dni średnia wynosiła niespełna 25 tysięcy testów na dobę, a w poniedziałek - nieco ponad 17 tysięcy.

- Słowa prezydenta ważą tonę. Ludzie tego słuchają i wyciągają błędne wnioski - stwierdził marszałek Senatu Tomasz Groszki.

Prezydent na wtorkowe spotkania już założył maseczkę. O swoich poniedziałkowych słowach nie chciał już rozmawiać.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 29 września

  Fakty z 29 września

  Epidemia COVID-19 w Polsce nie zwalnia, dlatego rząd wprowadził nowe restrykcje. Są one różne w zależności od tego, w jakiej strefie jest dany powiat. W programie powiemy również o planach Zjednoczonej Prawicy na nowy rząd, a także o tym, jak izolację spowodowaną pandemią znoszą podopieczni domów opieki społecznej. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Epidemia COVID-19 rozpędza się. Nowe obostrzenia i nowe obowiązki lekarzy rodzinnych

  Epidemia COVID-19 rozpędza się. Nowe obostrzenia i nowe obowiązki lekarzy rodzinnych

  Rząd wprowadza nowe obostrzenia w walce z koronawirusem. Teraz wszędzie będą obowiązywać limity w liczbie gości weselnych, różne w zależności od tego, w jakiej strefie jest dany powiat. Pacjenci z rozpoznanym koronawirusem będą teraz po teście wracać do lekarzy rodzinnych - po decyzję, co dalej. W strefach czerwonych restauracje, puby i bary będą mogły działać tylko do godziny 22.00. Nowe regulacje pojawiają się po tym, jak w ciągu tygodnia liczba zajętych respiratorów w Polsce podwoiła się.

  czytaj więcej »
 • Zjednoczona Prawica ustaliła skład nowego rządu. Kto będzie kim?

  Zjednoczona Prawica ustaliła skład nowego rządu. Kto będzie kim?

  Nowo powstała Rada Koalicji zaakceptowała skład rządu, ale jeszcze nie został on podany do wiadomości publicznej. Poseł PiS Przemysław Czarnek, który stwierdził, że ludzie LGBT "nie są równi ludziom normalnym", ma zostać ministrem edukacji narodowej. "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że jeden z ministrów bez teki ma zajmować się "prawami obywatelskimi i tożsamością europejską". Do tej roli ma być przymierzany poseł Solidarnej Polski Michał Woś, dotychczasowy minister środowiska. Ministrem rolnictwa ma zostać poseł PiS Grzegorz Puda - to on firmował ustawę PiS o zakazie hodowli zwierząt na futra.

  czytaj więcej »
 • "Demokracja kosztuje". Jacek Sasin tłumaczy, na co poszło 70 milionów złotych

  "Demokracja kosztuje". Jacek Sasin tłumaczy, na co poszło 70 milionów złotych

  Minister aktywów państwowych Jacek Sasin stwierdził, że "demokracja kosztuje". W ten sposób bronił swojego udziału w organizacji wyborów korespondencyjnych 10 maja, które ostatecznie się nie odbyły. Poczta Polska straciła z tego tytułu 70 milionów złotych, które teraz chce odzyskać od Krajowego Biura Wyborczego. Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie.

  czytaj więcej »
 • Pierwsza debata prezydencka Donald Trump kontra Joe Biden już w nocy, także w tvn24.pl

  Pierwsza debata prezydencka Donald Trump kontra Joe Biden już w nocy, także w tvn24.pl

  Na wschodnim wybrzeżu USA będzie wtedy godzina 21, ale w Polsce godzina 3 w nocy. Donald Trump i Joe Biden pojawią się w atrium uniwersytetu w Cleveland i rozpocznie się pierwsza debata prezydencka. Będą jeszcze dwie kolejne, ale ta pierwsza zawsze jest najważniejsza. Transmisja debaty - z tłumaczeniem na język polski - rozpocznie się o godzinie 3 w nocy z wtorku na środę na portalu tvn24.pl.

  czytaj więcej »
 • Argentyński polityk przyłapany na krotochwilach z kochanką. Zapomniał o kamerce

  Argentyński polityk przyłapany na krotochwilach z kochanką. Zapomniał o kamerce

  Zdarzało się w czasie pandemii, że gdy nagrywano polityków w ich własnych domach, to byli bez spodni, albo do pokoju wbiegały dzieci. Przyjmowano to ze zrozumieniem. Dla pewnego argentyńskiego posła chwila zapomnienia przed kamerą oznacza jednak koniec kariery i małżeństwa. Juan Emilio Ameri w czasie posiedzenia, które odbywało się wirtualnie, zajął się piersiami pewnej kobiety, co uchwyciła jego kamera internetowa. Jakby tego było mało, to okazało się, że to nie była jego żona.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na środę 30 września

  Prognoza pogody na środę 30 września

  W środę na północy i na zachodzie Polski na ogół pogodnie. Na pozostałym obszarze kraju pochmurno z opadami deszczu do 15 mm. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 19 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, z północy.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 28 września

  Fakty z 28 września

  Ostatniej doby potwierdzono ponad 1300 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zdaniem ekspertów potrzeba szybkich działań korygujących w dotychczasowej strategii walki z epidemią. W programie powiemy również o segregacji śmieci, przyjęciu budżetu przez rząd i walkach w Górskim Karabachu. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
tvnpix