Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Marzanna Zielińska / Fakty TVN
  • Prognoza pogody na sobotę 14 listopada
  • "Całkowicie zniszczyli pojęcia: święto, niepodległość, patriotyzm"
Fala pomocy

Organizują pomoc dla pacjentów z COVID-19. "To jest właśnie ten czas próby"

Na oddziały covidowe trafiają teraz setki osób, którym nie ma kto przywieźć najbardziej potrzebnych rzeczy. Pacjentom może brakować pasty do zębów, szamponu, szlafroka czy kapci. Pomoc dla nich organizują strażacy, parafie i szkoły, ale pomóc może każdy z nas. I każdy z nas może takiej pomocy potrzebować.

Koleje Śląskie mają nowe urządzenie do walki z koronawirusem

Elektryczny zamgławiacz termiczny - pod tą skomplikowaną nazwą kryje się nowe urządzenie Kolei...

Każdy szpital - i to nie tylko covidowy - to teraz w pewnym sensie więzienie. Nikt bez zgody nie wyjdzie, a już na pewno nikt nie wejdzie.

- (Pacjenci - przyp. red.) są zwożeni z całego regionu. Ich rodziny są na kwarantannie, są bardzo daleko, nie mają się jak dostać i po prostu pacjenci - tak jak stoją - są pakowani do karetki, przyjeżdżają do szpitala i nie mają ze sobą podstawowych środków higieny, nie mają ze sobą wody - mówi Agnieszka Kacprzyk, organizatorka zbiórki dla pacjentów szpitala w Ostródzie.

Dziś pacjent w szpitalu na pozamedyczną pomoc - bez wsparcia z zewnątrz - nie ma szans.

- Wiele osób, które się tu leczą, jest samotnych albo skonfliktowanych z rodziną, także nie mają tych rzeczy, które normalnie pacjenci w szpitalach somatycznych mają - opowiada Ewa Jędrys z Fundacji Pomocy Chorym Psychicznie imienia Tomasz Deca ze Szpitala Klinicznego imienia doktora Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie.

Stąd rozlewająca się powoli po całym kraju - w wielu przypadkach po apelach szpitali - oddolna akcja od ludzi dla ludzi. By bez najpotrzebniejszych rzeczy nie został w szpitalu nikt.

- Pampersy, pasty do zębów, jednorazowe kubeczki, talerzyki, wszystko co tak naprawdę jednorazowo można zużyć do higieny osobistej - wylicza Grzegorz Szopa z Ochotniczej Straży Pożarnej Biały Kościół i stowarzyszenia #StrażacyMałopolska.

Na liście potrzeb są też grzebienie, szlafroki, kapcie, koce. Każdy darczyńca sam od siebie może też dodać to, co jego zdaniem może przydać się pacjentowi.

- Nie ma kto dostarczyć tej żywności, przekąsek słodkich czy czegokolwiek - wyjaśnia Piotr Skarzyński z OSP Poznań-Głuszczyna.

Inspiracja dla wszystkich

Po strażakach w Małopolsce i Wielkopolsce mobilizują się też parafie. Między innymi w Czarnkowie.

- To jest właśnie ten czas próby, ale przede wszystkim też i zdania sobie sprawy z tego, że możemy bezinteresownie pomagać drugiemu człowiekowi - mówi ksiądz Marcin Gawarzewski z Rzymskokatolickiej Parafii św. Marii Magdaleny w Czarnkowie.

Pandemia to dla wszystkich wielki sprawdzian. Może nawet najważniejszy w życiu. Tak jak też dla licealistów, którzy w dwa dni wypełnili szkolne korytarze darami dla pacjentów szpitali w Ostródzie.

- Moi uczniowie zdali egzamin - podkreśla Jolanta Skrzypczyńska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Adama Mickiewicza w Olsztynie.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix