W niektórych szpitalach zaczyna brakować miejsc dla chorych na COVID-19. "Jak się wystraszymy, to zaczynamy się szczepić"

21.11.2021 | W niektórych szpitalach zaczyna brakować miejsc dla chorych na COVID-19. "Jak się wystraszymy, to zaczynamy się szczepić"
21.11.2021 | W niektórych szpitalach zaczyna brakować miejsc dla chorych na COVID-19. "Jak się wystraszymy, to zaczynamy się szczepić"
Marek Nowicki | Fakty TVN
21.11.2021 | W niektórych szpitalach zaczyna brakować miejsc dla chorych na COVID-19. "Jak się wystraszymy, to zaczynamy się szczepić"Marek Nowicki | Fakty TVN

Znowu, jak w czasie poprzednich fal epidemii, pojawiają się informacje o braku miejsc w szpitalach dla chorych na COVID-19. Wprawdzie generalnie w Polsce są miejsca dla pacjentów z COVID-19, ale lokalnie ich nie ma, bo pandemia nie rozkłada się równomiernie. Niepokojące dane o epidemii w Polsce spowodowały też, że więcej osób chce się szczepić.

W szpitalu tymczasowym w Legnicy na Oddziale Intensywnej Terapii przy każdym łóżku jest respirator. Na każdym łóżku pacjent walczy o życie. Wszystkie łóżka są zajęte. - Już od dwóch, trzech tygodni, praktycznie rzecz biorąc, szpital jest pełny. Mamy tutaj niespełna sto miejsc - mówi Tomasz Kozieł z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

W Szpitalu Południowym w Warszawie puste przez wiele miesięcy sale i korytarze pełne są medyków i pacjentów. Za kilka dni nawet w tym wielkim i nowym szpitalu zabraknie wolnych miejsc.

- W ciągu ostatniej doby przyjęliśmy 40 osób i to jest kolejna doba, kiedy przyjmujemy około 40 osób. W praktyce wygląda to tak, że przyjeżdża pacjent, przyjmujemy kolejnych, kolejnych, kolejnych. Praktycznie całą dobę w ten sposób działamy - tłumaczy Artur Krawczyk, prezes Szpitala Południowego w Warszawie.

Najwyraźniej zaczęło to wszystko robić wrażenie na tych, którzy jeszcze nie przyjęli szczepionki.

- Jak się wystraszymy, to zaczynamy się szczepić. Latem, jak udało nam się zebrać sześć osób w ciągu jednego dnia do szczepienia, to było i tak sukces. Natomiast w tej chwili wzrosła ta liczba od 60 do 70. Bywają dni, że i nawet 100 osób dziennie się szczepi - dodaje Tomasz Kozieł.

Podobne opinie można usłyszeć w wielu punktach szczepień.

Co z ograniczeniami?

Dawno niewidziane kolejki w punktach szczepień tworzą nie tylko ci, co przyszli po pierwszą dawkę, ale także ci, którzy postanowili zaszczepić się po raz trzeci, lub sezonowo - przeciwko grypie.

A to dzięki szczepieniom w kraju mamy nie tylko ogniska zakażeń, ale też wyspy w miarę wolne od pandemii.

- Nie zarażamy się nawzajem od siebie w miejscu pracy, w miejscu nauki. Nie zarażają się także, co dla nas jest bardzo ważne, studenci w akademikach i dzięki temu możemy stale jeszcze dużą część zajęć odbywać stacjonarnie na miejscu - wyjaśnia Katarzyna Uczkiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego.

To jednak faktycznie są tylko wyspy. Wielkość dramatu widać dopiero po wejściu na intensywną terapię. Zdaniem ekspertów - aby zmniejszyć liczbę takich przypadków, z wirusem trzeba walczyć aktywniej. Rząd jednak nie chce się na to zdecydować.

- Chcielibyśmy, żeby były ograniczenia mobilności w województwach, gdzie jest najwięcej zachorowań, żeby były punktowe, celowane interwencje polegające na sterowaniu populacją. Czyli tam, gdzie zaczyna rosnąć (poziom zakażeń - przyp. red.), hamujemy mobilność i nie trzeba robić lockdownu, który będzie tak kosztowny dla całego społeczeństwa - wyjaśnia dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw Pandemii COVID-19.

Niedzielne dane mówią o 18883 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 41 osób.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS