Specjalna aplikacja ma umożliwić wyjazd na europejskie wakacje


Cyfrowy paszport medyczny może przydać się każdemu, kto chce wyjechać na zagraniczne wakacje. To aplikacja na telefon, która świadczy o naszym stanie zdrowia. Jednocześnie Komisja Europejska rekomenduje stopniowe otwieranie granic. Robią to Niemcy i Austria.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Odrobina normalności - można usłyszeć od mieszkańców Gran Canarii. Na plażach jest pusto, w kawiarniach są sprawdzanie odległości, ale pojawiają się już pierwsi klienci.

- Czujemy ulgę, bo znów będziemy mogli coś zarobić. Mam dziesięciu pracowników i rachunki do zapłacenia - mówił właściciel baru Jose Antonio Trujillo.

Wyspy Kanaryjskie mają stać się swoistym laboratorium. W lipcu polecą tam pierwsi turyści z elektronicznymi paszportami zdrowia. Będą mieć w swoich smartfonach specjalną aplikację z cyfrowym profilem medycznym.

- Jestem sceptyczny, jeśli chodzi o tego typu rozwiązania. Dlatego, że to są dane bardzo wrażliwe, dane osobiste, którymi ja na przykład niechętnie bym się dzielił - zaznaczył Sebastian Gościniarek z firmy doradczej BBSG.

Komisja Europejska podkreśla, że takie aplikacje powinny być dobrze zabezpieczone, dobrowolne i tymczasowe.

"To nie będzie normalne lato"

Turystyka to 12 procent miejsc pracy w Unii Europejskiej, a w krajach południa Europy - nawet 20 procent PKB.

Dla Komisji otwieranie granic to ratowanie branży przed upadkiem, ale i to ma odbyć się stopniowo. W fazie pierwszej mają być otwarte przejścia graniczne w regionach, w których sytuacja epidemiczna poprawia się w podobnym stopniu.

Dopiero w fazie drugiej ograniczenia mogą zniknąć, ale przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności.

- To nie będzie normalne lato dla nikogo z nas, ale jeśli wszyscy będziemy pracować razem, robiąc to, co do nas należy, to nie będziemy musieli siedzieć latem w domu - podkreśliła Margrethe Vestager, wiceszefowa Komisji Europejskiej.

W rekomendacjach Komisji Europejskiej nie podano żadnych dat łagodzenia obostrzeń.

- Hotelarze, właściciele barów i różnych atrakcji czekają na powrót turystów. Nawet linie lotnicze proponują 40-procentową skalę tych lotów - mówiła stewardessa Martyna Tchórz, autorka bloga "Flying Locas".

Do kiedy ograniczenia w przemieszczaniu?

Niemcy zapowiadają złagodzenie kontroli na granicach z Austrią, Francją i Szwajcarią od najbliższej soboty.

- Naszym celem jest, jeśli pozwoli na to ustępowanie zakażenia, by od 15 czerwca zostały całkowicie zniesione kontrole w obszarze Schengen - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Ograniczenia na granicach łagodzą też kraje bałtyckie, między sobą i dla swoich obywateli.

- To sygnał dla Europy i świata, że nasz region radzi sobie z sytuacją. Stosujemy podobne metody - i co ważne - mamy podobną sytuację epidemiologiczną - powiedział premier Litwy Saulius Skvernelis.

Z kolei kontrole na polskich granicach przedłużono o kolejny miesiąc - do 12 czerwca. W zeszłym roku Polskę odwiedziła rekordowa liczba gości z zagranicy - 21 milionów.

- Ten sezon nie będzie aż taki zły, jak mogło się wydawać jeszcze kilka tygodni temu. Dlatego że odradza się turystyka krajowa i widzimy już bardzo duże zainteresowanie wakacjami w Polsce - zauważył Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS