Kolejne kraje stawiają na radykalne kroki. "Szkoda, że wcześniej nie wprowadzono tych zasad"


Władze wielu europejskich państw decydują się na przywrócenie obostrzeń, by załagodzić czwartą falę pandemii COVID-19. W Austrii osoby bez certyfikatów nie wejdą na przykład do restauracji czy fryzjera. Podobnie jest w kilku niemieckich landach. Z kolei na Ukrainie niezaszczepieni pracownicy oświaty i administracji od tego tygodnia nie mogą przyjść do pracy i tracą prawo do wynagrodzenia.

Austriacy od poniedziałku 8 listopada żyją w nowej rzeczywistości. Drzwi do restauracji, kina, fryzjera, sali koncertowej czy klubu fitness otworzy im jedynie dowód pełnego zaszczepienia lub przechorowania COVID-19.

- To bardzo ważna i bardzo dobra decyzja. Szkoda, że wcześniej nie wprowadzono tych zasad. Moim zdaniem to jedyna droga, by wreszcie zakończyć tę pandemię - mówi Stefan Wagner, mieszkaniec Wiednia.

- Jestem wystarczająco stary, by sam decydować o moim zdrowiu. Robiłem to przez całe życie - komentuje Wolfgang, mieszkaniec Wiednia.

Mimo oporu części społeczeństwa władze zdecydowały się na radykalne kroki, bo liczba nowych zakażeń koronawirusem szybko rosła, a szczepienia przeciwko COVID-19 niemal stanęły w miejscu.

- To ma być zachęta. Mocna zachęta zachęta do tego, by ludzie poszli się zaszczepić. To nasz najważniejszy cel - zaznacza Alexander Schallenberg, kanclerz Austrii.

Zachęta - jak się okazało - niezwykle skuteczna, bo szczepienia nabrały tempa.

- Nastąpiła potężna "inwazja" na centra handlowe i miejsca, gdzie są szczepienia i się zakłada, że dzisiaj - sam dzisiejszy dzień - powinien około 50 tysięcy nowych szczepień wnieść - relacjonuje Janina Żmudzka-Podgórska, Polka mieszkająca w Wiedniu.

Inne kraje a restrykcje dla niezaszczepionych

O wprowadzenie podobnych rozwiązań w całych Niemczech apeluje do krajów związkowych minister zdrowia Jens Spahn. Na razie potwierdzenia szczepienia lub przechorowania COVID-19 wymaga kilka landów - w tym Saksonia czy Nadrenia-Północna Westfalia.

- Tutaj te certyfikaty są sprawdzane przy wchodzeniu do restauracji czy innych lokali gastronomicznych - opowiada Bartosz Dudek, kierownik polskiej redakcji "Deutsche Welle".

Jeszcze dalej poszły władze Ukrainy. Niezaszczepieni pracownicy oświaty i administracji od tego tygodnia nie mogą przyjść do pracy i tracą prawo do wynagrodzenia. Chętnych do szczepień nagle przybyło.

Natomiast po tygodniu przymusowego wolnego do pracy wracają Rosjanie. W moskiewskim metrze znów można zaobserwować tłumy pasażerów, a wielu z nich bez obowiązkowych maseczek.

- Odpoczęliśmy wspólnie z całą rodziną, trochę też pracowałam, bo nie każdy może pracować zdalnie - mówi Anastazja Kuzniecowa, mieszkanka Moskwy.

Odpoczynek miał przyhamować rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 w Rosji. Bezskutecznie. Koronawirus wciąż codziennie zabija ponad tysiąc osób, a minionej doby potwierdzono ponad 39 tysięcy zakażeń.

Epidemia cały czas najszybciej rozwija się na wschodzie Europy - w Rosji, na Ukrainie, Bułgarii czy Rumunii - czyli tam, gdzie zaszczepionych jest zaledwie 20-30 procent mieszkańców.

- O ponad 55 procent wzrosła liczba przypadków w Europie w ciągu ostatnich czterech tygodni, mimo że są dostępne szczepionki i inne narzędzia do walki z pandemią - zwraca uwagę Maria Van Kerkhove ze Światowej Organizacja Zdrowia.

Według WHO przed nami kolejna niełatwa zima, a świat zapanuje nad wirusem pod koniec przyszłego roku.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS