Fakty - oglądaj online

  • Foto: Reuters TV
  • Arcybiskup Gądecki dostał od sądu dwa tygodnie na wydanie akt. "To chyba pierwsza tego typu sprawa"
  • Straż Graniczna: ruch graniczny na przejściu w Kuźnicy zawieszony do odwołania
Walka z wirusem

Kolejne kraje stawiają na radykalne kroki. "Szkoda, że wcześniej nie wprowadzono tych zasad"

Władze wielu europejskich państw decydują się na przywrócenie obostrzeń, by załagodzić czwartą falę pandemii COVID-19. W Austrii osoby bez certyfikatów nie wejdą na przykład do restauracji czy fryzjera. Podobnie jest w kilku niemieckich landach. Z kolei na Ukrainie niezaszczepieni pracownicy oświaty i administracji od tego tygodnia nie mogą przyjść do pracy i tracą prawo do wynagrodzenia.

Austriacy od poniedziałku 8 listopada żyją w nowej rzeczywistości. Drzwi do restauracji, kina, fryzjera, sali koncertowej czy klubu fitness otworzy im jedynie dowód pełnego zaszczepienia lub przechorowania COVID-19.

- To bardzo ważna i bardzo dobra decyzja. Szkoda, że wcześniej nie wprowadzono tych zasad. Moim zdaniem to jedyna droga, by wreszcie zakończyć tę pandemię - mówi Stefan Wagner, mieszkaniec Wiednia.

- Jestem wystarczająco stary, by sam decydować o moim zdrowiu. Robiłem to przez całe życie - komentuje Wolfgang, mieszkaniec Wiednia.

Mimo oporu części społeczeństwa władze zdecydowały się na radykalne kroki, bo liczba nowych zakażeń koronawirusem szybko rosła, a szczepienia przeciwko COVID-19 niemal stanęły w miejscu.

- To ma być zachęta. Mocna zachęta zachęta do tego, by ludzie poszli się zaszczepić. To nasz najważniejszy cel - zaznacza Alexander Schallenberg, kanclerz Austrii.

Zachęta - jak się okazało - niezwykle skuteczna, bo szczepienia nabrały tempa.

- Nastąpiła potężna "inwazja" na centra handlowe i miejsca, gdzie są szczepienia i się zakłada, że dzisiaj - sam dzisiejszy dzień - powinien około 50 tysięcy nowych szczepień wnieść - relacjonuje Janina Żmudzka-Podgórska, Polka mieszkająca w Wiedniu.

Inne kraje a restrykcje dla niezaszczepionych

O wprowadzenie podobnych rozwiązań w całych Niemczech apeluje do krajów związkowych minister zdrowia Jens Spahn. Na razie potwierdzenia szczepienia lub przechorowania COVID-19 wymaga kilka landów - w tym Saksonia czy Nadrenia-Północna Westfalia.

- Tutaj te certyfikaty są sprawdzane przy wchodzeniu do restauracji czy innych lokali gastronomicznych - opowiada Bartosz Dudek, kierownik polskiej redakcji "Deutsche Welle".

Jeszcze dalej poszły władze Ukrainy. Niezaszczepieni pracownicy oświaty i administracji od tego tygodnia nie mogą przyjść do pracy i tracą prawo do wynagrodzenia. Chętnych do szczepień nagle przybyło.

Natomiast po tygodniu przymusowego wolnego do pracy wracają Rosjanie. W moskiewskim metrze znów można zaobserwować tłumy pasażerów, a wielu z nich bez obowiązkowych maseczek.

- Odpoczęliśmy wspólnie z całą rodziną, trochę też pracowałam, bo nie każdy może pracować zdalnie - mówi Anastazja Kuzniecowa, mieszkanka Moskwy.

Odpoczynek miał przyhamować rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 w Rosji. Bezskutecznie. Koronawirus wciąż codziennie zabija ponad tysiąc osób, a minionej doby potwierdzono ponad 39 tysięcy zakażeń.

Epidemia cały czas najszybciej rozwija się na wschodzie Europy - w Rosji, na Ukrainie, Bułgarii czy Rumunii - czyli tam, gdzie zaszczepionych jest zaledwie 20-30 procent mieszkańców.

- O ponad 55 procent wzrosła liczba przypadków w Europie w ciągu ostatnich czterech tygodni, mimo że są dostępne szczepionki i inne narzędzia do walki z pandemią - zwraca uwagę Maria Van Kerkhove ze Światowej Organizacja Zdrowia.

Według WHO przed nami kolejna niełatwa zima, a świat zapanuje nad wirusem pod koniec przyszłego roku.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix