Walka z wirusem
Kolejne kraje stawiają na radykalne kroki. "Szkoda, że wcześniej nie wprowadzono tych zasad"
Władze wielu europejskich państw decydują się na przywrócenie obostrzeń, by załagodzić czwartą falę pandemii COVID-19. W Austrii osoby bez certyfikatów nie wejdą na przykład do restauracji czy fryzjera. Podobnie jest w kilku niemieckich landach. Z kolei na Ukrainie niezaszczepieni pracownicy oświaty i administracji od tego tygodnia nie mogą przyjść do pracy i tracą prawo do wynagrodzenia.
Austriacy od poniedziałku 8 listopada żyją w nowej rzeczywistości. Drzwi do restauracji, kina, fryzjera, sali koncertowej czy klubu fitness otworzy im jedynie dowód pełnego zaszczepienia lub przechorowania COVID-19.
- To bardzo ważna i bardzo dobra decyzja. Szkoda, że wcześniej nie wprowadzono tych zasad. Moim zdaniem to jedyna droga, by wreszcie zakończyć tę pandemię - mówi Stefan Wagner, mieszkaniec Wiednia.
- Jestem wystarczająco stary, by sam decydować o moim zdrowiu. Robiłem to przez całe życie - komentuje Wolfgang, mieszkaniec Wiednia.
Mimo oporu części społeczeństwa władze zdecydowały się na radykalne kroki, bo liczba nowych zakażeń koronawirusem szybko rosła, a szczepienia przeciwko COVID-19 niemal stanęły w miejscu.
- To ma być zachęta. Mocna zachęta zachęta do tego, by ludzie poszli się zaszczepić. To nasz najważniejszy cel - zaznacza Alexander Schallenberg, kanclerz Austrii.
Zachęta - jak się okazało - niezwykle skuteczna, bo szczepienia nabrały tempa.
- Nastąpiła potężna "inwazja" na centra handlowe i miejsca, gdzie są szczepienia i się zakłada, że dzisiaj - sam dzisiejszy dzień - powinien około 50 tysięcy nowych szczepień wnieść - relacjonuje Janina Żmudzka-Podgórska, Polka mieszkająca w Wiedniu.
Inne kraje a restrykcje dla niezaszczepionych
O wprowadzenie podobnych rozwiązań w całych Niemczech apeluje do krajów związkowych minister zdrowia Jens Spahn. Na razie potwierdzenia szczepienia lub przechorowania COVID-19 wymaga kilka landów - w tym Saksonia czy Nadrenia-Północna Westfalia.
- Tutaj te certyfikaty są sprawdzane przy wchodzeniu do restauracji czy innych lokali gastronomicznych - opowiada Bartosz Dudek, kierownik polskiej redakcji "Deutsche Welle".
Jeszcze dalej poszły władze Ukrainy. Niezaszczepieni pracownicy oświaty i administracji od tego tygodnia nie mogą przyjść do pracy i tracą prawo do wynagrodzenia. Chętnych do szczepień nagle przybyło.
Natomiast po tygodniu przymusowego wolnego do pracy wracają Rosjanie. W moskiewskim metrze znów można zaobserwować tłumy pasażerów, a wielu z nich bez obowiązkowych maseczek.
- Odpoczęliśmy wspólnie z całą rodziną, trochę też pracowałam, bo nie każdy może pracować zdalnie - mówi Anastazja Kuzniecowa, mieszkanka Moskwy.
Odpoczynek miał przyhamować rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 w Rosji. Bezskutecznie. Koronawirus wciąż codziennie zabija ponad tysiąc osób, a minionej doby potwierdzono ponad 39 tysięcy zakażeń.
Epidemia cały czas najszybciej rozwija się na wschodzie Europy - w Rosji, na Ukrainie, Bułgarii czy Rumunii - czyli tam, gdzie zaszczepionych jest zaledwie 20-30 procent mieszkańców.
- O ponad 55 procent wzrosła liczba przypadków w Europie w ciągu ostatnich czterech tygodni, mimo że są dostępne szczepionki i inne narzędzia do walki z pandemią - zwraca uwagę Maria Van Kerkhove ze Światowej Organizacja Zdrowia.
Według WHO przed nami kolejna niełatwa zima, a świat zapanuje nad wirusem pod koniec przyszłego roku.
Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl
Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 7 lutego
Ponad sześć tysięcy osób zginęło w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. W programie powiemy również o głosowaniu nad ustawą sądową po jej powrocie z Senatu, a także o protestach pielęgniarek. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Nie wszędzie jeszcze dotarli ratownicy
Ponad 6000 ofiar, ponad kilkanaście tysięcy rannych - tak na tę chwilę wygląda bilans po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Zdaniem ekspertów nawet 7 dni jest w stanie przetrwać pod gruzami. W akcji ratunkowej biorą udział strażacy i zwykli mieszkańcy, ale nie wszędzie pomoc jeszcze dotarła.
czytaj więcej »Trzęsienie ziemi. Prezydent Turcji ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy
Prezydent Turcji ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy w 10 najbardziej zniszczonych regionach kraju. Na miejsce przylatują ratownicy z całego świata - także z Polski. Każdy może pomóc ofiarom - potrzebne są pieniądze na wsparcie humanitarne.
czytaj więcej »Afera "Willa plus". Przemysław Czarnek bronił swoich decyzji z mównicy sejmowej
Nie da się zakrzyczeć afery "Willa plus" nawet z mównicy sejmowej, a to próbuje robić minister Przemysław Czarnek - przy głośnym aplauzie partyjnych koleżanek i kolegów. Oklaskiwali go, gdy w ostrych i niewybrednych słowach atakował opozycję i dziennikarzy, którzy o aferze piszą.
czytaj więcej »Co z ustawą o Sądzie Najwyższym? Solidarna Polska ma zagłosować przeciwko poprawkom Senatu
Głosowali przeciwko ustawie koalicjanta - w środę zagłosują przeciwko opozycyjnym poprawkom do tej ustawy. Trudno znaleźć logikę w Solidarnej Polsce w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Na biurko prezydenta trafi ustawa w wersji PiS. Otwarta jest sprawa jego podpisu i akceptacji Brukseli.
czytaj więcej »PSL i Polska 2050 stworzą wspólną listę spraw do załatwienia
PSL i Polska 2050 stworzą wspólną listę spraw do załatwienia po odsunięciu PiS-u od władzy - spraw najważniejszych dla Polaków. Nie szukajmy wroga na opozycji - podkreślają liderzy wszystkich partii demokratycznych.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski jednak nie odwiedzi Brukseli? Trudna sytuacja na froncie
Pod znakiem zapytania stoi planowana na czwartek wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Brukseli. Teraz nawet krótki wyjazd z kraju w trudnej sytuacji na froncie byłby ryzykowny. Rosjanie dostali rozkaz, by zdobyć obwód doniecki do końca marca.
czytaj więcej »Polscy żołnierze ćwiczą obsługę systemów Patriot
Na warszawskim lotnisku rozpoczęły się szkolenia żołnierzy z jednostki, która jako pierwsza w Polsce dostała systemy Patriot.
czytaj więcej »PKP Intercity wycofuje się z podwyżek cen biletów
1 marca bilety PKP wrócą do poziomu sprzed kilkunastoprocentowej podwyżki, którą przewoźnik bez uprzedzenia wprowadził 11 stycznia. Podwyżka była przed feriami, obniżka będzie po feriach.
czytaj więcej »Pielęgniarki walczą o należne im podwyżki. "Po co żeśmy się uczyły?"
Zaczęło się od protestu w szpitalu w Tarnowie, dziś podobne są w kilkudziesięciu innych. Pielęgniarki walczą o należne im - zgodnie z ustawą - podwyżki. Dyrektorzy szpitali wymyślają sposoby, jak pielęgniarkom nie płacić, a pielęgniarki zastanawiają się, po co mają podnosić swoje kwalifikacje.
czytaj więcej »Co z ustawą wiatrakową? Posłowie nie mogą się dogadać co do odległości od zabudowań
Te 200 metrów robi fundamentalną różnicę. Sejm pracuje nad ustawą wiatrakową, a kluczowy jest zapis o minimalnej odległości wiatraków od budynków mieszkalnych. Było 500 metrów, po poprawce Suskiego jest 700 metrów, a Solidarna Polska chce 1000 metrów. Każda tego typu zmiana diametralnie zmniejsza rozmiar obszaru, na którym można budować wiatraki.
czytaj więcej »Restauracja za mało straciła przez pandemię. Teraz musi oddać pieniądze, których nie ma
Tarcza covidowa pomogła im przetrwać pandemię. Nie zamknęli restauracji, nie zwolnili pracowników, ale z perspektywy czasu wychodzi na to, że za bardzo się starali. Wegańska restauracja z Krakowa straciła za mało i musi oddać państwu 235 tysięcy złotych. To oznacza bankructwo.
czytaj więcej »Fakty z 6 lutego
W Turcji i Syrii w poniedziałek nad ranem zatrzęsła się ziemia. Koło południa były kolejne wstrząsy. Bilans ofiar bardzo szybko rośnie. Akcja ratunkowa to walka z czasem o życie, bo w ruinach wciąż są ludzie, a na zewnątrz silny mróz. W drodze do pomocy są strażacy z Polski. W programie także o sprawie przekazania zamku w Wojnowicach, której politycy PiS starają się używać do obrony ministra Przemysława Czarnka oraz o możliwych zmianach w ukraińskim rządzie. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Rośnie tragiczny bilans trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii
W Turcji i Syrii w poniedziałek nad ranem zatrzęsła się ziemia. Koło południa były kolejne wstrząsy. Bilans ofiar bardzo szybko rośnie - to już ponad 2400 osób. Akcja ratunkowa to walka z czasem o życie, bo w ruinach wciąż są ludzie, a na zewnątrz silny mróz. W drodze do pomocy są strażacy z Polski.
czytaj więcej »Opinie negatywne, dotacje przyznane. Tak minister wsparł fundacje z Lubelszczyzny
Dziewięć fundacji z Lubelszczyzny, mimo negatywnych opinii ekspertów, dostało dotacje od ministra Przemysława Czarnka. Jeśli wierzyć wicemarszałkowi Sejmu i szefowi klubu PiS Ryszardowi Terleckiemu, to prezes Jarosław Kaczyński zna sprawę "willi plus", a partia będzie szefa Ministerstwa Edukacji i Nauki bronić, gdy pojawi się wniosek opozycji o odwołanie.
czytaj więcej »