"Jest taka rekomendacja, by osoby zaszczepione mogły trochę więcej"

09.08.2021 | "Jest taka rekomendacja, by osoby zaszczepione mogły trochę więcej"
09.08.2021 | "Jest taka rekomendacja, by osoby zaszczepione mogły trochę więcej"
Jacek Tacik | Fakty TVN
09.08.2021 | "Jest taka rekomendacja, by osoby zaszczepione mogły trochę więcej"Jacek Tacik | Fakty TVN

Od poniedziałku we Francji obowiązują nowe restrykcje - osoby niezaszczepione są uznawane za potencjalne zagrożenie, dlatego muszą zachować większą ostrożność. W Polsce akcja szczepień gwałtownie wyhamowała. Czy w związku z tym rząd rozważa wzorowanie się na francuskich rozwiązaniach?

Żeby przekroczyć próg kawiarni i napić się kawy, trzeba pokazać certyfikat szczepień przeciw COVID-19. Innej drogi we Francji już nie ma.

- Od rana musieliśmy odmówić wejścia kilkudziesięciu osobom. Niektóre nie miały przy sobie certyfikatu, inne po prostu nie były zaszczepione - opowiada Romain Di Crescenzo, menedżer kawiarni Le Vrai Paris w Paryżu.

Francuski rząd przed czwartą falą postanowił utrudnić życie tym, którzy się nie zaszczepili. Bez certyfikatu lub negatywnego testu PCR nie można wejść nie tylko do kawiarni, ale i restauracji, galerii handlowej czy nawet pociągu.

- Gdyby wszyscy się zaszczepili, żadne certyfikaty nie byłyby potrzebne. No ale ludzie zignorowali szczepienia i mamy to, co mamy. De facto obowiązkowe szczepienia - mówi Alain, mieszkaniec Paryża.

Obowiązkowe szczepienia w Polsce?

W Polsce o obowiązkowych szczepieniach nie ma na razie mowy, przynajmniej oficjalnie, ale rząd już patrzy na francuski model zarządzania pandemią.

- Osoby, które się zaszczepiły, nie mogą być poddawane temu samemu rygorowi, co osoby niezaszczepione. Jest taka rekomendacja, by osoby zaszczepione mogły trochę więcej - przekazuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Tych osób, które będą mogły trochę więcej, jest w Polsce na razie trochę mniej. W pełni zaszczepionych jest prawie osiemnaście milionów osób, co nie daje nawet połowy populacji. Najwięcej osób szczepi się w województwie mazowieckim. Najgorzej jest na Podlasiu, Podkarpaciu i w województwie lubelskim.

- Część Polaków zaszczepiłaby się, gdyby wiedziała, że szczepionki nie są toksyczne no i wreszcie, gdybyśmy rozproszyli punkty szczepień - uważa doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw walki z COVID-19.

Zmarnowany czas

Punty szczepień w Polsce świecą pustkami. W jednym z nich w Szczecinie - podczas obecności ekipy "Faktów" TVN - przez trzydzieści minut zaszczepiły się zaledwie trzy osoby.

- Liczba osób, które chcą się zaszczepić, spadła już w niektórych dniach nawet poniżej osiemdziesięciu. Efektem tego jest skrócenie czasu pracy (punktu - przyp. red.) - mówi doktor Małgorzata Szkup, koordynatorka punktu szczepień powszechnych w Szczecinie.

Mimo akcji promocyjnych ze znanymi aktorami, artystami oraz sportowcami - akcja szczepień - do czego przyznaje się rząd - znacznie zwolniła.

Teraz do promowania szczepień polityków wszystkich opcji, ponad podziałami, namawia wicepremier Piotr Gliński.

Na wspólną pracę, ponad politycznymi podziałami, zdaniem epidemiologów był czas, ale na samym początku pandemii i on został zmarnowany. Stąd duża grupa antyszczepionkowców. Sam prezydent w kampanii w 2020 roku stwierdził, że "szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe".

We Francji - dzień po decyzji francuskiego prezydenta o wprowadzeniu obostrzeń - na szczepienia zapisało się prawie milion Francuzów.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS