Końcowe odliczanie
Pomorskie szykuje się do lockdownu. "Obawiamy się, że będzie to dłużej niż tylko tydzień"
Od 13 marca lockdown i wirus wstrzymuje ruch na Pomorzu. Kina, teatry, hotele, galerie handlowe znowu będą świecić pustkami. Ale kiedy rząd ogłasza obostrzenia, przedsiębiorcy mają pytania.
Po miesiącu na scenie, gdy wreszcie po drugiej stronie siedzieli widzowie, pomorskie teatry, opery, kina i filharmonie znów zostają zamknięte.
- Była euforia otwarcia, spotkania. No i szybko została zgaszona. To, co zrobiliśmy, żeby to wszystko uruchomić, rozruszać, sprzedać bilety. Trzeba to znowu odkręcać, kolejny raz - mówi Bernard Szyc, aktor i reżyser z Teatru Muzycznego w Gdyni.
- My potrzebujemy jakiejś perspektywy. Nie możemy być otwierani na próbę - dodaje Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
Opera Bałtycka właśnie wznowiła spektakl "Olga". Zagrany zostanie tylko dwa razy.
Po piątkowej konferencji ministra zdrowia w Pomorskiem wszyscy znów szykują się do lockdownu. Od 13 marca - poza kulturą - swoją działalność muszą zawiesić też galerie handlowe i hotele. Na razie tylko na tydzień, ale - jak pokazuje sytuacja na Warmii i Mazurach - restrykcje mogą zostać przedłużone.
- Bardzo żal pracowników, bo jak się zamkniemy, a obawiamy się, że będzie to dłużej niż tylko tydzień, no to znowu będziemy musieli cofać pracowników na postojowe, zmniejszać im etaty - opisuje sytuację Maciej Głownia, dyrektor hotelu Radisson Hotel & Suites w Gdańsku.
"To są tragedie rodzin"
Nowe obostrzenia oznaczają odwoływanie tych najbliższych rezerwacji w trybie pilnym. Jednak niestety skutki sięgają też dalej.
- Masowe odwoływanie świąt Wielkiej Nocy i majówki, to jest dla nas bardzo niebezpieczne - mówi Elżbieta Lendo, prezes zarządu Lendo Hotels Group.
Jeszcze gorsze jest to, że żaden przedsiębiorca w obecnej sytuacji nie może niczego zaplanować. Nie do końca wiadomo, na jakiej podstawie podejmowane są decyzje, choćby dlaczego Warmia i Mazury zostały zamknięte z dnia na dzień, a Pomorzu dano jeszcze tydzień, i czy w ogóle jest szansa, że 20 marca znów zaczną działać.
- My przede wszystkim oczekujemy, jako przedsiębiorcy, już nie tylko jako hotelarze, tylko wszyscy, jako przedsiębiorcy - strategii. Przedsiębiorca nie podejmuje decyzji z dnia na dzień. To są setki tysięcy ludzi zatrudnionych, to są tragedie rodzin, które martwią się również o miejsca pracy. Przede wszystkim to są zaangażowane środki w uruchomienie - wylicza Elżbieta Lendo.
Rząd zdecydował też o przedłużeniu kontroli na południowych granicach. Każdy, kto przyjeżdża z Czech lub Słowacji, musi mieć aktualny test na obecność koronawirusa. Z 23 tysięcy skontrolowanych - aż jedna trzecia takiego testu nie miała.
- Większość tych osób decydowała się na powrót do Czech czy do Słowacji i z tego co obserwowaliśmy, to po paru godzinach wracali już z negatywnym wynikiem test - opowiada ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej.
Dzięki negatywnemu wynikowi testu wracający są zwolnieni z kwarantanny.
Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 3 lipca
Mamy początek wakacji, a politycy wszystkich partii ruszyli w Polskę. Zupełnie jak w szczycie kampanii wyborczej. W programie powiemy również o sytuacji wojennej w Ukrainie i o bezpieczeństwie nad wodą. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Politycy ruszyli w Polskę. Inflacja odmieniana przez wszystkie przypadki
Mamy początek wakacji, a politycy wszystkich partii ruszyli w Polskę. Jak gdyby to był szczyt kampanii wyborczej. Jednym z głównych tematów jest inflacja.
czytaj więcej »Wojna w Ukrainie. Rosjanie twierdzą, że zdobyli Lisiczańsk
Kijów nie potwierdza tej informacji, ale Rosjanie twierdzą, że zdobyli Lisiczańsk - miasto leżące tuż na zachód od Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim. Kilka innych niezależnych źródeł potwierdza, że Ukraińcy wycofali się z Lisiczańska. To oznaczałoby, że Rosjanie zdobyli cały obwód ługański.
czytaj więcej »W Dolomitach oderwał się fragment lodowca. Nie żyje 6 osób
Tragiczny wypadek we włoskich Dolomitach. Sześć osób zginęło, a osiem zostało rannych w wyniku oderwania się fragmentu lodowca.
czytaj więcej »Polscy lekkoatleci mieli lecieć do Izraela. Spędzili 20 godzin na lotnisku
Kilkudziesięciu młodych lekkoatletów z reprezentacji Polski spędziło noc na podłodze warszawskiego lotniska. Lot do Izraela odwołano z powodu złej pogody i przeciążenia przestrzeni powietrznej. Dopiero po 20 godzinach trafili do hotelu. Problemów z lotami w wakacje jest bardzo dużo.
czytaj więcej »Ze spółek Skarbu Państwa do samorządowych. Kariera żony posła Sobolewskiego
Złote czasy zarabiania setek tysięcy złotych w Orlenie czy radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa minęły. Żona posła PiS Krzysztofa Sobolewskiego musiała odejść, bo tak uznała partia. Szybko znalazła pracę w innych spółkach - samorządowych. Uchwała ograniczająca nepotyzm tam nie sięga.
czytaj więcej »Nad wodą dochodzi do wielu wypadków. Pomóc mogą stojaki życia
Każdy pomysł zwiększający bezpieczeństwo na plaży jest bezcenny. Stojak życia też. Koło ratunkowe może pomóc tonącemu, sygnały dźwiękowe i świetlne szybko pomogą wezwać pomoc. Nic nie zastąpi jednak zdrowego rozsądku.
czytaj więcej »Bayraktar od Polaków dla Ukraińców. Duże zainteresowanie zrzutką w sieci
Chcieliśmy zebrać dużo pieniędzy, a nie zablokować serwery zrzutki.pl. Tak się stało, gdy po emisji "Faktów" TVN wielu widzów naraz chciało dołożyć się do Bayraktara. W sobotę na koncie było 2 miliony 300 tysięcy złotych - teraz są cztery miliony. Wpłacajmy dalej i cierpliwie.
czytaj więcej »Prognoza pogody na poniedziałek 4 lipca
W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane okresami wzrastające do dużego, lokalnie ze słabymi opadami przelotnymi. Miejscami szczególnie na północy i północnym-wschodzie możliwe także pojedyncze burze. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Pomorzu do 31 stopni Celsjusza w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, tylko podczas burz dość silny w porywach o prędkości do 60-80 km/h.
czytaj więcej »Fakty z 2 lipca
Open’er Festival trzeba było przerwać z powodu groźnej burzy. Wieczorem i w nocy silnie wiało i mocno padało niemal w całej Polsce. W programie powiemy również o sytuacji w Ukrainie. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Nawałnice przeszły nad Polską. Trzeba było ewakuować Open’er Festival
Open’er Festival trzeba było przerwać z powodu groźnej burzy. Wieczorem i w nocy silnie wiało i mocno padało niemal w całej Polsce. Strażacy interweniowali blisko 4000 razy - zabezpieczali zerwane dachy, usuwali powalone drzewa i wypompowywali wodę.
czytaj więcej »Konwencja PO w Radomiu. Tusk obiecał odsunięcie PiS od władzy
Skończy się PiS, skończy się drożyzna w Polsce - przekonywał Donald Tusk podczas konwencji PO w Radomiu. Inflacja, czyli wysokie ceny towarów, drożejące paliwa i energia, to był główny temat jego wystąpienia. Obiecał odsunięcie PiS od władzy i wyprowadzenie "w kajdankach" Adama Glapińskiego z NBP.
czytaj więcej »Mateusz Morawiecki skomentował konwencję PO. "Tusk znaczy bieda"
Dziennikarze nawet nie zdążyli zapytać premiera o komentarz do konwencji Platformy Obywatelskiej. Mniej więcej dwie godziny po niej Mateusz Morawiecki sam odniósł się do wystąpienia Donalda Tuska w Radomiu.
czytaj więcej »Wojna w Ukrainie. Rosjanie kontynuują bombardowanie miast
Nie ma dnia, żeby rosyjskie pociski nie spadały na ukraińskie miasta i cele bez żadnego znaczenia militarnego. Rosjanie zaatakowali bombami fosforowymi Wyspę Węży na Morzu Czarnym, ciężkie walki toczą się wokół Lisiczańska.
czytaj więcej »"Nie jestem w stanie racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego zablokowano w Polsce energetykę wiatrową"
Zobowiązanie wobec Brukseli było bezdyskusyjne - rząd zmieni przepisy i odblokuje budowę farm wiatrowych. Termin właśnie minął. Jest projekt, ale rząd wciąż się nim nie zajął. Dlaczego? Bo sprzeciwia się nie kto inny jak Zbigniew Ziobro i jego partia. Oni chcą stawiać na węgiel.
czytaj więcej »