Alarmujące dane na temat zabiegów onkologicznych. "To jest coś, co przeraża"
Dla chorych na raka pandemia COVID-19 okazała się katastrofą. W Polsce, z powodu zagrożenia epidemicznego, odwołano - według szacunków - od 40 do 49 procent planowanych zabiegów onkologicznych. Z ankiety przeprowadzonej przez brytyjskich naukowców wynika, że na całym świecie ten wskaźnik wynosi 37,7 procent zabiegów.
Ilu pacjentów chorych na raka umrze z tego powodu, że w czasie pandemii nie otrzymało na czas pomocy? Na to pytanie brytyjscy naukowcy nie znają jeszcze odpowiedzi, ale już teraz wiedzą, że ostatnio w onkologii na całym świecie działo się źle. Z ich szacunków wynika, że 37,7 procent wszystkich operacji onkologicznych na świecie zostało odwołanych z powodu pandemii.
- Najgorsze jest to, że to badanie też pokazuje, że odwołano prawie 38 procent zabiegów, jeżeli chodzi o chirurgię nowotworów. To jest coś, co przeraża. Pytanie, jak to będzie wyglądać dalej? - komentuje prof. Dawid Murawa, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.
Steki milionów ludzi na całym świecie w czasach koronawirusa boi się o swoje zdrowie i swoją..."COVID-19 atakuje nie tylko nasze zdrowie". Lekarze obawiają się "bomby z opóźnionym zapłonem"
- Pamiętajmy, że onkologia to jest często zagrożenie nie tylko zdrowia, ale zagrożenie życia. Nie było tu żadnej decyzji o odwoływaniu zabiegów planowych - przekonuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Ta wypowiedź świadczy o tym, że Ministerstwo Zdrowia faktycznie nie wie, ile zabiegów onkologicznych odwołano, albo nie chce tego ujawnić.
Brytyjscy naukowcy, którzy zebrali ankiety od polskich lekarzy, twierdzą, że liczby dotyczące Polski są złe, powyżej średniej światowej.
- W Polsce problem braku, w tym okresie pandemii, wykonania zabiegów w zakresie onkologii jest na poziomie między 40 a 49 procent - mówi prof. Dawid Murawa. - To dużo. To musi się przełożyć, niestety, na wyniki leczenia onkologicznego - dodaje.
"Każdy dzień jest ważny"
Pani Katarzyna Pilarska jest w ciąży i jej historia jest przykładem tego, co działo się w onkologii w Polsce w ostatnich miesiącach.
27 lutego pani Katarzyna dowiedziała się, że ma złośliwego raka piersi. Powinna być operowana niemal natychmiast, mastektomię przeszła jednak dopiero miesiąc później i to tylko dzięki swojej determinacji. Jeździła po całym kraju, walcząc o operację. Chciała nawet płacić za zabieg.
- COVID był bezpośrednią przyczyną tego opóźnienia. Gdyby nie COVID, gdyby nie paraliż naszej służby zdrowia, byłabym zoperowana 2-3 tygodnie wcześniej. A przy tym typie nowotworu każdy dzień jest ważny - mówi dziś pani Katarzyna.
Brytyjscy naukowcy obliczają, że potrzeba niemal roku, żeby zlikwidować spowodowane koronawirusem kolejki do zabiegów onkologicznych. Ta prognoza dotyczy też Polski.
- Ja to obserwuję po pacjentach, którzy do mojej kliniki trafiali z innych ośrodków, w których mieli odmówione możliwości leczenia w danym momencie. Domyślam się, że naprawdę nad problemem leczenia onkologicznego w Polsce, w sensie całościowym, nikt nie panował - twierdzi prof. Dawid Murawa.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Jest śledztwo prokuratury w sprawie maseczek kupionych przez MZ
- Kolejny etap "odmrażania" gospodarki. "Wystartowaliśmy o północy"
- Szef krakowskiego Instytutu Onkologii odwołany. "Myślę, że był osobą umocowaną politycznie"
- Koniec z "zamrożeniem" szpitali. "Ruszamy z przyjęciem wszystkich pacjentów planowych"
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 26 stycznia
Rozmowy na szczycie i ważny postulat - kupmy szczepionki także poza Unią. Premier na spotkanie zaprosił wszystkie sejmowe kluby i prawie wszyscy wiedzą jedno - trzeba jak najszybciej zaszczepić jak najwięcej Polaków. W programie powiemy również o Jadwidze Emilewicz, ojcu Tadeuszu Rydzyku, skazanym na dożywocie Kajetanie P. i branży fitness, która domaga się otwarcia. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Premier rozmawiał o szczepieniach z przedstawicielami sejmowych klubów
Rozmowy na szczycie i ważny postulat - kupmy szczepionki także poza Unią. Premier na spotkanie zaprosił wszystkie sejmowe kluby i prawie wszyscy wiedzą jedno - trzeba jak najszybciej zaszczepić jak najwięcej Polaków. Co jeszcze wiadomo po tych rozmowach?
czytaj więcej »Unia Europejska pyta producentów o mniejszą liczbę szczepionek
Dlaczego jest mniej szczepionek? Pyta Unia, bo w umowach jest wszystko czarno na białym, a na fakturach są setki milionów euro. Odpowiedź producentów szczepionek podobno Unii nie satysfakcjonuje. W czym jest problem?
czytaj więcej »Kajetan P. został skazany na dożywocie
Kajetan P. został skazany na dożywocie. Pięć lat temu brutalnie zamordował lektorkę języka włoskiego. Poćwiartował jej zwłoki, a potem je spalił. Do końca życia ma siedzieć w takim więzieniu, w którym jest oddział psychiatryczny.
czytaj więcej »Branża fitness zapowiada otwarcie. Trwa walka o odszkodowania
Siłownie i kluby fitness od 1 lutego będą otwarte. Za zgodą rządu, lub bez. To kolejna taka zapowiedź, bo to kolejna branża, która ledwo żyje. W Senacie trwa walka o odszkodowania zapisane w ustawie - czy jest na nie szansa?
czytaj więcej »"29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza". O 20:30 w TVN24 GO
60 milionów złotych od rządu - to nie kolejna tarcza dla biznesu, to dar dla biznesu Rydzyka. Za te pieniądze powstaje właśnie w Toruniu nowe muzeum, ale to nie jedyne pieniądze, które na ten cel od rządu poszły.
czytaj więcej »Jest akt oskarżenia wobec Donalda Trumpa
Donald Trump popełnił przestępstwo - takie słowa padły w amerykańskim Senacie. Po ataku na Kapitol jest akt oskarżenia wobec byłego prezydenta. Trump ma dwa tygodnie na przygotowanie obrony.
czytaj więcej »Nie żyje Polak ze szpitala w Plymouth
Nie żyje Polak, który w stanie wegetatywnym przebywał w szpitalu w brytyjskim Plymouth. Mieszkający na stałe w Anglii mężczyzna po rozległym ataku serca zapadł w śpiączkę. Walka o utrzymanie go przy życiu trafiła do sądu. O sprowadzenie go do Polski zabiegało MSZ i Ministerstwo Sprawiedliwości.
czytaj więcej »"Światełko w tunelu i poczucie bezpieczeństwa". Kolejni medycy zaszczepieni drugą dawką preparatu
Ponad 75 tysięcy osób w Polsce dostało już drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy - jak mówią - czują spokój i ulgę.
czytaj więcej »Fakty z 25 stycznia
Rozpoczęły się szczepienia seniorów powyżej siedemdziesiątego roku życia. Do końca marca dwie dawki mają dostać trzy miliony osób. W programie powiemy również o ataku zimy, słowach prezydenta Rosji i nadchodzącym Finale WOŚP. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Ruszyły szczepienia seniorów. "Każda szczepionka ratuje życie"
Rozpoczęły się szczepienia seniorów w wieku powyżej siedemdziesięciu lat. Na szczepienia udali się ci, którym udało się zapisać, zanim zabrakło szczepionek. Do końca marca dwie dawki mają dostać trzy miliony osób. Samych seniorów w wieku 70 plus jest ponad cztery i pół miliona.
czytaj więcej »Wypadki na drogach i przerwy w dostawach prądu. Zima sparaliżowała część Polski
Zima postanowiła o sobie przypomnieć. Szczególnie na południowym wschodzie, Polski. 40 tysięcy rodzin nie miało w poniedziałek prądu.
czytaj więcej »Lokale wznawiają działalność. "Wybór był prosty: albo się otworzymy, albo zamkniemy"
Bunt przedsiębiorców narasta. Otwarte są już nie tylko niektóre restauracje i kawiarnie, ale też niektóre kluby. Eksperci ostrzegają: w takich miejscach nie ma mowy o zachowaniu dystansu.
czytaj więcej »"Pełna obsada" w Jarosławiu, jeden wakat w Śremie. Tam delegowano prokuratorów
Zdaniem Prokuratury Krajowej delegowanie prokuratorów ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia" "ma usprawnić prowadzenie postępowań w najmniejszych i najbardziej obciążonych pracą jednostkach prokuratury w Polsce". Okazuje się jednak, że w prokuraturze w Jarosławiu jest "pełna obada", a w prokuraturze w Śremie – jeden wakat. - To obnaża motywację prokuratora krajowego – komentuje prokurator Ewa Wrzosek.
czytaj więcej »Kolejni członkowie międzynarodowej grupy przestępczej zatrzymani
Akcja CBŚ i kolejni członkowie gangu w rękach policji. Chodzi o międzynarodową grupę, dla której pracowało siedmiu Polaków. Narkotykami handlowali w całej Europie, samej marihuany mogli sprzedać kilkanaście ton.
czytaj więcej »