Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Krzysztof Skórzyński / Fakty TVN
 • Rozporządzenie w sprawie wykorzystania szczepionek opublikowane. "Telefony się urywają"
 • Komentarze po konferencji Gowina. "Stoi trochę w rozkroku"
Epidemia w Polsce

Raport WHO: Polska odnotowała w zeszłym tygodniu najwięcej zgonów w Europie

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił zmiany w obostrzeniach. Od poniedziałku 26 kwietnia w 11 województwach dzieci z klas 1-3 przejdą na nauczanie hybrydowe. Otwarte zostaną salony fryzjerskie i salony kosmetyczne. W pięciu województwach, gdzie sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza - śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim - obostrzenia pozostają bez zmian. Choć dane o nowych zakażeniach pokazują, że z każdym tygodniem sytuacja w Polsce jest coraz lepsza, to wciąż niepokoi wysoka liczba zgonów. Według najnowszego raportu WHO Polska odnotowała w zeszłym tygodniu najwięcej zgonów w Europie.

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że rząd zdecydował się na regionalne poluzowanie restrykcji. Od poniedziałku 26 kwietnia w 11 województwach dzieci z klas 1-3 będą uczyć się w systemie hybrydowym. W pięciu pozostałych województwach - śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim - szkoły dalej będą zamknięte i lekcje wciąż będą odbywały się przed monitorem komputera.

- Jest to krok bardzo ostrożny, bo jesteśmy cały czas w sytuacji bardzo dużego obłożenia (szpitali - przyp. red.) i hospitalizacji - mówił w środę na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rząd ogłosił zmiany w harmonogramie szczepień

Ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek o 9246 nowych zakażeniach koronawirusem. Trzecia...

Starsi uczniowie we wszystkich województwach dalej będą się uczyć w domach. - Chcemy jeszcze przez ten tydzień przyjrzeć się, jak będzie wyglądała dynamika spadków - tłumaczył Niedzielski.

W 11 województwach od poniedziałku będzie można iść do fryzjera i do salonu urody. W pięciu pozostałych, gdzie liczba zakażeń koronawirusem wciąż jest na bardzo wysokim poziomie, na razie nic się w tej sprawie nie zmienia. Tam pozostają wszystkie dotychczasowe obostrzenia.

- Życzę sobie i swoim kolegom po fachu, żeby to jeszcze trwało tydzień, maksymalnie tydzień - komentuje decyzję rządu Michał Florczak, fryzjer z Wrocławia.

Restauratorzy w środę czekali na choćby jedną dobrą informację, ale mimo wiosny nie zapadła decyzja o  częściowym otwarciu na przykład ogródków w restauracjach. Według informacji "Faktów" TVN rząd miał nad tym długo dyskutować.

- Najgorsze dla nas jest to, że w momencie kiedy zamknięto restauracje, to nikt nie powiedział, ile to będzie trwało - zaznacza Ewelina Kaczmarek z restauracji Nowy Browar w Szczecinie.

Restauratorzy, którzy wytrzymali kolejny lockdown, którzy jeszcze nie wywiesili na drzwiach informacji o zakończeniu działalności, jeszcze chwilę będą musieli czekać na dobre informacje.

Zapowiedź kolejnych decyzji

Decyzje o szkołach, fryzjerach i salonach kosmetycznych zaczną obowiązywać od poniedziałku, 26 kwietnia. Za tydzień rząd prawdopodobnie ogłosi, że możliwa będzie organizacja przyjęć, choćby komunijnych, ale z limitem 25 osób. Na razie nie wiadomo, czy w całej Polsce.

Dopiero w kolejnych etapach mają być otwierane centra handlowe i hotele. Restauracje czy siłownie całkowicie otwarte zostaną prawdopodobnie w ostatnim etapie. Jednak nie jest wykluczone, że częściowo będą mogły już działać w maju. Za tydzień rząd ma przedstawić orientacyjne daty.

- Dla nas najważniejsze jest to, że obiecano nam za tydzień pełną mapę drogową otwierania na maj. To myślę jest najważniejsza informacja i tego będziemy się trzymać - zwraca uwagę Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

- Przyjęliśmy bardzo dużo ciosów i mam nadzieję, że zaczniemy pracować jak najprędzej - dodaje Krzysztof Nowosad z restauracji Loża w Krakowie.

W przyszłą środę zapadną ewentualne kolejne decyzje o luzowaniu gospodarki, jeśli utrzyma się trend spadkowy liczby zakażeń koronawirusem.

Niepokojące dane o liczbie zgonów

Środowe dane o 13926 nowych zakażonych pokazują, że z każdym tygodniem w Polsce jest lepiej i wydaje się, że to nie są już tylko chwilowe spadki.

Cały czas jednak jest bardzo dużo zgonów. W środę resort zdrowia poinformował o śmierci 740 osób, we wtorek - 611.

Według najnowszego raportu WHO za ubiegły tydzień (12-18 kwietnia), Polska odnotowała najwięcej zgonów w Europie - 3611. Co gorsze, wskaźnik zgonów na 100 tys. mieszkańców za zeszły tydzień w Polsce wyniósł 9,5 i był wyższy niż w Brazylii, gdzie wyniósł 9,4.

Jak wskazują jednak lekarze, te złe informacje dotyczą głównie osób, które zakaziły się w szczycie trzeciej fali. - My widzimy teraz umierających pacjentów, którzy zachorowali na początku kwietnia, pod koniec marca - mówi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

- Wydaje się, że apogea zarówno w zakresie liczby zachorowań, hospitalizacji, jak i również zgonów, mamy za sobą - prognozował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Za tydzień rząd zdecyduje też, czy pozostanie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Na razie pozostaje bezwzględny.

Autor: Krzyszof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 8 maja

  Fakty z 8 maja

  8 maja otwarte zostały hotele, pensjonaty i kempingi. Wprawdzie nadal nie można jeść w restauracji i korzystać z basenu, ale dla wielu osób złagodzenie restrykcji to i tak szansa na wyrwanie się z domu i wypoczynek. W programie powiemy również o kryzysie na opozycji, reakcji prezydenta na słowa RPO i kolejnej edycji biegu Wings for Life. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 4765 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Zmarło 421 zakażonych osób. Wirus wciąż jest śmiertelnie groźny, a my nadal jesteśmy daleko od zaszczepienia większości populacji. W pełni zaszczepionych jest blisko 11 procent dorosłych. Akcja szczepień szybko idzie w Wałbrzychu, ale prezydent tego miasta dostaje pogróżki od antyszczepionkowców.

  czytaj więcej »
 • List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  Po tym, jak opozycja spektakularnie podzieliła się w Sejmie, coraz większe podziały widać też w poszczególnych partiach. Grupa parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej napisała list otwarty, który otwiera się zdaniem - dotarliśmy do punktu krytycznego.

  czytaj więcej »
 • "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  Czy krytyka postępowania władz jest atakiem na Polskę? Czy obrona praworządności jest działaniem antypaństwowym? Prezydent Andrzej Duda uznał za "antypolskie" słowa Adama Bodnara, który w wywiadzie dla zagranicznej agencji prasowej ostrzegł, że Polska może wkroczyć na drogę państwa niedemokratycznego.

  czytaj więcej »
 • 9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  Już w niedzielę Wings for Life - doroczny bieg, który pomaga stanąć na nogi tym, którzy nie mogą biegać, chodzić, a nawet stać, bo mają uszkodzony rdzeń kręgowy. To głośna na świecie akcja, w której meta podąża za zawodnikiem.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  W Polsce 9 maja zachmurzenie małe, a miejscami umiarkowane.Temperatura wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowy. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  W sobotę otwierają się hotele i przyjadą do nich pierwsi goście. Na wielkie zarobki hotelarze nie liczą, bo od soboty hotele mogą udostępniać w reżimie sanitarnym tylko połowę swoich pokoi. 15 maja w całym kraju ruszą ogródki restauracyjne. Wtedy też będzie można ściągnąć maseczkę, będąc na zewnątrz, pod warunkiem zachowywania dystansu społecznego.

  czytaj więcej »
tvnpix