"COVID-19 atakuje nie tylko nasze zdrowie". Lekarze obawiają się "bomby z opóźnionym zapłonem"


Steki milionów ludzi na całym świecie w czasach koronawirusa boi się o swoje zdrowie i swoją przyszłość. W opublikowanym raporcie eksperci ONZ apelują, by wsparcie zdrowia psychicznego było na liście priorytetów w walce z pandemią COVID-19.

Wiktoria cierpi na nerwicę lękową. W czasie kwarantanny ponad miesiąc spędziła we własnym pokoju, przez co objawy jej choroby się nasiliły.

- Ciało zaczyna się robić spięte, ręce drżą, pojawiają się ataki paniki. Jest to o wiele trudniejsze, kiedy wiem, że nie mogę tego mieszkania opuścić, bo muszę cały czas w nim siedzieć, więc to się jeszcze bardziej nasila - opowiada Wiktoria.

Ze strachem, lękiem czy niepewnością boryka się coraz więcej osób na całym świecie.

- Boją się tego, jak jutro będą żyć. Z czego zapłacą za mieszkanie, czy będą mieć pracę, w jaki sposób mają zorganizować życie rodziny - tłumaczy dr Mariola Kosowicz, kierowniczka Poradni Psychoonkologii Narodowego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Apel ONZ

Zdaniem niektórych specjalistów fala problemów psychologicznych może być równie istotna, jak fala zakażeń koronawirusem. Dlatego eksperci z ONZ alarmują i apelują do rządów, by każdy kto tego potrzebuje mógł dostać pomoc psychologiczną.

- COVID-19 atakuje nie tylko nasze zdrowie, ale też potęguje cierpienie. To cierpienie często jest zaostrzane przez stygmatyzowanie i dyskryminowanie, co jest absolutnie niedopuszczalne - mówi sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Francuscy lekarze obawiają się "psychiatrycznej bomby z opóźnionym zapłonem". Już w trakcie kwarantanny co czwarty Francuz odczuwał lęk. Teraz, gdy po 55 dniach w zamknięciu mają znów pójść do pracy, będą narażeni na kontakt z wirusem, przez co niepokój wzrośnie.

Eksperci zauważają też, że przez utrudniony dostęp do lekarzy część pacjentów leczących się psychiatrycznie w obawie przed zakażeniem przestała chodzić na konsultacje.

"Izolacja powoduje coraz większe zniedołężnienie"

Samotność bardzo doskwiera także osobom starszym. We Włoszech aż 70 procent z nich w czasie kwarantanny nie miało z kim porozmawiać.

- Izolacja powoduje coraz większe zniedołężnienie. Tutaj (izolacja - przyp. red.) jest tym gorsza, bo nawet na zakupy nie mogą wyjść. Te zakupy podawane w progu, to jest jak z filmu o apokalipsie - mówi psychiatra Rafał Pniewski.

Natomiast wśród dzieci i młodzieży bez szkoły i spotkań z rówieśnikami mnożą się niepewności.

- Niepewności co do sesji, matur, co do jakichś relacji społecznych, czy one będą się w stanie odbudować - wyjaśnia psycholog Anna Cyklińska.

Stany lękowe dotyczą również tych, którzy przed pandemią nie skarżyli się na problemy psychologiczne. Ważne, by nawet jeśli jest się w domu, mieć plany - radzą psychologowie.

- Wstać, chcieć się ubrać, chcieć zjeść, chcieć się z kimś połączyć, ze znajomymi, i nie dopuścić do stanu, w którym żyjemy tylko zagrożeniem - zaleca dr Mariola Kosowicz, kierowniczka Poradni Psychoonkologii Narodowego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS