"Mamy coraz więcej chorych trzydziesto-czterdziestoletnich". Szpital pokazał dane

06.03.2021 | "Mamy coraz więcej chorych trzydziesto-czterdziestoletnich". Szpital pokazał dane
06.03.2021 | "Mamy coraz więcej chorych trzydziesto-czterdziestoletnich". Szpital pokazał dane
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
06.03.2021 | "Mamy coraz więcej chorych trzydziesto-czterdziestoletnich". Szpital pokazał daneKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Mamy coraz więcej chorych trzydziesto-czterdziestoletnich i to z ciężkim przebiegiem COVID-19 - mówią lekarze w wielu szpitalach w Polsce. Ostrzeżeniem niech będzie również to, że co dziesiąty pacjent trafia pod respirator.

Zajęte łóżka w szpitalach w czasie pandemii nie są niczym nowym. Nowe jest za to to, kto na nich leży. Trzecia fala pandemii jest zarazem pierwszą, która może tak szeroko dotknąć młodszych ludzi.

- Mamy coraz więcej chorych trzydziesto-czterdziestoletnich. I to takich z ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 - mówi dr n. med. Magda Wiśniewska, kierownik szpitala tymczasowego przy SPSK2 w Szczecinie. - Obniżyła się średnia wieku hospitalizacji pacjentów - dodaje profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Szpital w Bolesławcu na Dolnym Śląsku przeanalizował dla redakcji "Faktów" TVN, kto leży i leżał na ich covidowych łóżkach. Rezultat jest zaskakujący.

Na czterystu pacjentów hospitalizowanych w Bolesławcu od początku stycznia, ci najstarsi stanowią 55 procent. Jest ich teraz wyjątkowo mało. Podczas drugiej fali w tym szpitalu było ich 80 procent, a podczas pierwszej - aż 90 procent spośród wszystkich leżących tam pacjentów covidowych.

Z czego to wynika? Zdaniem dyrektora Szpitala Powiatowego w Bolesławcu Kamila Barczyka jest to efekt szczepień oraz efekt pierwszej i drugiej fali, kiedy "bardzo dużo osób już przechorowało koronawirusa właśnie w tej strukturze wiekowej 70 plus".

Większa liczba infekcji

W szpitalu w Bolesławcu leży teraz więcej pacjentów aktywnych zawodowo, a mniej emerytów czy pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Ci właśnie są najliczniejszą grupą zaszczepionych Polaków. Według danych rządowych do tej pory zaszczepiono 1,7 miliona osób powyżej 70. roku życia. Liczba tych zaszczepionych w pozostałych grupach wiekowych oscyluje wokół kilkuset tysięcy.

- Trzy, cztery razy więcej młodszych osób choruje aniżeli na początku pandemii - mówi Bartosz Fiałek, lekarz, specjalista w dziedzinie reumatologii.

Osoby młodsze nie są zaszczepione, a więc nie są odporne - także na nowe warianty. Te, którymi zakazić się jest łatwiej.

- Przez to mamy większą liczbę infekcji. Również w tej młodszej populacji, czego jeszcze, kiedy wariantu brytyjskiego nie było, nie mieliśmy - dodaje Bartosz Fiałek.

Nie mieliśmy też tak ciężkiego przebiegu. Teraz co dziesiąty pacjent trafia pod respirator. W przypadku drugiej fali - co jedenasty wymagał takiej terapii. Ale są też dobre wiadomości.

- Znacznie lepsze są efekty leczenia. Więcej osób wygrywa tę walkę z koronawirusem i jest po prostu odłączanych od tego respiratora - mówi Kamil Barczyk.

Widać to po statystykach zgonów. W trzeciej fali pandemii mamy dni, gdy jest ich nawet o połowę mniej, niż notowano to w przypadku fali drugiej.

To dane, które analitykom pozwalają wypatrywać łagodniejszego przebiegu epidemii w Polsce.

- Nie będzie aż tak źle, czy aż tak tragicznie, jak było wtedy - uspokaja doktor Jakub Zieliński z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Szpital Powiatowy w Bolesławcu

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze, i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS