Fakty - oglądaj online

Czekając na ratunek

Kolejne firmy wprowadzają na rynek testy na obecność SARS-CoV-2

Cały świat czeka na szczepionkę przeciw SARS-CoV-2 i skuteczny lek na COVID-19. Dopóki medykamenty nie powstaną, najskuteczniejszą bronią w walce z koronawirusem są testy. Dlatego firmy z branży biotechnologii ścigają się w opracowywaniu zestawów testowych, które wykrywałyby, czy ktoś jest lub był zakażony koronawirusem SARS-CoV-2.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

- Mamy dwa programy, które już wdrożyliśmy. Badamy ludzkie osocze. Patrzymy, jak zachowuje się plazma poszczególnych zwierząt - mówi Robert Kramer, dyrektor firmy Emergent Biosolutions.

To pierwszy etap wyścigu o szczepionkę przeciwko koronawirusowi SARS-Cov-2. Drugi etap to wielomiesięczne badania kliniczne, czyli testy na ochotnikach. Na tym etapie do gry chce wejść inna firma z Polski, KO-MED. Trwają "zaawansowane" - jak mówi prezes firmy - rozmowy z amerykańskimi ośrodkami badawczymi.

- My walczymy, jako polska firma, żeby te badania kliniczne były właśnie w Polsce, żeby dostęp do tej szczepionki był dla grupy kilkunastu tysięcy osób, a może większej - twierdzi dr Marek Konieczny, prezes KO-MED Centra Kliniczne.

Badania kliniczne mogą się okazać rozczarowujące, a testowana szczepionka - groźna dla zdrowia. Innej drogi jednak nie ma. Jak twierdzą naukowcy, szanse na to, że bezpieczna i skuteczna szczepionka na COVID-19 będzie powszechnie dostępna jeszcze w tym roku, są niemal zerowe.

Różne kraje, różne liczby testów

"Koktajle" z leków, sztuczne wirusy i poszukiwania "Świętego Graala". Naukowcy kontra SARS-CoV-2

Trwają prace nad szczepionką, nowymi lekami i wykorzystaniem istniejących medykamentów w walce z...

Skoro nie ma szczepionki, to odpowiedzią na pandemię COVID-19 w obecnej chwili powinny być powszechne testy, ale ich też nie ma.

Liczba przeprowadzonych testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce, według danych z 26 marca, wynosi 29 564, co w przeliczeniu na milion mieszkańców daje 769 testów (dla porównania, we wtorek wskaźnik wynosił 596 testów na milion mieszkańców). Mała Islandia przeprowadziła w sumie ponad 12 tysięcy testów, a Norwegia - ponad 73 tys. (stan na 25.03).

- Zawsze wtedy, kiedy są wytyczne medyczne, kliniczne, aby taki test wykonać, to się go robi - zapewnia Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

O tym, że testy to jak na razie nasza jedyna broń przeciwko koronawirusowi, przypomina Światowa Organizacja Zdrowia.

- Tutaj nie jest problemem dużym brak zestawów do izolacji, zestawów do testowania, bardziej to, ile próbek może zostać "przerobionych" przez laboratorium w ciągu doby. Troszkę zostaliśmy zaskoczeni przez tę nową rzeczywistość - tłumaczy prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.

Konkurencja na rynku medycznym

Nie wszyscy dali się zaskoczyć. Niemiecki naukowiec, Olfert Landt, o którym informują media na całym świecie, rozpoczął produkcję zestawów testowych do wykrywania nowego koronawirusa już w styczniu. Inni dopiero teraz idą jego śladem.

Polska firma Cormay wprowadza na rynek szybkie testy i - jak tłumaczy jej prezes - szykuje się na kolejny etap walki z pandemią.

- Następny etap to nie będzie tylko wykrywanie, kto jest chory. To będzie wykrywanie, kto był chory, bo część osób może przejść zainfekowanie i chorobę w sposób niezauważony - wyjaśnia Janusz Płocica, prezes PZ Cormay.

Duża liczba przypadków asymptomatycznych to specyfika zabójczego koronawirusa, stąd oczekiwanie na cud, na szczepionkę.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix