"Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy ponadlimitowe miejsca"

25.02.2021 | "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy się na to"
25.02.2021 | "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy się na to"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
25.02.2021 | "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy się na to"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W czwartek poinformowano o ponad 12 tysiącach nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i śmierci blisko 300 osób. Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że szczyt zachorowań nadchodzącej fali epidemii będzie pod koniec marca. Obecnie najgorsza sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie coraz więcej odnotowuje się też przypadków zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa.

4 marca 2020 roku w Polsce potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2. Jak wygląda sytuacja po niemal roku walki z epidemią? Minister zdrowia Andrzej Niedzielski stwierdził w czwartek, że nie wyklucza scenariusza, w którym święta wielkanocne Polacy będą musieli spędzać w domach.

Obecnie najgorsza sytuacja jest na Warmii i Mazurach. W województwie odnotowano najwyższy wskaźnik zakażeń w kraju. 70 procent z 24 przebadanych próbek stanowią zakażenia mutacją brytyjską. W województwie gwałtownie przybywa również zajętych łóżek na oddziałach covidowych.

- Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy się na to, żeby takie już ponadlimitowe miejsca przyszykować - mówi lekarz i były wiceminister zdrowia profesor Wojciech Maksymowicz.

Szykują się też mieszkańcy Warmii i Mazur, bo od soboty znów przyjdzie im żyć z obostrzeniami. Rząd zamyka na Warmii i Mazurach kina, galerie i hotele, a dzieci wysyła na lekcje zdalne.

Optymistycznie już było

Przez wiele miesięcy epidemii COVID-19 w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim wskaźniki zakażeń były niskie. Z kolei regiony, które poprzednie uderzenia pandemii zniosły ciężko - na przykład południe Polski - teraz radzą sobie lepiej. Dlatego też eksperci mówią, że trzecia fala dla województwa warmińsko-mazurskiego jest bardziej falą pierwszą.

- Na początku było to południe Polski. Teraz to jest północ Polski - wskazuje profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

- Śląsk, województwo małopolskie, w tej chwili nie ma dużego wzrostu zachorowań tam, dlatego że osób, które już przechorowały, jest dużo - wyjaśniał 19 lutego profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19.

Widmo czwartej fali

Choć minister zdrowia przyznaje, że dalekosiężne plany rządu przegrywają z pandemią, to najbliższe tygodnie widzi tak: - Ta fala oczywiście jest, rozpędza się, ale ona w końcu osiągnie swój szczyt. Ta prognoza mówi o tym, że szczyt zachorowań będzie mniej więcej pod koniec marca - zapowiada Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Rządowe prognozy mówią o średnio 12000 zakażeń tygodniowo, z dziennymi zakażeniami sięgającymi 16000. Eksperci pozarządowi szacują je znacznie wyżej - nawet na 25000 dziennie. I dodają, że odpowiedź na pytanie o nadejście czwartej, jesiennej fali - jest twierdząca.

- Nic nie wskazuje na to, abyśmy do jesieni byli w stanie zaszczepić 60 procent polskiego społeczeństwa - tłumaczy doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS