Kiedy boli życie
"Pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków"
Jak boli głowa, to bierze się tabletkę, a co zrobić, jak boli życie? W Dniu Zdrowia Psychicznego psychoterapeuci przypominają, że warto także o to zdrowie dbać. W środku epidemii to może być trudne, jednak warto spróbować.
Najpierw była obawa przed nieznanym, potem strach o bliskich seniorów. Lęki związane z pandemią ewoluują jak ona sama.
- Zaczęliśmy się trochę bać też o siebie, no bo nikt nie chce być chory. Potem zaczęliśmy się też bać, jak w ogóle nasze życie będzie wyglądało, bo się okazało, że być może stracimy pracę - mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu.
Wirus testuje nas fizycznie i psychicznie.
- Depresja i zaburzenia lękowe - to są dwa największe tematy tak naprawdę, jeżeli chodzi o psychoterapię. Pewnie zaraz po tym będziemy mówili o uzależnieniach - tłumaczy Paweł Chrzan, współzałożyciel i dyrektor Wellbee, platformy ułatwiającej klientom wybór psychoterapeuty.
Przed pandemią psychiatria dziecięca w Polsce przechodziła ogromny kryzys. Dzieci miała uratować reforma. Udało się uruchomić nowe poradnie, ale w marcu wszystko utknęło. Teraz oddziały znów są przepełnione.
- Kryzys gwałtownie się pojawił na początku września. Zwykle taki jakby szczyt był w okresie listopada. Oczywiście, że się martwię się o moich pacjentów, ale jeszcze bardziej się martwię o tych, którzy nie są moimi pacjentami, a potrzebują leczenia - opowiada doktor habilitowana Barbara Remberk, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.
Terapia nie musi kosztować
Niektórzy z braku miejsc, czy obawy przed zakażeniem, zostają w domach. Nie leczą się
- Dzieci bardzo się boją o rodziców i o dziadków, a dzieci, które przebywają na naszym oddziale stacjonarnym, bardzo tęsknią za swoimi rodzinami ze względu na to, że aktualnie nie mogą być odwiedzane - przekonuje Agnieszka Wierzbicka-Fijołek, rezydentka Oddziału Psychiatrii Dzieci Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego imienia Świętego Ludwika w Krakowie.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to nie święto, a okazja, by i w kryzysie szukać czegoś pozytywnego.
- Ta pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków, a przecież nawet w przestrzeni biznesowej dużo jest osób chorych psychicznie, którzy biorą normalnie leki, ale wstydzą się o tym mówić, a egzystują normalnie - mówi Izabela Kielczyk.
Jak wykazują badania, Polacy przestali się wstydzić korzystać z pomocy psychoterapii.
- Nie jest to porażka, tylko jest to tak naprawdę szukanie pomocy, która pozwala nam w długim okresie być najlepszą wersją siebie - dodaje Paweł Chrzan.
Pandemia, wymuszając kontakt wirtualny, ułatwiła korzystanie z terapii osobom, które miałyby problem z dostępem do specjalisty.
- Miałam poczucie, że ta jakość może będzie inna, że będzie mi się ciężko otworzyć przed kimś, czy przed komputerem. Ale nie. Psychoterapia, zarówno online jak i na żywo, jest tak samo skuteczna i tak samo pomocna - zapewnia Zuzanna Przekop, która korzysta z psychoterapii.
Terapia nie musi kosztować. Różne organizacje ułatwiają kontakt za darmo. Do Beaty Dzietczyk od początku pandemii zgłaszają się nie tylko ci, którzy źle znoszą samotną kwarantannę.
- Jak boli głowa, to się bierze jakąś tabletkę od bólu głowy. Natomiast jak boli życie, no to nie wiem dlaczego mamy tak trwać. Więc ja bardzo, bardzo zachęcam, żeby z tej pomocy korzystać - mówi Beata Dzietczyk, psycholog, psychoterapeutka z Centrum Terapii i Psychoedukacji w Warszawie.
Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 24 maja
W Charkowie znów ruszyło metro. Nie ustaje za to krwawa ofensywa Rosjan w Donbasie. W programie powiemy również o liście otwartym sędziów do premiera Mateusza Morawieckiego, o egzaminach ósmoklasistów, a także o senackiej komisji ds. inwigilacji Pegasusem. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Rosjanie brutalnie atakują Donbas. "Starają się zniszczyć wszystko, co żyje"
Mija 90 dni od rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. W Charkowie znów ruszyło metro. Jeszcze niedawno stacje metra w Charkowie służyły za miejsca, w których mieszkańcy szukali namiastki bezpieczeństwa. Nie ustaje rosyjska ofensywa w Donbasie.
czytaj więcej »Sędziowie, którzy mają postępowania dyscyplinarne, napisali list otwarty do premiera
Blisko 60 sędziów, wobec których prowadzone są postępowania dyscyplinarne, zwróciło się w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego, żeby premier ich przeprosił. W ubiegłym tygodniu szef rządu stwierdził, że "powyżej 90 procent postępowań dyscyplinujących dotyczyło sędziów, którzy albo jeździli po pijanemu, albo dopuścili się gwałtu albo jakichś innych kradzieży".
czytaj więcej »Polska ma kupić sześć kolejnych baterii systemu Patriot
Ministerstwo Obrony Narodowej chce kupić kolejne baterie amerykańskich Patriotów razem z radarami, wyrzutniami i pociskami. Tym razem ma ich być sześć. Pierwszy kontrakt obejmował zakup dwóch baterii.
czytaj więcej »Czy Polska jest atrakcyjna dla inwestorów? "Stworzyliśmy unikalny model gospodarczy"
Na wtorkowym panelu Forum Gospodarczego w Davos prezydent Andrzej Duda apelował, by twardo stać po stronie Ukrainy. Dyskutowano też o konsekwencjach wojny: zagrożeniu głodem i odbudowie Ukrainy. W Davos przebywa też premier Mateusz Morawiecki, który chwalił się wzrostem inwestycji w Polsce. Eksperci mają jednak inne zdanie na ten temat.
czytaj więcej »Przedsiębiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość. "Nam grozi kilka kryzysów"
Sezon wakacyjny już na horyzoncie, a hotelarze, restauratorzy i organizatorzy turystyki patrzą w przyszłość z niepokojem. Jak mówią, ciężko im zaplanować budżet przy galopującej inflacji, a opłat nie da się klientom podnosić w nieskończoność.
czytaj więcej »Żony ratowników z Pniówka opowiedziały o tym, co przeżyły. "Nikt z kopalni do mnie nie zadzwonił"
To była jedna z największych tragedii ostatnich lat. Pochowano już dziewięciu górników. Siedmiu, w tym pięciu ratowników, nadal uznaje się za zaginionych. Żony zaginionych ratowników górniczych mają żal do dyrekcji kopalni Pniówek.
czytaj więcej »Rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów. Uczniowie zmierzyli się już z językiem polskim
Ponad pół miliona ósmoklasistów przystąpiło we wtorek do egzaminu z języka polskiego. Uczniowie mieli dwie godziny, by zmierzyć się z zadaniami. To był pierwszy z trzech egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej. Przed ósmoklasistami jeszcze matematyka i język obcy.
czytaj więcej »"Pegasus stał się instrumentem politycznym". Wracają pytania o inwigilację i sejmową komisję śledczą
We wtorek przed senacką komisją ds. inwigilacji Pegasusem odpowiadał na pytania były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Członkowie komisji wznowili prace po kilkutygodniowej przerwie, ale przy tej okazji wracają też pytania o sejmową komisję śledczą. Wniosek o jej powołanie wciąż nie został poddany pod głosowanie, a Paweł Kukiz przestał się o komisję dopominać.
czytaj więcej »Spektrum autyzmu u dziewczynek. Eksperci wyjaśniają, jak rozpoznać objawy
Ciche, spokojne, zamknięte w sobie i swoim świecie - często takie zachowanie dziewczynek nie budzi niepokoju. Jednak według lekarzy to mogą być objawy spektrum autyzmu. W Polsce z niezdiagnozowanym spektrum autyzmu może żyć nawet dwieście tysięcy osób.
czytaj więcej »Zabójstwo na Nowym Świecie w Warszawie. Wydano listy gończe za podejrzanymi
Sąd wydał listy gończe za dwoma podejrzanymi o zabójstwo na warszawskim Nowym Świecie. Poszukiwani to Sebastian Włodarczyk i Łukasz Goławski. Do zabójstwa doszło w nocy z 8 na 9 maja.
czytaj więcej »Motocykliści niszczą mu uprawy. Rolnik wyznaczył nagrodę za rozpoznanie sprawców
Susza nie pomaga, drogie nawozy rujnują budżet, a do tego rolnikowi z Podkarpacia uprawy rozjeżdżają motocykliści. Andrzej Urbanek próbował ich gonić, ale uszkodził auto. Na szczęście ma nagranie z akcji. Wyznaczył nagrodę i teraz czeka na pomoc.
czytaj więcej »Prognoza pogody na środę 25 maja
W środę przeważnie pochmurno z opadami deszczu (3-15 mm). Na Podkarpaciu i Roztoczu Lubelskim możliwe burze (z 10-20 mm opadu i porywami wiatru o prędkości do 60-80 km/h). Ziemia Lubuska i Dolny Śląsk na ogół bez z opadów. Temperatura maksymalna od 19 stopni Celsjusza na Pomorzu do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 23 maja
Sędzia Paweł Juszczyszyn nie orzeka od ponad dwóch lat. Teraz Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła decyzję o jego zawieszeniu. W programie powiemy również o sytuacji na polskim rynku nieruchomości i o wyjątkowym teledysku, który ma moc i żar niczym Bayraktar. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Izba Dyscyplinarna przywróciła sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania
Paweł Juszczyszyn nie orzeka od ponad dwóch lat, mimo wyroków nakazujących przywrócenie go do pracy. Teraz Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła swoją decyzję o jego zawieszeniu.
czytaj więcej »