"Pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków"

10.10.2020 | "Pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków"
10.10.2020 | "Pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków"
Renata Kijowska | Fakty TVN
10.10.2020 | "Pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków"Renata Kijowska | Fakty TVN

Jak boli głowa, to bierze się tabletkę, a co zrobić, jak boli życie? W Dniu Zdrowia Psychicznego psychoterapeuci przypominają, że warto także o to zdrowie dbać. W środku epidemii to może być trudne, jednak warto spróbować.

Najpierw była obawa przed nieznanym, potem strach o bliskich seniorów. Lęki związane z pandemią ewoluują jak ona sama.

- Zaczęliśmy się trochę bać też o siebie, no bo nikt nie chce być chory. Potem zaczęliśmy się też bać, jak w ogóle nasze życie będzie wyglądało, bo się okazało, że być może stracimy pracę - mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu.

Wirus testuje nas fizycznie i psychicznie.

- Depresja i zaburzenia lękowe - to są dwa największe tematy tak naprawdę, jeżeli chodzi o psychoterapię. Pewnie zaraz po tym będziemy mówili o uzależnieniach - tłumaczy Paweł Chrzan, współzałożyciel i dyrektor Wellbee, platformy ułatwiającej klientom wybór psychoterapeuty.

Przed pandemią psychiatria dziecięca w Polsce przechodziła ogromny kryzys. Dzieci miała uratować reforma. Udało się uruchomić nowe poradnie, ale w marcu wszystko utknęło. Teraz oddziały znów są przepełnione.

- Kryzys gwałtownie się pojawił na początku września. Zwykle taki jakby szczyt był w okresie listopada. Oczywiście, że się martwię się o moich pacjentów, ale jeszcze bardziej się martwię o tych, którzy nie są moimi pacjentami, a potrzebują leczenia - opowiada doktor habilitowana Barbara Remberk, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Terapia nie musi kosztować

Niektórzy z braku miejsc, czy obawy przed zakażeniem, zostają w domach. Nie leczą się

- Dzieci bardzo się boją o rodziców i o dziadków, a dzieci, które przebywają na naszym oddziale stacjonarnym, bardzo tęsknią za swoimi rodzinami ze względu na to, że aktualnie nie mogą być odwiedzane - przekonuje Agnieszka Wierzbicka-Fijołek, rezydentka Oddziału Psychiatrii Dzieci Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego imienia Świętego Ludwika w Krakowie.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to nie święto, a okazja, by i w kryzysie szukać czegoś pozytywnego.

- Ta pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków, a przecież nawet w przestrzeni biznesowej dużo jest osób chorych psychicznie, którzy biorą normalnie leki, ale wstydzą się o tym mówić, a egzystują normalnie - mówi Izabela Kielczyk.

Jak wykazują badania, Polacy przestali się wstydzić korzystać z pomocy psychoterapii.

- Nie jest to porażka, tylko jest to tak naprawdę szukanie pomocy, która pozwala nam w długim okresie być najlepszą wersją siebie - dodaje Paweł Chrzan.

Pandemia, wymuszając kontakt wirtualny, ułatwiła korzystanie z terapii osobom, które miałyby problem z dostępem do specjalisty.

- Miałam poczucie, że ta jakość może będzie inna, że będzie mi się ciężko otworzyć przed kimś, czy przed komputerem. Ale nie. Psychoterapia, zarówno online jak i na żywo, jest tak samo skuteczna i tak samo pomocna - zapewnia Zuzanna Przekop, która korzysta z psychoterapii.

Terapia nie musi kosztować. Różne organizacje ułatwiają kontakt za darmo. Do Beaty Dzietczyk od początku pandemii zgłaszają się nie tylko ci, którzy źle znoszą samotną kwarantannę.

- Jak boli głowa, to się bierze jakąś tabletkę od bólu głowy. Natomiast jak boli życie, no to nie wiem dlaczego mamy tak trwać. Więc ja bardzo, bardzo zachęcam, żeby z tej pomocy korzystać - mówi Beata Dzietczyk, psycholog, psychoterapeutka z Centrum Terapii i Psychoedukacji w Warszawie.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS