Samotność i strach w dobie epidemii. "Depresja rzeczywiście zbiera swoje żniwa"

28.11.2020 | Samotność i strach w dobie epidemii. "Depresja rzeczywiście zbiera swoje żniwa"
28.11.2020 | Samotność i strach w dobie epidemii. "Depresja rzeczywiście zbiera swoje żniwa"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
28.11.2020 | Samotność i strach w dobie epidemii. "Depresja rzeczywiście zbiera swoje żniwa"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Ponieważ od wielu miesięcy musimy izolować się w domach, pracujemy zdalnie, uczymy się zdalnie i nie spotykamy się z rodziną, coraz więcej osób - starszych i młodszych - nie wytrzymuje tego psychicznie. Pojawia się samotność, strach, depresja. Wiele osób potrzebuje pomocy.

ZDROWIE PSYCHICZNE POLAKÓW W ROKU PANDEMII - CZYTAJ WIĘCEJ W MAGAZYNIE TVN24.PL

W pandemii większy lub mniejszy strach towarzyszy prawie wszystkim. Tym uwięzionym, często samotnie, na kwarantannach - najbardziej. To odbija się na zdrowiu.

Jak to wygląda w przypadku zakażonych koronawirusem w praktyce? - Są duszności, kołatanie serca u pacjentów w przebiegu COVID. Po przeprowadzeniu badania przez zespół ratownictwa medycznego, po zbadaniu parametrów, pacjent się uspokaja i nie wymaga na przykład interwencji szpitalnej - opisuje Justyna Widerska, kierownik dyspozytorni medycznej Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Podobnych przypadków jest coraz więcej. Tylko w Łodzi, tylko podczas jednego dyżuru, takich wezwań dyspozytorzy odbierają nawet kilkadziesiąt.

- Na miejscu okazuje się, że osoba ma zaburzenia depresyjne. Obawia się tego, że może zakazić członków rodziny, obawia się konsekwencji społecznych i piętnowania przez innych, że jest osobą zakażoną - tłumaczy Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Z przeprowadzanych przez ratowników wywiadów wynika, że lęk przekłada się na problemy z zasypianiem, na nocne koszmary, na uczucie napięcia, brak chęci do życia, apatię, brak chęci do podjęcia jakiejkolwiek aktywności, jadłowstręt.

To, jak wiele osób w czasie pandemii mierzy się z depresją, widać też w aptekach. - Niektórych leków brakuje po prostu, dlatego ludzie musieli posiłkować się innymi środkami roślinnymi. To są leki, które dostaje się bez recepty, na uspokojenie, na wyciszenie - mówi Anna Pustelnik z apteki "Pod słońcem" w Łodzi. - Depresja rzeczywiście zbiera swoje żniwa - dodaje.

Korzystanie z usług psychologa jest normalne

Ze strachem walczą też dzieci i młodzież. Szczególnie ta w okresie dorastania, dla której bezpośrednie kontakty z rówieśnikami są kluczowe.

- Problemy, z którymi się borykają, są też związane z relacją, czy z tym, co się dzieje w domu, więc są naprawdę w dużo trudniejszej sytuacji niż osoby dorosłe - tłumaczy Krystian Rubacha ze Stowarzyszenia "Psychologowie i Psychoterapeuci dla Społeczeństwa".

Lekarze zachęcają, szczególnie teraz, do korzystania z pomocy specjalistów. - (Pacjenci - przyp. red.) często się nie chcą zgłosić, często są przez sąsiadów, rodzinę stygmatyzowani, jeśli gdziekolwiek pojawiają się z takimi problemami. Chodzenie do psychologa, do terapeuty, do psychiatry w Polsce nie jest trendy, a powinno być normalną rzeczą - apeluje doktor Michał Sutkowski, członek Zarządu Głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Towar najbardziej deficytowy w izolacji to bliskość. - Warto jest po prostu z drugim człowiekiem pobyć, potowarzyszyć mu. To jest najlepszy lek na problemy ze stresem, z napięciem - tłumaczy Krystian Rubacha.

Można zostać w domu i zarazem pójść do kogoś z wizytą. Jeśli nie ma internetu, można przez telefon. Czasami wystarczy z kimś po prostu pomilczeć.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali 500 rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS