Epidemia strachu
Samotność i strach w dobie epidemii. "Depresja rzeczywiście zbiera swoje żniwa"
Ponieważ od wielu miesięcy musimy izolować się w domach, pracujemy zdalnie, uczymy się zdalnie i nie spotykamy się z rodziną, coraz więcej osób - starszych i młodszych - nie wytrzymuje tego psychicznie. Pojawia się samotność, strach, depresja. Wiele osób potrzebuje pomocy.
ZDROWIE PSYCHICZNE POLAKÓW W ROKU PANDEMII - CZYTAJ WIĘCEJ W MAGAZYNIE TVN24.PL
W pandemii większy lub mniejszy strach towarzyszy prawie wszystkim. Tym uwięzionym, często samotnie, na kwarantannach - najbardziej. To odbija się na zdrowiu.
Jak to wygląda w przypadku zakażonych koronawirusem w praktyce? - Są duszności, kołatanie serca u pacjentów w przebiegu COVID. Po przeprowadzeniu badania przez zespół ratownictwa medycznego, po zbadaniu parametrów, pacjent się uspokaja i nie wymaga na przykład interwencji szpitalnej - opisuje Justyna Widerska, kierownik dyspozytorni medycznej Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.
Śmierć w szpitalu z powodu COVID-19 to śmierć w izolacji, osamotnieniu, bez dostępu rodziny...."Wielka samotność" na oddziałach covidowych. "Trudno jest pocieszyć kogoś, kto stoi w obliczu śmierci"
- Na miejscu okazuje się, że osoba ma zaburzenia depresyjne. Obawia się tego, że może zakazić członków rodziny, obawia się konsekwencji społecznych i piętnowania przez innych, że jest osobą zakażoną - tłumaczy Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.
Z przeprowadzanych przez ratowników wywiadów wynika, że lęk przekłada się na problemy z zasypianiem, na nocne koszmary, na uczucie napięcia, brak chęci do życia, apatię, brak chęci do podjęcia jakiejkolwiek aktywności, jadłowstręt.
To, jak wiele osób w czasie pandemii mierzy się z depresją, widać też w aptekach. - Niektórych leków brakuje po prostu, dlatego ludzie musieli posiłkować się innymi środkami roślinnymi. To są leki, które dostaje się bez recepty, na uspokojenie, na wyciszenie - mówi Anna Pustelnik z apteki "Pod słońcem" w Łodzi. - Depresja rzeczywiście zbiera swoje żniwa - dodaje.
Korzystanie z usług psychologa jest normalne
Ze strachem walczą też dzieci i młodzież. Szczególnie ta w okresie dorastania, dla której bezpośrednie kontakty z rówieśnikami są kluczowe.
- Problemy, z którymi się borykają, są też związane z relacją, czy z tym, co się dzieje w domu, więc są naprawdę w dużo trudniejszej sytuacji niż osoby dorosłe - tłumaczy Krystian Rubacha ze Stowarzyszenia "Psychologowie i Psychoterapeuci dla Społeczeństwa".
Lekarze zachęcają, szczególnie teraz, do korzystania z pomocy specjalistów. - (Pacjenci - przyp. red.) często się nie chcą zgłosić, często są przez sąsiadów, rodzinę stygmatyzowani, jeśli gdziekolwiek pojawiają się z takimi problemami. Chodzenie do psychologa, do terapeuty, do psychiatry w Polsce nie jest trendy, a powinno być normalną rzeczą - apeluje doktor Michał Sutkowski, członek Zarządu Głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Towar najbardziej deficytowy w izolacji to bliskość. - Warto jest po prostu z drugim człowiekiem pobyć, potowarzyszyć mu. To jest najlepszy lek na problemy ze stresem, z napięciem - tłumaczy Krystian Rubacha.
Można zostać w domu i zarazem pójść do kogoś z wizytą. Jeśli nie ma internetu, można przez telefon. Czasami wystarczy z kimś po prostu pomilczeć.
Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Ustawa covidowa wciąż nieopublikowana. "Rządu chce mieć kontrolę nad tym, komu da pieniądze"
- Kontrowersje wokół szpitala na Stadionie Narodowym. "Miał być wizytówką tego rządu, stał się wielką kompromitacją"
- "Sytuacja największego zagrożenia". Lekarze alarmują: objawów PIMS u dzieci nie wolno zlekceważyć
- Przybywa dzieci z pocovidowym zespołem zapalnym. Lekarze biją na alarm
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 27 stycznia
Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji, co natychmiast wywołało protesty Strajku Kobiet. W programie opowiemy również o obostrzeniach obowiązujących osoby przybywające do Wielkiej Brytanii, a także historie tych, których życie uratował sprzęt zakupiony przez WOŚP. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Jest uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji. Przed siedzibą TK zebrali się protestujący
Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji. Z rządu popłynęły sygnały, że jeszcze w środę wyrok ma się ukazać w Dzienniku Ustaw. To natychmiast wywołało reakcję Ogólnopolskiego Strajku Kobiet - wieczorem w kilku miastach Polski rozpoczęły się protesty, w tym przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie.
czytaj więcej »Do kiedy potrwają obostrzenia? "Dyskusja trwa"
W czwartek rząd ma ogłosić decyzję w sprawie obostrzeń i wtedy będzie wiadomo czy zakazy zostaną, czy znikną. Wiele branż liczy się z tym, że ich działalność zostanie ograniczona jeszcze przez kilka miesięcy. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys ocenił, że punktem zwrotnym może być maj, do kiedy może zostać zaszczepiona większość seniorów, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem rządu.
czytaj więcej »Problemy z dostawami szczepionek. "Głęboką frustracją jest to, że niewiele z tym możemy zrobić"
Czy produkowane w Unii szczepionki są wywożone zagranicę i sprzedawane drożej w innych krajach pyta Komisja Europejska, bo straciła cierpliwość. Zaktualizowany przez rząd kalendarz dostaw szczepionek kończy się na przełomie marca i kwietnia. Jak będą wyglądały kolejne? Tu nie ma prostej odpowiedzi. Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych, twierdzi, że "nikt odpowiedzialny" nie jest w stanie wskazać konkretnych dat.
czytaj więcej »Zbigniew Girzyński zawieszony po zaszczepieniu. "Zachowanie niegodne"
Poseł Zbigniew Girzyński zaszczepił się przeciwko COVID-19 - jako pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jak on sam tłumaczy. Decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego został zawieszony w prawach członka PiS.
czytaj więcej »"Nie można zatrzymać kultury". Paszporty "Polityki" rozdane
Pusto na scenie, pusto na widowni. Teatry, kina, filharmonie, muzea - wszystko jest zamknięte. W tych pandemicznych warunkach "Polityka" rozdała swoje Paszporty. Kultura w czasach zarazy istnieje, choć czasami w nieco innej formie.
czytaj więcej »76. rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Nigdy, przenigdy nie zapominajmy"
W środę, w 76. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z powodu pandemii nie odbyła się tradycyjna uroczystość w tym byłym niemieckim obozie zagłady. W samym obozie Auschwitz-Birkenau naziści zabili ponad 1,3 miliona ludzi, w tym około 1,1 miliona Żydów.
czytaj więcej »Osoby przybywające do Wielkiej Brytanii muszą udać się na przymusową, płatną kwarantannę
Dziesięć dni kwarantanny w hotelu dla tych, którzy przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii z krajów wysokiego ryzyka. To przymus i to drogi, bo za te 10 hotelowych nocy trzeba będzie samemu zapłacić. Na liście krajów wysokiego ryzyka są 22 państwa i na razie nie ma na niej Polski, ale zawsze może się to zmienić.
czytaj więcej »Łódzki sąd orzekł, że obowiązujący zakaz zgromadzeń jest niezgodny z konstytucją
Nielegalne jest ograniczanie prawa do zgromadzeń, bo nie ma ogłoszonego stanu nadzwyczajnego. Sąd Okręgowy w Łodzi wydał wyrok, w którym stwierdził, że rząd nie ma prawa zakazywać zgromadzeń - rządowe rozporządzenie jest sprzeczne z konstytucją.
czytaj więcej »Leśnicy idą na wojnę ze śmiecącymi w lasach. Kupują 10 tysięcy fotopułapek
Leśnicy znaleźli w lesie górę śmieci, ale dzięki fotopułapce mają podejrzanego, o którego ukaranie mogą zawnioskować do sądu. Orężem w walce z tymi, co śmiecą w lasach na potęgę, ma być aż dziesięć tysięcy fotopułapek.
czytaj więcej »"Za każdym razem na sprzęcie widzieliśmy serduszka". Pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni chcą pomagać
Dzięki pomocy WOŚP wiele dzieci może teraz grać razem z Orkiestrą. Kiedyś to oni znajdowali się w potrzebie, teraz chcą zrobić coś dobrego dla innych.
czytaj więcej »Prognoza pogody na czwartek 28 stycznia
W czwartek pochmurno z przejaśnieniami. Na przeważającym obszarze kraju opady śniegu (do 5 cm). Na Dolnym Śląsku możliwy także deszcz ze śniegiem. Ślisko. Temperatura maksymalna od -3 stopni Celsjusza na Podlasiu do 4 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, z kierunków zmieniających się.
czytaj więcej »Fakty z 26 stycznia
Rozmowy na szczycie i ważny postulat - kupmy szczepionki także poza Unią. Premier na spotkanie zaprosił wszystkie sejmowe kluby i prawie wszyscy wiedzą jedno - trzeba jak najszybciej zaszczepić jak najwięcej Polaków. W programie powiemy również o Jadwidze Emilewicz, ojcu Tadeuszu Rydzyku, skazanym na dożywocie Kajetanie P. i branży fitness, która domaga się otwarcia. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Premier rozmawiał o szczepieniach z przedstawicielami sejmowych klubów
Rozmowy na szczycie i ważny postulat - kupmy szczepionki także poza Unią. Premier na spotkanie zaprosił wszystkie sejmowe kluby i prawie wszyscy wiedzą jedno - trzeba jak najszybciej zaszczepić jak najwięcej Polaków. Co jeszcze wiadomo po tych rozmowach?
czytaj więcej »Unia Europejska pyta producentów o mniejszą liczbę szczepionek
Dlaczego jest mniej szczepionek? Pyta Unia, bo w umowach jest wszystko czarno na białym, a na fakturach są setki milionów euro. Odpowiedź producentów szczepionek podobno Unii nie satysfakcjonuje. W czym jest problem?
czytaj więcej »