Kontrowersyjna data w prezydenckim projekcie. "Ma służyć czyszczeniu akt"

28.09.2017 | Kontrowersyjna data w prezydenckim projekcie. "Ma służyć czyszczeniu akt"
28.09.2017 | Kontrowersyjna data w prezydenckim projekcie. "Ma służyć czyszczeniu akt"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
28.09.2017 | Kontrowersyjna data w prezydenckim projekcie. "Ma służyć czyszczeniu akt"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Pytania o wyroki z ostatnich 20 lat. Czy prezydent swoimi ustawami dał szansę je podważyć? Czy prawomocne orzeczenia, zgodnie z prawem, mogą stracić moc? Ustawa o Sądzie Najwyższym to także skarga nadzwyczajna, a to nadzwyczajna siła - także polityczna. Dotyczyć może każdego.

Dyskusja na temat skargi nadzwyczajnej, którą proponuje prezydent przebiega burzliwie.

- Dzięki tej nowej instytucji wielu ludziom powróci poczucie, że Polska jest państwem sprawiedliwym, że doszli swoich praw - mówił w trakcie programu "Poranne Pytania" Radia Olsztyn prezydent Andrzej Duda.

- To się wpisuje w tę bolszewicką myśl, którą PiS ma w głowach co do wymiaru sprawiedliwości. To znaczy wymiar sprawiedliwości wtedy jest dobry, kiedy wydaje wyroki zgodnie z linią orzecznictwa z Nowogrodzkiej - tak słowa prezydenta ocenia Sławomir Neumann z PO.

W dyskusji na temat skargi nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego kwestią sporną jest m.in. zapis stanowiący, że "w okresie trzech lat od dnia wejścia w życie ustawy skarga nadzwyczajna może być wniesiona od prawomocnych orzeczeń kończących postępowanie w sprawach, które uprawomocniły się po 17 października 1997 roku".

"Ta data nie jest przypadkowa"

Opozycja podejrzewa, że może chodzić o to, by na przykład uchylić sądowe wyroki w sprawie Lecha Wałęsy. Wznowić sprawy i wykorzystać je politycznie.

- Ta data nie jest przypadkowa. Ma sens polityczny, ale także moim zdaniem może być narzędziem do uderzania w opozycję - ocenia Rafał Grupiński z PO.

- Czasami się zastanawiam, czy skarga nadzwyczajna nie jest tylko pretekstem po to, żeby stworzyć izbę kontroli i czegoś tam obywatelskiego tylko po to, żeby móc przerzucić tam kwestie decydowania o prawidłowości lub nieprawidłowości wyborów - dodaje Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Z opiniami opozycji nie zgadza się PiS. - Jeżeli ktoś nie popełniał przestępstw, nie brał łapówek, nie oszukiwał, nie kradł, to może być spokojny - twierdzi Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości.

Skargę nadzwyczajną będą mogli składać także politycy. W parlamencie pierwszym filtrem będą marszałkowie Sejmu i Senatu.

PiS całkiem niedawno wskazało sprawy dla partii ważne, z jakimi wyrokami się nie zgadza, a także - wprost po nazwisku - jakich sędziów nie lubi i nie ceni. Jednym z najczęściej wymienianych przez polityków PiS sędziów był Igor Tuleya, który orzekał w kilku głośnych sprawach.

"Ma służyć czyszczeniu akt"

Opinie polityków PiS o wyrokach, które się im nie podobały i o sędziach, którzy je wydali, służą opozycji do uzasadnienia i prognozowania jakie sprawy mogą być wznowione.

- Niewykluczone, że ten przepis, który wprowadza pan prezydent Andrzej Duda, ma służyć wyczyszczeniu akt wszystkim działaczom PiS - twierdzi Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- To powinno być najważniejsze narzędzie dla zwykłych ludzi, którzy utracili majątki swojego życia, utracili nieruchomości, utracili firmy przez fatalne decyzje sądów - uważa z kolei wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki

Sędzia Wojciech Łączewski był przez PiS chwalony, gdy wydawał wyrok zgodny z opiniami partii w jednej ze smoleńskich spraw. Stał się wrogiem PiS, gdy skazał Mariusza Kamińskiego

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS