Fakty - oglądaj online

Blokada ronda

Rondo im. Bartoszewskiego "mogłoby prowadzić do konfliktów". Radni zapowiadają, że nie posłuchają

Radni Krapkowic (woj. opolskie) byli na "tak", ale zupełnie innego zdania była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Negatywnie zaopiniowała pomysł, żeby patronem lokalnego ronda został Władysław Bartoszewski. Drogowcy tłumaczą, że nazwanie ronda imieniem byłego szefa dyplomacji "mogłoby prowadzić do konfliktów społecznych". Radni nie zamierzają złożyć w tej sprawie broni.

Były więzień nazistowskiego obozu Auschwitz, działacz Żegoty, uczestnik Powstania Warszawskiego i odznaczony medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Można by tak jeszcze długo wymieniać. Jednak dla niektórych Władysław Bartoszewski to postać zbyt kontrowersyjna, aby być patronem największego ronda w Krapkowicach (woj. opolskie).

- Ja po prostu jestem zaskoczony i kuriozalną i skandaliczną w wymowie opinią Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na temat Władysława Bartoszewskiego - komentuje Maciej Sonik ze starostwa powiatowego w Krapkowicach.

Chodzi o pismo Opolskiego Oddziału GDDKiA. Jej dyrektor pomysł nazwania ronda imieniem prof. Bartoszewskiego "opiniuje negatywnie", bo -  jak czytamy dalej - "może to prowadzić do konfliktów społecznych".

- Dlaczego kontrowersyjna? Co mają przeciw? - pyta jedna z mieszkanek Krapkowic.

Dziennikarz szargał pamięć Władysława Bartoszewskiego. Zareagowało Muzeum Auschwitz

Dziennikarz TVP kwestionuje wojenną historię Władysława Bartoszewskiego. O byłym więźniu obozu Auschwitz pisze słowa tak skandaliczne, że Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu musi je oficjalnie prostować. Bo to nie tylko skandal, to...

Tego w piśmie już nie wyjaśniono. Nie usłyszeliśmy też tego od szefów opolskiego Oddziału GDDKiA, bo nie znaleźli we wtorek czasu na rozmowę z "Faktami".

Jednak centralne władze Dyrekcji nieco dystansują się od takiej opinii opolskiego oddziału.  - My nie jesteśmy kompetentni, aby decydować o czymkolwiek. Będziemy utrzymywać drogę i ją utrzymujemy przede wszystkim na jak najwyższym poziomie bezpieczeństwa ruchu drogowego. A to jaka będzie nazwa nie ma żadnego znaczenia w przypadku bezpieczeństwa - komentuje Jan Krynicki z GDDKiA.

Radni nie zamierzają ustąpić

O opinię zapytał burmistrz Krapkowic. Nie musiał tego robić, ale uznał, że tak będzie elegancko. I choć, jak mówi jego zastępca, podoba im się pomysł nazwania ronda imieniem Władysława Bartoszewskiego, to teraz boją się nie dostosować do opinii drogowców. Mimo, że nie ma ona żadnego prawnego znaczenia.

Bartoszewski przed blokiem

Czarnoskórzy walczący o wolność Polski to historia, którą nie wszyscy znają albo chcą znać. Fakt, że odkłamywać trzeba dziś nawet historię Władysława Bartoszewskiego to i skandal, i wyjątkowy dowód na brak przyzwoitości (nawiązując do słynnych...

- Trochę się boimy, że jeżeli my bez zgody GDDKiA nadamy temu rondu imię profesora Bartoszewskiego, to może to spowodować jakieś ewentualne przesunięcie naszych inwestycji w czasie - mówi Andrzej Brzezina z Urzędu Miasta i Gminy Krapkowice.

- Nie chciałbym żyć w czasach, w których mieszkaniec przychodząc do mnie jako do starosty, zastanawia się czy powinien mieć takie same poglądy, jak ja. I jeszcze demonstrować, że ma takie same, bo inaczej co? Bo jeszcze czegoś nie załatwi w urzędzie? - dziwi się Maciej Sonik.

Radni Krapkowic zapowiadają, że sprawy nie odpuszczą i nie będą wdawać się w pisemną dyskusję z drogowcami. Najbliższa sesja rady miejskiej odbędzie się w przyszłym roku, w lutym.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe informacje

 • Fakty z 21 listopada

  Fakty z 21 listopada

  Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała wnioski w sprawie rekomendacji na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. W programie także o prezydencie Poznania, który będzie kontrkandydatem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w prawyborach w Platformie Obywatelskiej, o oskarżeniach prezydenta Andrzeja Dudy pod adresem sędziów SN, a także o martwych rybach w Zatoce Puckiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • "Druga edycja PiS-owskiego pendolino". Piotrowicz i Pawłowicz z rekomendacjami komisji

  "Druga edycja PiS-owskiego pendolino". Piotrowicz i Pawłowicz z rekomendacjami komisji

  Podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka kandydatka do Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz była pytana przez posłów opozycji między innymi o to, czy unijna flaga to "szmata", a protestujące kobiety to "ulicznice". Była posłanka PiS stwierdziła, że podtrzymuje wszystko co mówiła i pisała. Przesłuchiwany był też drugi kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Piotrowicz. Ale on nawet nie odpowiedział na żadne pytanie. Zarówno Pawłowicz jak i Piotrowicz otrzymali pozytywne rekomendacje komisji.

  czytaj więcej »
 • "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów

  "Afera korupcyjna i "splamienie się" stanem wojennym. Sprawdzamy oskarżenia prezydenta wobec sędziów

  Jeśli ktoś czerpie wiedzę o kondycji wymiaru sprawiedliwości z wystąpień prezydenta Andrzeja Dudy, to może uznać, że sędziowie przez długie lata byli panami życia i śmierci, ale teraz tracą przywileje i wpływy. Andrzej Duda przedstawia polskie sądownictwo jako domenę tych, którzy najlepiej czuli się w czasach PRL-u. W rzeczywistości sędziów w Sądzie Najwyższym, którzy orzekali jeszcze w czasach stanu wojennego jest trzech. Do jednego z nich Andrzej Duda miał mieć "zaufanie", kiedy wyznaczał go na osobą pełniącą obowiązki pierwszego prezesa SN.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 22 listopada

  Prognoza pogody na piątek 22 listopada

  W piątek w kraju będzie pochmurno z przejaśnieniami, na Wybrzeżu możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, 8 stopni Celsjusza w centrum kraju do 14 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-wschodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 20 listopada

  Fakty z 20 listopada

  Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali projekt podwyżki akcyzy na papierosy i alkohol oraz projekt dotyczący Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. W programie także o tajemniczym kandydacie Koalicji Obywatelskiej, o spotkaniu Lecha Wałęsy z wiceprezydentem USA, oraz o pomyśle posłanek Lewicy, aby w oficjalnych sejmowych dokumentach używać końcówek żeńskich. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Rząd szuka pieniędzy. Opozycja mówi o kreatywnej księgowości

  Rząd szuka pieniędzy. Opozycja mówi o kreatywnej księgowości

  Krótko po północy z wtorku na środę ruszyła sejmowa maszyna. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali projekt podwyżki akcyzy na papierosy i alkohol oraz projekt przejęcia Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Rząd na gwałt szuka pieniędzy do budżetu. Nie będzie ich miał z likwidacji limitu 30-krotności składki na ZUS, bo projekt został wycofany.

  czytaj więcej »
tvnpix