Kiedy inni mówią "klęska prawicy", wiceprezes Solidarnej Polski dostrzega coś pozytywnego

14.06.2021 | Kiedy inni mówią "klęska prawicy", wiceprezes Solidarnej Polski dostrzega coś pozytywnego
14.06.2021 | Kiedy inni mówią "klęska prawicy", wiceprezes Solidarnej Polski dostrzega coś pozytywnego
Maciej Knapik | Fakty TVN
14.06.2021 | Kiedy inni mówią "klęska prawicy", wiceprezes Solidarnej Polski dostrzega coś pozytywnegoMaciej Knapik | Fakty TVN

W wyborach na prezydenta miasta Rzeszowa już w pierwszej turze zwyciężył kandydat opozycyjny Konrad Fijołek. Oboje kandydatów Zjednoczonej Prawicy sromotnie przegrało. W obozie rządzącym nie milkną komentarze o dzwonku alarmowym i klęsce prawicy, ale wiceprezes Solidarnej Polski Michał Wójcik stwierdził, że skoro ich kandydat zdobył ponad 10 procent głosów, to na takie same poparcie może liczyć jego partia w wyborach parlamentarnych.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie skomentował wyniku wyborów na prezydenta miasta Rzeszowa. Głos w tej sprawie zabierają jednak inni politycy Zjednoczonej Prawicy.

- Jest trochę klęska prawicy - przyznał poseł PiS Marek Suski na antenie RMF FM. - To jest żółte światełko - ocenił poseł Porozumienia Jan Strzeżek.

W obozie dobrej zmiany trwa wojna domowa, także w sprawie Rzeszowa. Dominuje brak zaufania. PiS poparło w wyborach w Rzeszowie Ewę Leniart, a Solidarna Polska - Marcina Warchoła. Porozumienie Jarosława Gowina także wsparło kandydata Solidarnej Polski, na złość PiS-owi - to zbyt zagmatwana układanka, by mogła zakończyć się dobrze.

Solidarna Polska testowała samodzielny start w wyborach, odbierając przy tym szansę kandydatce PiS-u Ewie Leniart.

- Ludzie zagłosowali na szyld Solidarnej Polski - ocenił Michał Wójcik, poseł Solidarnej Polski. - Co dziesiąty Polak dzisiaj zagłosowałby na formację, której jestem wiceprezesem - stwierdził, komentując fakt, że Marcin Warchoł zdobył 10,72 procent głosów. Dla porównania, Ewa Leniart zdobyła 23,62 procent głosów, a Konrad Fijołek - 56,51 procent.

Czytaj więcej: Pełne wyniki wyborów na prezydenta miasta Rzeszowa

Atmosfera w obozie władzy robi się jeszcze gorsza, gdy Jarosław Gowin oskarża PiS o atak na klasę średnią, czyli mieszkańców miast takich jak Rzeszów. - Bez klasy średniej trudno będzie nam wygrać następne wybory parlamentarne - ocenił Jarosław Gowin.

- Te propozycje, które pojawiły się w Polskim Ładzie, nie do końca wszystkich przekonały - zdiagnozowała rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka.

"Da się wygrać, jeżeli współdziałamy"

Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że duże miasta to nie ich specjalność, bo rządzi w nich głównie opozycja. W niedzielę odbyły się też wybory uzupełniające w ponad stu miejscowościach. Między innymi w Drobinie, Warlubiu, Boguszowie, Gorcach i Kątach Wrocławskich kandydaci PiS-u przegrywali.

Dla opozycji to sygnał, że przy jedności wyborczej prawdziwego kryzysu po ich stronie nie ma. - Dobry powiew wiatru, nadziei, który był nam potrzebny - skomentował lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zdaniem profesora Rafała Chwedoruka w kontekście opozycji możemy mówić jedynie o "kryzysie relacji międzypartyjnych". - W żadnym razie nie jest to kryzys związany z deficytem poparcia społecznego - wyjaśnił politolog.

Koncepcja samorządów jako przeciwwagi dla PiS-u została w Rzeszowie poparta dowodami - podkreślają politycy opozycji.

- Jestem absolutnie przekonany, że to jest pierwszy krok na drodze do odsunięcia PiS-u od władzy. To też pokazuje, że w momencie, kiedy cała opozycja jest razem, kiedy jest wspierana przez wszystkich samorządowców, to wtedy można liczyć na tak duży sukces - stwierdził Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

- Da się wygrać. W Rzeszowie pokazaliśmy, że da się wygrać, jeżeli współdziałamy - ocenił Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Powtórzmy pakt senacki - apeluje prezes PSL. Najpierw wygrywajmy, dopiero potem się dzielmy - słychać z kolei w Sejmie. - Problem polega na tym, że nikt na opozycji nie chce się dać zwasalizować, tylko powinno być partnerstwo - wyjaśnił Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

- Wiemy, że żadne porozumienie się nie uda wtedy, kiedy ta relacja nie będzie partnerska - zapewnił Jan Grabiec, poseł Platformy Obywatelskiej.

W Sejmie można usłyszeć, że żadnych przyśpieszonych wyborów nie będzie, bo Prawo i Sprawiedliwość już się na to nie odważy.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

To było spotkanie na zaproszenie prezydenta Donalda Trumpa, przyjacielskie, bo przecież do jego prywatnego apartamentu w Trump Tower - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną prezydent Andrzej Duda, zapytany o spotkanie z byłym prezydentem USA. - To było bardzo miłe i to była bardzo miła rozmowa, ale oczywiście prezydent zapytał mnie o sytuację w naszej części świata, jak ja postrzegam sytuację na Ukrainie - dodał.

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Źródło:
TVN24, PAP

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To oburzające, że my tej ustawy jeszcze nie wrzuciliśmy pod obrady Sejmu. Nie rozumiem, jaki problem ma Władysław Kosiniak-Kamysz - mówiła wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy o ustawie o związkach partnerskich. W "Faktach po Faktach" zapowiedziała, że "jeżeli PSL będzie hamował ten projekt", to zostanie on złożony przez Lewicę.

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Źródło:
TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS