Foto: Bartłomiej Zborowski / PAP
|
Video: Jakub Sobieniowski / Fakty TVN
Świecka kampania
"Za lekcje religii powinien płacić Kościół". Barbara Nowacka przedstawia projekt
Barbara Nowacka zapowiada kampanię z postulatami o świeckie państwo. Inicjatywa Polska sprzeciwia się finansowaniu z budżetu państwa lekcji religii i ubezpieczeń księży. Projekt ustawy jest gotowy.
Inicjatywa Polska przygotowała projekt ustawy, który jest pierwszym etapem rozdziału Kościoła od...
Przed budynkiem Sejmu Barbara Nowacka zaprezentowała w niedzielę pomysł na głębszy rozdział państwa od kościoła. Tak rozpoczęła ten rok wyborczy.
- Polsce bardzo potrzeba rozdziału Kościoła od państwa. Potrzeba świeckości. Uporządkowania relacji, które ewidentnie zostały zakłócone - przekonywała.
Ten pierwszy etap w największym skrócie ogranicza się do tego, że za lekcje religii powinien płacić Kościół, za pensje katechetów też, za ubezpieczenia księży też. Religia może zostać w szkole, ale powinna być przedmiotem dodatkowym, na końcu albo na początku dnia lekcyjnego.
Miliard czterysta milionów złotych rocznie - tyle teraz kosztuje religia w szkołach, obowiązkowa, w obecnym wymiarze godzin i wynagrodzeń finansowanych przez państwo.
- Uczniowie w sumie mają dużo mniej lekcji biologii, chemii, fizyki, a na rynku pracy tak naprawdę nie liczy się umiejętność dobrego pomodlenia się czy głębokiej wiary - stwierdziła Barbara Nowacka.
- Ogromne pieniądze na składki emerytalne, rentowe na księży, i dodatkowe pieniądze na budowanie imperium Rydzyka. Po prostu dość. Dlatego dzisiaj rozpoczynamy zbiórkę, strona już działa, zapraszamy wszystkich do podpisywania się pod naszą petycją - apelował Dariusz Joński z Inicjatywy Polskiej.
W przerwie sesji Rady Warszawy odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym wzięli udział radni,...
Różne opinie
- Religia to jest obszar czy przestrzeń ważna dla bytu ludzkiego. Równie ważna jak inne dziedziny wiedzy czy nauki, i w ramach obowiązkowego systemu edukacyjnego jest naturalne, że również i tej przestrzeni nauczamy - stwierdził wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, komentując program Inicjatywy Polskiej.
Według konkordatu religia wcale nie musi być obowiązkowa, nie musi być wliczana do średniej, nie musi być jej więcej niż innych przedmiotów. Tak jednak jest i PiS chce to utrzymać. Platforma Obywatelska jest gotowa rozmawiać, a Nowoczesna zapewnia, że idzie razem z Barbarą Nowacką, albo i nawet przed nią w tej sprawie.
- Nie może być tak, że w ustawie o ziemi są wpisywane specjalne uprawnienia dla Kościoła. W ustawie "lex Szyszko" były specjalne uprawnienia dla Kościoła. Nie może być tak, że także na to, czy in vitro jest dofinansowywane czy nie, wpływa ideologia Kościoła. Nowoczesna jest zdecydowanie za rozdziałem Kościoła i państwa, dlatego że Kościołowi jesteśmy winni szacunek, a nie uległość - oceniła szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.
- Mamy coraz więcej religii, i to jeszcze w środku zajęć, więc rzeczywiście myślę, że to wymaga uregulowania - stwierdził poseł PO Andrzej Halicki. - Próba wywołania kolejnej wojny ideologicznej. Widać, że opozycji bardzo na tym zależy - skomentował poseł PiS Jacek Sasin.
W 2019 roku - roku nieustannej kampanii wyborczej - relacje państwo-kościół będą jednym z głównych tematów. Nie tylko za sprawą zwolenników jego świeckości. Także ze względu na to, że Kościół, a na pewno środowisko ojca Rydzyka, ma ambicje polityczne i realizuje je z aktywnym udziałem rządzącej partii i rządu, i prezydenta.
- Nie widzę takiego niebezpieczeństwa, bo nie ma dzisiaj w Polsce takiej sytuacji, żeby Kościoły dyktowały to, jak jest Polska rządzona - stwierdził Jacek Sasin.
Z kim niby ta wojna ideologiczna skoro zdaniem pisu, wszyscy Polacy to katolicy? Albo przyznajemy że jest w Polsce żyą też nie-katolicy, i w takim razie krzyże powinny zniknąć, jak i lekcje religii (chyba że pojawią się różne w religie, w tym muzułmanizm). Albo, jak pis, zakłamujemy rzeczywistość i wtedy nie ma się z kim bić. pis
rozwiń
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
Brytyjski następca tronu książę William odwiedził Polskę. Spotkał się z żołnierzami państw NATO. W programie powiemy także o tym, co Jarosław Kaczyński obiecał Adamowi Bielanowi, by zdobyć przychylność Partii Republikańskiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
Następca tronu książę William przyleciał do Rzeszowa, by spotkać się z żołnierzami stacjonującymi przy ukraińskiej granicy, a także a uchodźcami z tego ogarniętego wojną kraju.
Prezydent Ukrainy pojawił się na linii frontu w Bahmucie. Wołodymyr Zełenski uczcił pamięć bohaterów i dziękował obrońcom miasta. Władimir Putin omawiał z prezydentem Chin rzekomo plan pokojowy. Potem Rosjanie użyli dronów do ataku na budynki mieszkalne w Kijowie i w Zaporożu.
Albo z braku pomysłu, albo z powodu nieobecności Jarosława Kaczyńskiego, politycy PiS najwięcej czasu w kampanii wyborczej poświęcają Donaldowi Tuskowi, co pokazują rządowe media. Jarosław Kaczyński wciąż nie jest w stanie włączyć się w kampanię. Aktywnie prowadzi ją minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Jeden punkt dotyczy programów. 31 pozostałych punktów dotyczy podziału stanowisk i pieniędzy - tak opozycja komentuje ujawnioną przez TVN24 umowę koalicyjną między PiS-em a Partią Republikańską Adama Bielana. Zawarto ją w momencie, gdy Zjednoczona Prawica walczyła o utrzymanie większości sejmowej.
Dyrektor generalny Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Józef Kubica, przemawiając w mundurze leśnika, otwarcie agitował na rzecz Zjednoczonej Prawicy. - Jesteśmy gotowi, żeby wygrać tę wielką batalię wyborczą - stwierdził. Co na to rządzący? Nabrali wody w usta.
Na antenie TVN24 Emilia Szmydt pokazała twarz, podała nazwisko, przyznała, że na zlecenia hejtowała sędziów przeciwnych "dobrej zmianie" Zbigniewa Ziobry. Ale prokuratura Zbigniewa Ziobry umorzyła sprawę, bo nie wie, kim jest "Mała Emi". Tak funkcjonuje dziś wymiar sprawiedliwości.
Prezydent Emmanuel Macron nie ugnie się pod presją strajków i protestów. Wiek emerytalny zostanie we Francji podniesiony z 62. roku życia do 64. roku życia. Ustawa jest przyjęta, została jeszcze ocena jej zgodności z konstytucją.
Polska wkrótce przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29. Podobnie postąpi Słowacja. MiG-i, które zostały zmodernizowane, zostaną jednak w Polsce. Polscy lotnicy czekają na koreańskie samoloty szkolno-bojowe FA50 i zamówione w Stanach Zjednoczonych wielozadaniowe F-35.
Policja chciała go zatrzymać, bo nie miał zapiętych pasów i nie miał wycieraczki. Wtedy zaczął się niebezpieczny pościg ulicami miasta - szczęśliwie zakończony zatrzymaniem kierowcy, który był pod wpływem amfetaminy. Dostał mandat na ponad 20 tysięcy. Okazało się, że jest poszukiwany za inne przestępstwo.
Skalę globalnego problemu najlepiej pokazać w liczbach. Dwa miliardy ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Do produkcji kilograma wołowiny potrzeba 15 tysięcy litrów wody. Pszenicy - półtora tysiąca. Rzeki wysychają, a lodowce topnieją. 22 marca to Światowy Dzień Wody.
61 złotych - za taką cenę można kupić ostatnie rowery miejskie w Poznaniu. Blisko tysiąc idzie pod młotek, bo system wypożyczania idzie do likwidacji. Pięć lat temu wypożyczono milion siedemset tysięcy rowerów, w zeszłym roku już tylko niecałe trzysta tysięcy.
W czwartek pochmurno z przejaśnieniami, lokalnie rozpogodzeniami. Na przeważającym obszarze kraju, poza Polską południowo-wschodnią, słabe opady deszczu do 2 mm. Jedynie na Wybrzeżu silniejszy opad (do 5 mm) - ryzyko słabej burzy. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na północy do 20 stopni Celsjusza na południu Polski. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany, na zachodzie w porywach dość silny (do 50 km/h).
W Camp Kościuszko w Poznaniu został otwarty pierwszy w Polsce stały garnizon żołnierzy amerykańskich. W programie pokażemy także, jak F-35 latają nad Polską. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
Obecność amerykańskich żołnierzy będzie od teraz w Polsce stała, a nie tylko rotacyjna. W poznańskim Camp Kościuszko odbyła się ceremonia otwarcia pierwszego garnizonu sił lądowych USA. Żołnierze będą odpowiadać za zabezpieczenie infrastruktury i dostarczanie usług dla wojska.