"Za lekcje religii powinien płacić Kościół". Barbara Nowacka przedstawia projekt

06.01.2019 | "Za lekcje religii powinien płacić Kościół". Barbara Nowacka przedstawia projekt
06.01.2019 | "Za lekcje religii powinien płacić Kościół". Barbara Nowacka przedstawia projekt
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
06.01.2019 | "Za lekcje religii powinien płacić Kościół". Barbara Nowacka przedstawia projektJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Barbara Nowacka zapowiada kampanię z postulatami o świeckie państwo. Inicjatywa Polska sprzeciwia się finansowaniu z budżetu państwa lekcji religii i ubezpieczeń księży. Projekt ustawy jest gotowy.

Przed budynkiem Sejmu Barbara Nowacka zaprezentowała w niedzielę pomysł na głębszy rozdział państwa od kościoła. Tak rozpoczęła ten rok wyborczy.

- Polsce bardzo potrzeba rozdziału Kościoła od państwa. Potrzeba świeckości. Uporządkowania relacji, które ewidentnie zostały zakłócone - przekonywała.

Ten pierwszy etap w największym skrócie ogranicza się do tego, że za lekcje religii powinien płacić Kościół, za pensje katechetów też, za ubezpieczenia księży też. Religia może zostać w szkole, ale powinna być przedmiotem dodatkowym, na końcu albo na początku dnia lekcyjnego.

Miliard czterysta milionów złotych rocznie - tyle teraz kosztuje religia w szkołach, obowiązkowa, w obecnym wymiarze godzin i wynagrodzeń finansowanych przez państwo.

- Uczniowie w sumie mają dużo mniej lekcji biologii, chemii, fizyki, a na rynku pracy tak naprawdę nie liczy się umiejętność dobrego pomodlenia się czy głębokiej wiary - stwierdziła Barbara Nowacka.

- Ogromne pieniądze na składki emerytalne, rentowe na księży, i dodatkowe pieniądze na budowanie imperium Rydzyka. Po prostu dość. Dlatego dzisiaj rozpoczynamy zbiórkę, strona już działa, zapraszamy wszystkich do podpisywania się pod naszą petycją - apelował Dariusz Joński z Inicjatywy Polskiej.

Różne opinie

- Religia to jest obszar czy przestrzeń ważna dla bytu ludzkiego. Równie ważna jak inne dziedziny wiedzy czy nauki, i w ramach obowiązkowego systemu edukacyjnego jest naturalne, że również i tej przestrzeni nauczamy - stwierdził wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, komentując program Inicjatywy Polskiej.

Według konkordatu religia wcale nie musi być obowiązkowa, nie musi być wliczana do średniej, nie musi być jej więcej niż innych przedmiotów. Tak jednak jest i PiS chce to utrzymać. Platforma Obywatelska jest gotowa rozmawiać, a Nowoczesna zapewnia, że idzie razem z Barbarą Nowacką, albo i nawet przed nią w tej sprawie.

- Nie może być tak, że w ustawie o ziemi są wpisywane specjalne uprawnienia dla Kościoła. W ustawie "lex Szyszko" były specjalne uprawnienia dla Kościoła. Nie może być tak, że także na to, czy in vitro jest dofinansowywane czy nie, wpływa ideologia Kościoła. Nowoczesna jest zdecydowanie za rozdziałem Kościoła i państwa, dlatego że Kościołowi jesteśmy winni szacunek, a nie uległość - oceniła szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

- Mamy coraz więcej religii, i to jeszcze w środku zajęć, więc rzeczywiście myślę, że to wymaga uregulowania - stwierdził poseł PO Andrzej Halicki. - Próba wywołania kolejnej wojny ideologicznej. Widać, że opozycji bardzo na tym zależy - skomentował poseł PiS Jacek Sasin.

W 2019 roku - roku nieustannej kampanii wyborczej - relacje państwo-kościół będą jednym z głównych tematów. Nie tylko za sprawą zwolenników jego świeckości. Także ze względu na to, że Kościół, a na pewno środowisko ojca Rydzyka, ma ambicje polityczne i realizuje je z aktywnym udziałem rządzącej partii i rządu, i prezydenta.

- Nie widzę takiego niebezpieczeństwa, bo nie ma dzisiaj w Polsce takiej sytuacji, żeby Kościoły dyktowały to, jak jest Polska rządzona - stwierdził Jacek Sasin.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS