Fakty - oglądaj online

Koniec konfliktu na linii MON-prezydent. Są nominacje generalskie, gen. Kraszewski odzyskał uprawnienia

Generał Jarosław Kraszewski wraca do pracy. Wracają normalne relacje między Pałacem Prezydenckim a Ministerstwem Obrony Narodowej. Prezydent Andrzej Duda wręcza długo oczekiwane generalskie nominacje. Czy to oznacza, że wcześniej przez dwa lata minister Antoni Macierewicz podsycał konflikt, paraliżował dowództwo i bawił się kosztem najwyższych rangą żołnierzy?

Moment wręczenia generalskich nominacji 1 marca, w obecności generała Kraszewskiego, któremu właśnie przywrócono certyfikat bezpieczeństwa, będzie miał dla całej armii wymiar symboliczny, bo dokumentuje koniec kryzysu na linii MON-prezydent.

Każdy z 14 oficerów awansowanych w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na przyznanie generalskiej gwiazdki, na awans potrzebny do wykonywania swoich obowiązków w pełni, musiał czekać aż 15 miesięcy. Dla nich to powrót do normalności, który umożliwiła dopiero zmiana szefa resortu obrony.

- Gratuluję osobistego sukcesu, ale gratuluję także zaufania - oświadczył podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. - Te awanse oznaczają zaufanie ze strony ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i z mojej, jako prezydenta RP - wyjaśnił.

"Potrzebujemy silnej i dobrze wyszkolonej armii". Prezydent wręczył nominacje generalskie

Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie. Wśród awansowanych jest między innymi szef Sztabu Generalnego Leszek Surawski, który otrzymał najwyższy generalski stopień w armii.

Wojna o wojsko

Blokowanie przez prezydenta Andrzeja Dudy generalskich awansów to była broń najwyższego kalibru, wymierzona w kierunku Antoniego Macierewicza. Były minister obrony niemal od początku ignorował, a później, dzięki odebraniu uprawnień generała Jarosława Kraszewskiego, blokował prezydenta. Antoni Macierewicz nie zdecydował się w czwartek zmierzyć z pytaniami o konsekwencje, jakie dla wojska miał ten spór. Unikał odpowiedzi na pytania.

- Morale wojska było niszczone tym sporem na linii Pałac Prezydencki-minister obrony narodowej, gdzie szef resortu nie uznawał zwierzchnictwa prezydenta nad siłami zbrojnymi - ocenia gen. Roman Polko, były dowódca jednostki "GROM".

Antoniemu Macierewiczowi trudno będzie zbyć żartem miażdżącą dla niego i podległej mu Służby Kontrwywiadu Wojskowego decyzję w sprawie generała Kraszewskiego. Minister Mariusz Kamiński uchylił decyzję SKW o odebraniu gen. Kraszewskiemu dostępu do informacji niejawnych, stwierdzając, że przedstawione przez nich dowody nie uzasadniają tej decyzji.

- Jedna ze służb rzuciła kalumnie na oficera bez żadnych konsekwencji. Jak to się stało, że konstytucyjny minister pozbawił Zwierzchnika Sił Zbrojnych najważniejszego doradcy? Moim zdaniem to była wręcz ingerencja w system bezpieczeństwa państwa - komentuje gen. broni rez. dr Mirosław Różański, prezes Fundacji "Stratpoints", były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kamiński uchylił decyzję kontrwywiadu wojskowego w sprawie gen. Kraszewskiego

Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, działając z upoważnienia premiera, uchylił decyzję Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego o cofnięciu poświadczenia bezpieczeństwa generałowi Jarosławowi Kraszewskiemu - poinformował rzecznik...

"Działamy, pracujemy i koniec"

Generał Kraszewski od początku nie przyznawał się do winy. Przez ostatnie osiem miesięcy nie tylko nie mógł wykonywać swoich obowiązków. Jako najwyższy rangą wojskowy u boku prezydenta obciążony był oskarżeniem, że temu generałowi służba wojskowa nie ufa.

- Ten konflikt zaszedł tak daleko, że prezydent nazwał działania Macierewicza "ubeckimi metodami".  - przypomina Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej.

- Nie ma co nawiązywać do historii. Działamy, pracujemy i koniec - przekonuje Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

Fundamentalny dla relacji MON-prezydent spór o system kierowania i dowodzenia armią też zakończył się wraz z odejściem Antoniego Macierewicza.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 9 grudnia

  Fakty z 9 grudnia

  Opozycja zaszokowana słowami ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro, pytanego o sprawę zatrzymania byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka. Kwaśniak omal nie przypłacił życiem sprawy SKOK Wołomin, a minister mówi, że "Kwaśniaka brutalnie pobito, bo może KNF rozzuchwalała przestępców". W programie także o Brytyjczykach, którzy - choć popierają wyjście z UE - wychodzą na ulice, o kurii, która nie zajmie się sprawą księdza Henryka Jankowskiego, bo "doniesienia medialne nie wystarczą", oraz o przeboju internetu - sambie, którą tańczą pacjenci stacji dializ. Na "Fakty" zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Ziobro: KNF rozzuchwalił przestępców. Wojciech Kwaśniak broni się przed zarzutami

  Ziobro: KNF rozzuchwalił przestępców. Wojciech Kwaśniak broni się przed zarzutami

  Odważny urzędnik przeszkadzał przestępcom w ich działalności, za co go niemal zabili. Jak można go teraz nękać i zarzucać mu bezczynność? Takie pytania zadają obrońcy byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka, któremu postawiono zarzut niedopełnienia obowiązków w sprawie SKOK-u Wołomin. Tymczasem prokurator generalny Zbigniew Ziobro sugeruje, że kryminaliści Kwaśniaka pobili, bo działania KNF ich "rozzuchwaliły".

  czytaj więcej »
 • Petru: rzucam wyzwanie władzy i opozycji

  Petru: rzucam wyzwanie władzy i opozycji

  Nie wygramy z PiS-em, mówiąc, że jesteśmy antyPiS-em - deklaruje Ryszard Petru i ogłasza, że rzuca wyzwanie i władzy, i podzielonej opozycji, reprezentując idee, których nie reprezentują inni. Na konwencji nowej partii Teraz! padają słowa, że 500 plus nie sprawdziło się w demografii, Polska za rok powinna ogłosić akces do strefy euro, trzeba obniżyć podatki i skończyć z węglem, jako głównym źródłem energii.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na poniedziałek 10 grudnia

  Prognoza pogody na poniedziałek 10 grudnia

  W poniedziałek pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami i opady deszczu (1-6 mm). Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 6 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami w porywach ponad 60 km/h, zachodni. Ciśnienie rośnie, w południe 989 hPa.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 8 grudnia

  Fakty z 8 grudnia

  Byli szefowie i urzędnicy KNF, zatrzymani o szóstej rano, wiezieni przez pół Polski, zostali zwolnieni do domów. Usłyszeli zarzuty. Tymczasem Paryż znowu tonie w ogniu protestów. Paryżanie, którzy wyszli na ulice, domagają się nie tylko rozwiązania problemów z cenami benzyny, ale także rezygnacji ze stanowiska Emmanuela Macrona. W programie powiemy także o posiedzeniu Rady Krajowej Nowoczesnej w cieniu odejść posłów oraz o fajerwerkach, z których puszczania w sylwestrową noc rezygnuje coraz więcej miast. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
tvnpix