Mieszkańcy Charkowa żyją w napięciu od ośmiu lat. "Pojawiła się nowa tożsamość: rosyjskojęzyczny ukraiński patriota"

04.02.2022 | Mieszkańcy Charkowa żyją w napięciu od ośmiu lat. "Pojawiła się nowa tożsamość: rosyjskojęzyczny ukraiński patriota"
04.02.2022 | Mieszkańcy Charkowa żyją w napięciu od ośmiu lat. "Pojawiła się nowa tożsamość: rosyjskojęzyczny ukraiński patriota"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
04.02.2022 | Mieszkańcy Charkowa żyją w napięciu od ośmiu lat. "Pojawiła się nowa tożsamość: rosyjskojęzyczny ukraiński patriota"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Życie w Charkowie z pozoru toczy się normalnie, ale władze przygotowują się na ewentualny atak ze strony Rosji. Stworzyły specjalną mapę miejsc, gdzie można się ukryć w razie bombardowania. Jednak mieszkańcy podkreślają, że w napięciu żyją już od ośmiu lat. Wielu nie wierzy, że Rosja faktycznie zaatakuje miasto. Inni zapisują się na szkolenia z korzystania z broni, a inni - na kurs pierwszej pomocy.

Władze Charkowa, miasta o liczbie mieszkańców wynoszącej około 1,43 miliona, przygotowały specjalną mapę miejsc dla mieszkańców, gdzie można się ukryć w razie bombardowania.

- Ja nie wierzę, że Rosjanie na nas napadną. Po prostu w to nie wierzę, to się nie może wydarzyć - mówi pani Natalia, mieszkanka Charkowa.

Wielu ludzi w Charkowie myśli podobnie jak pani Natalia. Codzienne życie się tam nie zmieniło, chociaż prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wskazał przygraniczny Charków jako pierwsze miasto, które Rosjanie mogliby zaatakować.

- Nic się nie wydarzy, nie martwię się - uważa jedna z mieszkanek Charkowa. - Nie dzieje się nic strasznego - dodaje kolejny mieszkaniec.

To, co straszne wydaje się w Polsce, dla mieszkańców Charkowa jest codziennością.

- Żyjemy w takiej sytuacji od ośmiu lat. Nerwy, oczywiście, są z powodu tego, co się dzieje na granicy, ale to nie jest dla nas żadna nowość - zwraca uwagę Dmytro Bulakh, radny Charkowa, aktywista organizacji antykorupcyjnej.

W biurze Dmytra na ścianie wisi pamiątka z Donbasu - flaga Ukrainy z podpisami żołnierzy, którzy tam walczyli.

"Putin zjednoczył Ukraińców"

Mieszkańcy Charkowa, znając złą sytuację w Donbasie, nie pałają sympatią do Rosji, choć to drugie co do wielkości miasto na Ukrainie jest w dużej mierze rosyjskojęzyczne, a po rosyjsku mówi nawet mer.

- Jedyne, za co możemy być wdzięczni Putinowi, to że dzięki temu, co zrobił w Donbasie i Krymie, zjednoczył Ukraińców, niezależnie od języka, w którym mówią. Dzięki temu na wschodniej Ukrainie pojawiła się nowa tożsamość: rosyjskojęzyczny ukraiński patriota - wyjaśnia dr Julia Bidenko, politolog z Państwowego Uniwersytetu imienia W. Karazina w Charkowie.

Patriotyzm rodzi się na przykład za biurkami programistów. W Charkowie to silna branża, a teraz wielu jej pracowników jest gotowych zamienić komputer na karabin.

- Mój plan "B" to obrona. Charków to Ukraina, a ja chcę moją Ukrainę, moje miejsce bronić - mówi Ilja, programista z Charkowa.

Choć ludzie chodzą normalnie do pracy, to opracowują też swoje plany awaryjne. - Zapisałam się na kurs pierwszej pomocy, chcę się jakoś przygotować. Tak łatwiej mi to wszystko znieść - mówi Elena, aktywistka charkowskiej organizacji antykorupcyjnej.

CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT - ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze, i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS