Protesty, "uniki" polityków i "niepokój" Episkopatu. Ostry spór o aborcję

21.03.2018 | Protesty, "uniki" polityków i "niepokój" Episkopatu. Ostry spór o aborcję
21.03.2018 | Protesty, "uniki" polityków i "niepokój" Episkopatu. Ostry spór o aborcję
Maciej Knapik | Fakty TVN
21.03.2018 | Protesty, "uniki" polityków i "niepokój" Episkopatu. Ostry spór o aborcjęMaciej Knapik | Fakty TVN

Sejmowa komisja na razie nie zabierze się za pracę nad obywatelskim projektem "Zatrzymaj aborcję". Episkopat jest zaniepokojony, PiS zmieszany, a protestujący zdeterminowani.

W środę studenci protestowali na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupów Warszawskich. Musiała interweniować policja. Wszystko przez próbę wtargnięcia do budynków w ramach sprzeciwu przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego.

Protestujący nie chcą zmian w prawie, a jeśli tak - to odwrotnych - liberalizujących. Bo jak mówią - "każdy powinien mieć prawo do wyboru". Protestujący przekonywali też, że polskie prawo i tak jest restrykcyjne, i nikt nie zmusza kobiet do przerywania ciąży, jeśli tego nie chcą.

Podobne stanowisko obiera sejmowa opozycja. - Nie ma nakazu aborcji. Każda kobieta dokonuje tego wyboru we własnym sumieniu - mówi Magdalena Kochan z PO, członek Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

"Celowe przewlekanie prac"

Ale to właśnie prace sejmowe powodują niezadowolenie także drugiej strony sporu. Na posłów źli są też zwolennicy zaostrzenia prawa. - Kiedy odwołuje się to posiedzenie komisji z jakiegokolwiek powodu, to również mamy do czynienia z uciekaniem przed rozpatrywaniem projektu "Zatrzymaj aborcję" - uważa Kaja Godek z Fundacji "Życie i Rodzina". - Wygląda na to, że jest celowe przewlekanie prac nad tym projektem. Widocznie rządzący nie są zainteresowani powstrzymaniem ludobójstwa szpitalnego - dodaje Mariusz Dzierżawski z Fundacji "PRO - Prawo do Życia". Chronologia sejmowych wydarzeń może zastanawiać. W zeszłym tygodniu Episkopat zaapelował do posłów, by rozpoczęli prace nad projektem "Zatrzymaj aborcję". Kilka dni później odbyło się posiedzenie komisji sprawiedliwości. Komisja zaopiniowała projekt pozytywnie, za co arcybiskup Gądecki podziękował posłom. Projekt trafił do komisji polityki społecznej, ale tam nagle dwa najbliższe posiedzenia zostały odwołane.

Jak tłumaczy Bożena Borys-Szopa z PiS, posiedzenie zostało odwołane "na wniosek Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej". - Niestety pojutrze (w piątek - przyp. red.) posiedzenie też jest odwołane ze względu na skrócone posiedzenie Sejmu - dodaje.

PiS się wstrzymuje, Episkopat reaguje

Episkopat zareagował od razu. "Niepokoi fakt przedłużania się prac parlamentarnych" - czytamy w oświadczeniu. Kolejne posiedzenie komisji odbędzie się dopiero 11 kwietnia i już wiadomo, że będzie powołana specjalna podkomisja w sprawie aborcji. - Prace w tej komisji będą się przedłużały. Pewnie padnie pomysł, że trzeba zaczekać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego - przewiduje Magdalena Kochan. - Chcieliby i boją się - dodaje. Politycy obozu władzy wcale nie przeczą. - Mamy legalny mandat i podejmujemy decyzje. Przegłosujemy ustawę, która doprowadzi do pasji niektórych ludzi. Ale konsekwencją tego jest cena, jaką zapłacimy przy wyborach - przyznaje Tadeusz Cymański, członek Klubu Parlamentarnego PiS.

W piątek mają odbyć się kolejne protesty. Zapowiedzi są radykalne. - Rozpoczniemy protest okupacyjny Uniwersytetu Warszawskiego - mówią studenci. Projekt "Zatrzymaj aborcję" zakłada wykreślenie jednego z trzech warunków legalnej aborcji - prawdopodobieństwa trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Próby zaostrzenia prawa aborcyjnego skończyły się półtora roku temu masowymi protestami, po których zmian zaniechano.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

To oburzające, że my tej ustawy jeszcze nie wrzuciliśmy pod obrady Sejmu. Nie rozumiem, jaki problem ma Władysław Kosiniak-Kamysz - mówiła wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy o ustawie o związkach partnerskich. W "Faktach po Faktach" zapowiedziała, że "jeżeli PSL będzie hamował ten projekt", to zostanie on złożony przez Lewicę.

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS