Fakty - oglądaj online

Niezastąpieni?

Cztery funkcje, jeden człowiek. Komisje śledcze elementem kampanii?

Patryk Jaki - poseł, wiceminister, szef komisji reprywatyzacyjnej i kandydat na prezydenta Warszawy. Nie rezygnuje z żadnej funkcji, mimo wezwań opozycji. Małgorzata Wassermann, szefowa komisji ds. Amber Gold i kandydatka na prezydenta Krakowa, nawet nie odpowiada na pytanie czy dla czystości reguł nie powinna wybrać pomiędzy kampanią, albo komisją.

- Te komisje to są agencje PR-owskie do promocji pana Jakiego i pani Wassermann - twierdzi Marcin Kierwiński z PO.

Kandydaci PiS-u na prezydentów Warszawy i Krakowa mają w ręku silną polityczną broń i co najmniej pokusę jej wykorzystania. Patryk Jaki został kandydatem właśnie dzięki swojej działalności w komisji badającej reprywatyzację. Komisja Amber Gold bada zaś aferę z czasów poprzednich rządów. Z politycznymi wątkami włącznie.

- Jeżeli kampania wyborcza ma być prowadzona fair, to nie wyobrażam sobie, żeby Patryk Jaki zasiadał w komisji - komentuje Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta Warszawy.

- Jeżeli zrzekamy się funkcji publicznych, to wszyscy. Niech Rafał Trzaskowski zrezygnuje z mandatu posła - ripostuje rywal Trzaskowskiego.

Majchrowski chce być prezydentem Krakowa po raz piąty. Zmierzy się z Wassermann

Rządzący Krakowem od 2002 r. Jacek Majchrowski ogłosił w czwartek, że kiedy zarządzone zostaną tegoroczne wybory samorządowe, zgłosi swoją kandydaturę na prezydenta tego miasta.

"Świetnie się sprawdzają i dalej powinni zasiadać"

Zastrzeżenia i obawy opozycji nie dotyczą łączenia funkcji posła i przewodniczących komisji. Opozycja obawia się, że - jako przewodniczący i jednocześnie kandydaci - będą tak układać kalendarz prac komisji, by w kluczowych momentach kampanii zajmowały się one walką z opozycją, na przykład z Hanną Gronkiewicz-Waltz, a nie badaniem nieprawidłowości. Szefowa komisji Amber Gold na połowę września planuje przesłuchanie Donalda Tuska. Czyli w szczytowym, najważniejszym momencie kampanii samorządowej.

- Świetnie się sprawdzają i dalej powinni zasiadać. To jest moja opinia - stwierdza Stanisław Karczewski, marszałek Senatu z ramienia PiS.

Konsekwencji takiej właśnie odpowiedzi obawia się opozycja, bo Platforma i Nowoczesna też muszą wyraźnie odpowiedzieć na pytanie, czy z komisji reprywatyzacyjnej odejdzie również Paweł Rabiej z Nowoczesnej. Sam nie kandyduje na prezydenta Warszawy, ale jest oficjalnym, przedstawionym przez Rafała Trzaskowskiego kandydatem na wiceprezydenta, kluczowym człowiekiem w kampanii kandydata Platformy.

Czy Paweł Rabiej odejdzie z komisji? - Tak, rozmawiałem z nim o tym i jest gotów podjąć taką decyzję - mówi Rafał Trzaskowski.

Na razie jednak Rabiej decyzji nie podjął. Stwierdził tylko, że "Komisja nie może być narzędziem politycznej walki w czasie kampanii".

W poniedziałek odbyło się posiedzenie komisji reprywatyzacyjnej, we wtorek - ds. Amber Gold. Na razie bez zmian personalnych.

Siemoniak: Jaki i Wassermann powinni zrezygnować z prac w komisjach

Patryk Jaki w swoim dobrze pojętym interesie powinien zrezygnować z kierowania komisją weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji, a w którymś momencie wziąć także urlop w Ministerstwie Sprawiedliwości - stwierdził w środę Tomasz Siemoniak. Wiceszef...

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: FaktyTVN

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
prorok czy co

Czyj to Misiek?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Jerzyr3nu
   Jerzyr3nu

   Powychodziły szydła z wora.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix