Fakty - oglądaj online

  • Foto: Shutterstock | Video: Maciej Knapik / Fakty TVN
  • "Społeczeństwo byłoby amputowane od wiedzy, od krytyki, od niezależności"
  • Przedstawiciel Departamentu Stanu USA odwiedził Kijów. W środę przylatuje do Warszawy

Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum. "Od początku ostrzegaliśmy"

Komisja Europejska stawia polskim władzom ultimatum w sprawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rządzący mają czas do 16 sierpnia na zastosowanie się do orzeczenia TSUE, nakazującego zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W przypadku braku działań w tym kierunku, Polsce grozić będą kary finansowe.

Do 16 sierpnia Komisja Europejska daje Polsce czas na odpowiedź i wykonanie decyzji TSUE. - Jeśli to nie nastąpi, to Komisja Europejska zwróci się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę - przekazała we wtorek wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova.

W ubiegłym tygodniu TSUE stwierdził, że system dyscyplinarny sędziów w Polsce łamie unijne prawo, a Izba Dyscyplinarna ma przestać orzekać.

- Prawo Europejskie jest nadrzędne wobec krajowego. Wszystkie decyzje TSUE, także nakazy zawieszenia działalności, są wiążące - podkreśliła Jourova.

Nie chodzi tu - jak często mówi Prawo i Sprawiedliwość - o konstytucję, a o Izbę Dyscyplinarną SN i karanie sędziów, którzy bronią swojej niezależności.

- Od początku proponowaliśmy, żeby rząd tak daleko nie szedł, od początku ostrzegaliśmy - komentuje decyzję Komisji Europejskiej Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Pojawia się więc pytanie, czy Polska dostosuje się do wyroku, czy będzie płacić kary.

- Ja na razie tylko słyszę, że urzędnicy brukselscy mówią o jakiś karach, grożą jakimiś sankcjami. To jest w moim przekonaniu zupełnie niepoważne - mówi minister Michał Wójcik, poseł Solidarnej Polski.

"Polska nierządem stoi". Komentarze polityków i prawników po wyroku TSUE

Dopóki jesteśmy w Unii Europejskiej, mamy obowiązek przestrzegać traktatów - przypomina prof....

Odpowiedź ministra Wójcika może świadczyć o tym, że decyzji rządu nie ma. Natomiast kilka godzin przed wtorkową konferencją Komisji Europejskiej rzecznik rządu Piotr Mueller mówił o dialogu.

- Jesteśmy po to w jednej wspólnocie, Wspólnocie Europejskiej, żeby rozmawiać - powiedział Mueller w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Miażdżący raport w sprawie praworządności

Na stronie internetowej Komisji Europejskiej został opublikowany raport dotyczący praworządności w Unii Europejskiej. Znajduje się w nim kilkadziesiąt wzmianek na temat Polski. W raporcie KE mówi między innymi o problemie niezależności i umocowania Trybunału Konstytucyjnego, upolitycznieniu Krajowej Rady Sądownictwa, zawieszaniu sędziów przez Izbę Dyscyplinarną SN.

W raporcie są też pytania o skuteczność walki z korupcją na wysokich szczeblach władzy - chodzi o polityczny wpływ na postępowania prokuratorskie i o to, że Zbigniew Ziobro jest zarówno ministrem sprawiedliwości, jaki prokuratorem generalnym.

- Konflikt jest po to, żeby mieć narracje dla elektoratu antyunijnego i (pokazać - przy. red.), że są jedyną partią, która dba o suwerenność Polski - komentuje działania PiS Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- W ciągu tych sześciu lat nie stracili ani grosza i liczą, że będzie tak dalej, ale sytuacja oczywiście się zmienia - dodaje Cezary Tomczyk, przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

 

Sprawa Izby Dyscyplinarnej SN

Małgorzata Manowska odmówiła zwołania Kolegium Sądu Najwyższego

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego odmówiła zwołania Kolegium Sądu Najwyższego. Domagała się tego...

Sędzia Igor Tuleya zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną SN, stawił się we wtorek do pracy w Sądzie Okręgowym w Warszawie. - Powinienem być dopuszczony do orzekania i dzisiaj jestem, żeby postawić kropkę nad i - podkreśla sędzia Tuleya.

Decyzję w sprawie sędziego podejmą prezesi warszawskiego sądu okręgowego - Piotr Schab i Przemysław Radzik - nominowani przez resort Zbigniewa Ziobry.

- Decyzja w sprawie wniosku sędziego Igora Tulei zostanie pojęta w ciągu dwóch, trzech dni - poinformowała Beata Adamczyk-Łabuda, rzeczniczka sądu.

Część sędziów Sadu Najwyższego wzywa do zawieszenia natychmiast Izby Dyscyplinarnej.

- Wykonanie wyroku należy w pierwszej kolejności do Pierwszego Pprezesa Sądu Najwyższego - zwrócił uwagę Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego.

Małgorzata Manowska - kiedyś współpracowniczka Zbigniewa Ziobry - właśnie odmroziła działanie Izby Dyscyplinarnej, ale rzecznik prasowy sądu sugeruje jednocześnie, że pani prezes nie bierze odpowiedzialności za pracę Izby. - To jest pytanie do sędziów orzekających w Izbie Dyscyplinarnej, to oni w ramach swojej niezawisłości będą podejmowali decyzje - powiedział Aleksander Stępkowski.

Przed konferencją Komisji Europejskiej politycy władzy powtarzali znany już argument. - Nikt nigdy nie przekazywał instytucji międzynarodowej jaką jest Unia Europejska, kompetencji dotyczących wymiaru sprawiedliwości - mówił Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS-u.

W podobnym tonie brzmiało orzeczenie Stanisława Piotrowicza wygłoszone w Trybunale Konstytucyjnym w Warszawie, na które teraz powołuje się władza.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix