Awansował go Kaczyński, MON bada go wariografem. Kolejny generał ofiarą konfliktu na górze
Rośnie napięcie na linii MON-BBN. Tym razem poszło o przeszłość generała Krzysztofa Motackiego. Ludzie prezydenta i ministra do późnego wieczora przerzucali się oświadczeniami. Chodzi o to kto i dlaczego kończył kursy w Moskwie.
Generał Krzysztof Motacki to kolejna ofiara konfliktu między prezydenckim Biurem Bezpieczeństwa Narodowego, a Ministerstwem Obrony Narodowej. Generał Motacki jest dobrze przygotowany do dowodzenia wielonarodową dywizją w Elbląg, ale kiedyś przeszedł też kurs w Moskwie, przez co BBN się od generała odcina i "z pełną stanowczością informuje", że za nominację nie odpowiada ani Biuro, ani Kancelaria Prezydenta.
Wiceminister obrony Michał Dworczyk jeszcze w środę twierdził, że generał jest na stanowisku, bo sugerował to obóz prezydencki. W swoim oświadczeniu resort Antoniego Macierewicza te słowa podtrzymuje i strofuje prezydenckie Biuro, a także zauważa też, że "niedopuszczalnym jest dalsze prowadzenie publicznej dyskusji mogącej podważyć wiarygodność Biura Bezpieczeństwa Narodowego".
"Sprawa jest jednoznaczna"
- Sprawa jest jednoznaczna. Oczywiście decyduje minister obrony narodowej - twierdzi były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.
Opozycja w tej sprawie nie staje jednak po stronie prezydenta, tylko potwierdza to, co mówią generałowie. Wojskowi są oburzeni tym, że kolejny dobry i szanowany w NATO oficer jest kompromitowany - wyciąga mu się kursy w Moskwie w imię politycznej walki między Antonim Macierewiczem, a prezydentem.
Antoni Macierewicz jeszcze niedawno doceniał generała. Teraz jednak MON przyznaje, że mu na tyle nie wierzyło, że wolało go badać wykrywaczem kłamstw.
- Takie działania są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami, za zgodą oczywiście zainteresowanych - podkreśla wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.
- Żeby dowódcę dywizji, który jednak ma za sobą dorobek, a ten generał ma naprawdę duży dorobek za sobą, poddawano tak upokarzającej procedurze. Nie wiem, to była jego decyzja, ja w takiej sytuacji bym odmówił przyjęcia stanowiska - mówi gen. Roman Polko, były zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz były dowódca jednostki specjalnej "Grom".
- Nie wyobrażam sobie aby gen. Motacki, Bogu ducha winien zapewne generał, mógł dalej pełnić funkcję dowódcy dywizji NATO. Musi mieć jakiś autorytet - twierdzi były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej.
Eskalacja konfliktu
O tym jak w tej chwili wygląda walka między resortem Antoniego Macierewicza, a Andrzejem Dudą najlepiej świadczy to, że nie mogą się porozumieć w sprawie reorganizacji systemu dowodzenia armią i wzajemnie się o to obwiniają.
Służba Kontrwywiadu Wojskowego doradcę prezydenta z BBN gen. Jarosławowi Kraszewskiemu, przez co nie ma on dostępu do materiałów tajnych. Prezydent odmawia nominacji generalskich.
- Putin zaciera ręce i go to cieszy, że w Polsce mamy spory sami ze sobą. Cieszy się pewnie kiedy widzi, że Polska nie potrafi skutecznie kupić śmigłowców - komentował w "Kropce nad i" TVN24 gen. Roman Polko.
Wcześniej - gdy rządziła Platforma Obywatelska, a prezydentem był Lech Kaczyński - prezydent awansował generała Mirosława Różańskiego. Ten sam generał został niedawno zmuszony do odejścia - jak twierdzi - decyzjami Antoniego Macierewicza.
Krzysztofa Motackiego też awansował prezydent Kaczyński, a teraz służby podległe Antoniemu Macierewiczowi badały go wariografem.
- Takie działania są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami, za zgodą oczywiście zainteresowanych - podkreśla wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.
Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (3)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
kiedys mundur kojarzyl sie z honorem... dzis to takie same garkotluki jak bankowcy czy kolejarze,,, zacytuje Jpilsudski org ... W 1934 roku, gdy Wieniawa-Długoszowski reprezentować miał Polskę na pogrzebie króla Jugosławii Aleksandra, z niejasnych przyczyn spóźnił się na uroczystość. Po powrocie do kraju dostał rozkaz zameldowania się rozwiń
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
p generalowie miejcie honor na co czekacie
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Awansował go Kaczyński ale Maciarewicz wie swoje.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 26 lutego
"Gazeta Wyborcza" opublikowała nagrania i pisze, że Daniel Obajtek, obecny prezes Orlenu, jako wójt Pcimia nielegalnie kierował prywatną spółką. Koalicja Obywatelska zapowiada wniosek do prokuratury o prześwietlenie majątku Daniela Obajtka. W programie także o poparciu Solidarnej Polski dla wniosku opozycji, o zmianach w polskiej dyplomacji, a także o zielonym świetle dla paszportu dla zaszczepionych w Unii Europejskiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »"Gazeta Wyborcza" opublikowała taśmy Obajtka. "Uzasadnione podejrzenia popełnienia przestępstwa"
"Gazeta Wyborcza" opublikowała nagrania, na których słychać, jak ówczesny wójt Pcimia Daniel Obajtek wydaje polecenia pracownikowi prywatnej firmy TT Plast. Daniel Obajtek jest obecnie prezesem Orlenu. W przeszłości zeznał przed sądem, że jako wójt nie utrzymywał relacji z firmą TT Plast.
czytaj więcej »"Ziobro i Kaczyński są nawzajem swoimi zakładnikami"
Prawo i Sprawiedliwość przegrało czwartkowe głosowanie w Sejmie. Solidarna Polska wraz z politykami opozycji przegłosowała wniosek o uzupełnienie porządku obrad o informację wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego na temat wsparcia dla artystów w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Wynik tego głosowania nie został przemilczany. Prezes PiS Jarosław Kaczyński niemal natychmiast zabrał głos w tej sprawie.
czytaj więcej »Ruszyły konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy
W piątek 26 lutego ruszyły konsultacje Krajowego Planu Odbudowy. To dokument, który będzie podstawą do otrzymania środków z unijnego Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. W ramach unijnego wsparcia do Polski ma trafić - w ramach dotacji i pożyczek - 57 miliardów euro, czyli ponad 250 miliardów złotych. Konsultacje potrwają do 2 kwietnia.
czytaj więcej »Będą specjalne paszporty dla zaszczepionych? Przywódcy unijni dali zielone światło
Ponad 11 i pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem odnotowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. W województwie warmińsko-mazurskim wejdą w życie od soboty nowe obostrzenia. Polska szykuje się na wzrost liczby nowych zakażeń. Przywódcy unijni popierają opracowanie specjalnego paszportu dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19.
czytaj więcej »Nadchodzą poważne zmiany w polskiej dyplomacji. Sejm przegłosował ustawę
Sejm przyjął ponownie ustawę, którą odrzucił Senat. Nowa ustawa o służbie zagranicznej budzi kontrowersje, bo zmniejsza wymagania dla dyplomatów. Zmiany mają też dotknąć hierarchii w dyplomacji. Wiceambasador ma podlegać dyrektorowi generalnemu w MSZ, a nie ambasadorowi w swojej placówce.
czytaj więcej »Igor Tuleya: będę domagał się dopuszczenia do orzekania
Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że sędzia Igor Tuleya wciąż ma immunitet i powinien orzekać. Sam Igor Tuleya oświadczył, że w poniedziałek stawi się w sądzie i będzie domagał się dopuszczenia do orzekania.
czytaj więcej »"Polacy powinni bardzo uważnie śledzić, co dzieje się wokół mediów na Węgrzech"
O wolnych mediach i Polsce debatowali uczestnicy szczytu Media for Freedom. Prelegenci zwracali uwagę na istotną rolę niezależnych mediów i wyrażali uznanie dla dziennikarzy, którzy wolności bronią, jak mogą. List do uczestników wydarzenia skierowała również była amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright.
czytaj więcej »"To wcale nie boli i trwa zaledwie chwilę". Królowa Elżbieta zachęca do szczepień
Królowa Elżbieta II zachęca do szczepień przeciw COVID-19. - To wcale nie boli i trwa zaledwie chwilę - podkreśla. Brytyjska monarchini i jej mąż książę Filip zostali zaszczepieni w styczniu.
czytaj więcej »Minister rolnictwa: weganizm to "szkodliwa ideologia". Lekarzy to nie przekonuje
Minister rolnictwa Grzegorz Puda stwierdził, że weganizm to szkodliwa lewicowa ideologia. Tymczasem przetworzone mięso sprzyja nie tylko chorobom układu krążenia i cukrzycy. Według Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie spożywa się go za dużo.
czytaj więcej »Prognoza pogody na sobotę 27 lutego
W sobotę pochmurno z większymi przejaśnieniami. Na południowym-wschodzie i na południu kraju przelotne opady deszczu do 1-5 mm, na Pogórzu Karpackim opady deszczu ze śniegiem, a wysoko w Karpatach opady śniegu do 5 cm. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach osiągający na wschodzie Polski prędkość do 50-60 km/h.
czytaj więcej »Fakty z 25 lutego
Do Wielkanocy zostało jeszcze kilka tygodniu, ale minister zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza, że podczas świąt mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia. W programie powiemy również o kulisach działania komisji do spraw pedofilii, o wniosku pierwszej prezes Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego, a także o rekordowej temperaturze w lutym. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »"Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy ponadlimitowe miejsca"
W czwartek poinformowano o ponad 12 tysiącach nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i śmierci blisko 300 osób. Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że szczyt zachorowań nadchodzącej fali epidemii będzie pod koniec marca. Obecnie najgorsza sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie coraz więcej odnotowuje się też przypadków zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa.
czytaj więcej »Przedsiębiorcy rozgoryczeni działaniami rządu. "Wszystko jest robione na ostatnią chwilę"
To będzie największy pozew w powojennej Polsce - zapowiadają przedsiębiorcy branży gastronomicznej i jednoczą siły. Zamierzają pozwać Skarb Państwa o niekonstytucyjne zamykanie ich branży, które dla wielu z nich to biznesowa śmierć. Pojawiają się również pytania o obietnice premiera Mateusza Morawieckiego i przepisy, które leżą w Sejmie.
czytaj więcej »Tomasz Greniuch zwolniony z IPN. "Utrata zaufania"
Tomasz Greniuch stracił pracę we wrocławskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Prezes IPN Jarosław Szarek poinformował, że rozwiązuje z nim umowę o pracę z powodu "utraty zaufania".
czytaj więcej »