Kolejne "sztuczne szpitale". Studenci coraz częściej szkolą się na fantomach

06.02.2019 | Kolejne "sztuczne szpitale". Studenci coraz częściej szkolą się na fantomach
06.02.2019 | Kolejne "sztuczne szpitale". Studenci coraz częściej szkolą się na fantomach
Marek Nowicki | Fakty TVN
06.02.2019 | Kolejne "sztuczne szpitale". Studenci coraz częściej szkolą się na fantomachMarek Nowicki | Fakty TVN

Sala operacyjna, porodowa i fantomy chorujące na każdą chorobę. Pomorski Uniwersytet Medyczny pokazał symulację szpitala, w której wszystko jest prawdziwe - poza bólem i cierpieniem.

Sztuczne szpitale rosną w Polsce jak grzyby po deszczu. W Poznaniu jeden już działa, a w Szczecinie - zostanie otwarty lada moment. Są w nich bloki operacyjne, OIOM-y, sale porodowe i pielęgniarskie, a nawet szpitalne oddziały ratunkowe. Są też przestrzenne okulary, dzięki którym studenci mogą wykonywać czynności ratownicze.

- Jest to taki trochę sztuczny szpital z salami wysokiej dokładności, z symulatorami. Oprócz tego mamy pomieszczenie karetki z takim środowiskiem zewnętrznym - tłumaczy dr Beata Wudarska, kierownik Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Niemal realne

Bo w takich sytuacjach trzeba działać szybko i trzeba wiedzieć co robić, co do czego służy i jak działa. W karetce i w szpitalu. Trzeba też umieć zajmować się pacjentem, dlatego sztuczne szpitale są wyposażone w prawdziwy sprzęt i symulatory pacjentów, które oddychają, krwawią, mówią, mrugają oczami, a nawet płaczą.

- Rodzi się dziecko i chodzi grupa sześciu studentów, to nie ma takiej mamy, która by się zgodziła, żeby sześć osób dotykało jej dziecka. A tutaj pozwolimy wykonać im pełne badanie - tak użyteczność sztucznego szpitala tłumaczy Aleksander Czerniak, instruktor, technik symulacji medycznej w wirtualnym szpitalu w Szczecinie.

- Mieliśmy tutaj wypadek, byłem pierwszym zespołem - musiałem przeprowadzić triage. Na wykonanie tego zadania mam dwadzieścia minut - obrazuje Aleksander Czerniak.

Wirtualna pomoc

Triage, czyli - z języka francuskiego - segregacja pacjentów. Tych, którzy zginęli i lekko rannych trzeba oddzielić od tych, którym należy pomóc w pierwszej kolejności. Po dojechaniu wirtualnej karetki do wirtualnego szpitala udzielana jest wirtualna pomoc. Przez awatary. Studenci w okularach 3D spotykają się przy tym i współpracują.

- W tym świecie wirtualnym maksymalnie trzy osoby zajmują się tym samym pacjentem, czyli awatary spotykają się i wykonują czynności zgodnie z wymaganą wiedzą medyczną - mówi dr Beata Wudarska, kierownik Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Wszystko pod czujnym okiem kamer. Na ocenę. Tak coraz częściej wyglądają sale nowoczesnych uniwersytetów medycznych. W Poznaniu obok sztucznego szpitala powstało sztuczne mieszkanie, a w nim sztuczna pacjentka potrzebująca natychmiast pomocy.

Do tej pory studenci medycyny uczyli się tego wszystkiego w realnym świecie. Nie wszystkim jednak prawdziwym chorym odpowiadało występowanie w roli fantomów.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS