Kolejne pytania o majątek premiera. Chodzi o uprawnienia do akcji banku
Premier Mateusz Morawiecki przekonuje, że kupując obligacje za ponad 4,5 miliona złotych, "nie kierował się żadnymi wskaźnikami inflacji". Mówi, że to obligacje różnych kategorii i zachęca Polaków do zakupu. W kwestii majątku premiera pojawiają się kolejne pytania - o znikające z oświadczenia uprawnienia do akcji banku.
Kiedy premier Mateusz Morawiecki kupił obligacje i jakie? Proste pytanie, ale trudno jest na nie...Premier Morawiecki ujawni szczegóły swojej inwestycji w obligacje? Rzecznik rządu nie widzi problemu
Jedyny znany, stuprocentowy konkret, jeśli chodzi o obligacje premiera, jest taki, że w oświadczeniu przyznał, że ma je na sumę ponad czterech milionów sześciuset tysięcy złotych. Mateusz Morawiecki obligacje kupił w 2021 roku. Jeśli kupiłby takie, które gwarantują zysk powyżej inflacji, to budziłoby to wątpliwości, bo jako premier ma większą wiedzę niż inni Polacy, a do tego on sam i jego rząd zapisali w budżecie, że inflacja w 2022 roku będzie powyżej trzech procent.
Premier ciągle nie odpowiada, czy on sam ochronił swoje oszczędności przed rekordową inflacją. - Nie kierowałam się żadnymi wskaźnikami inflacji - przekonuje szef rządu, kiedy jest pytany o tę sprawę.
Zakup obligacji to nie jedyna rzecz, która rodzi pytania w oświadczeniu majątkowym premiera. W 2021 roku Mateusz Morawiecki wykazywał, że ma uprawnienia do akcji banku Santander - prawie cztery tysiące takich uprawnień do akcji banku, w którym pracował. Miał też uprawnienia do akcji do kwoty trzystu pięćdziesięciu tysięcy złotych.
Pytanie w sprawie uprawnień do akcji
"Fakty" TVN zadały premierowi pytanie o to, kiedy uprawnienia zamieniły się w akcje - i co najważniejsze - za ile, bo w najnowszym oświadczeniu premier ich już nie wykazuje.
- W ramach oświadczenia (majątkowego - przyp. red.) pokazywałem wcześniej akcje tego banku (...). One zostały zrealizowane. Ta realizacja była niezależna ode mnie. Tak jak pisałem w tym oświadczeniu, niezależne ode mnie było zmaterializowanie się ich. Nie czerpałem również żadnych korzyści, a całą kwotę, nawet z naddatkiem, przekazałem na cele charytatywne - przekazał Mateusz Morawiecki. Nie odpowiedział jednak na pytanie, o jaką sumę chodzi.
- Przyjdzie taki dzień, kiedy pan Morawiecki będzie musiał przed prokuratorem odpowiedzieć, dlaczego ukrywał swój majątek i na ile wykorzystywał swoją wiedzę jako premiera, żeby swój majątek pomnażać - komentuje Sławomir Nitras z PO.
Jest jeszcze wątpliwość związana z pieniędzmi premiera - w oświadczeniu majątkowym Mateusz Morawiecki przyznaje, że ciągle ma prawo do odroczonych premii, czyli części wynagrodzenia związanego z umową o pracę w banku, którego zyski zależą między innymi od polityki finansowej rządu, na czele którego stoi.
Warto przypomnieć, że premier dwa razy przepisał część majątku na żonę.
Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
"Mam zamiar poprowadzić drużynę Koalicji Obywatelskiej do wygranej"
Dziesięć dni spotkań, rozmów i propozycji programowych Platformy Obywatelskiej. Donald Tusk z jednej strony składa obietnice wyborcom - np. babciowe - z drugiej strony ostrzega przed możliwym sojuszem PiS-u i Konfederacji.
czytaj więcej »Fakty z 25 marca
Opozycja ostrzega przed możliwą koalicją PiS-u i Konfederacji po wyborach. W programie powiemy również o sytuacji wojennej w Ukrainie, a także o tym, jak mieszkańcy Izraela porównują swoją sytuację polityczną do sytuacji w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik
czytaj więcej »Donald Tusk ostrzega przed możliwą koalicją PiS-u i Konfederacji
Donald Tusk powiedział na spotkaniu Campus Academy w Sosnowcu, że jeśli Konfederacja i PiS będą rządzić po tegorocznych wyborach, to będą to "nasze ostatnie lata w Unii Europejskiej". Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia proponują reszcie opozycji zorganizowanie cyklu konferencji programowych.
czytaj więcej »Tak PiS zyskuje przystawki. "Oni wszyscy chcieliby wyglądać tak jak Adam Bielan, czyli taki pączuś w masełku"
PiS chciałoby rządzić samodzielnie, ale obecnie rządzą razem z Solidarną Polską i Partią Republikańską. Partia Adama Bielana dużo w ten sposób zyskała, co zostało ustalone w umowie koalicyjnej. Czy na podobnie atrakcyjną ofertę po wyborach mogłaby liczyć Konfederacja?
czytaj więcej »Protesty w Izraelu nie słabną. "My nie chcemy być jak dzisiejsza Polska"
Kryzys w Izraelu przybiera na sile. Rządowy plan reformy sądownictwa zakłada osłabienie niezależności Sądu Najwyższego. Kneset ma zająć się ustawą w przyszłym tygodniu. Przeciwnicy zmian nie ustają w protestach. Porównują te zmiany do tych wprowadzonych w Polsce przez PiS.
czytaj więcej »Na wojnie w Ukrainie zginął Polak. Władze Chersonia wzywają mieszkańców do ewakuacji
Polski dowódca plutonu w Legionie Międzynarodowym zginął w Ukrainie. Miniona doba to też kolejni zabici i ranni cywile. Rosjanie przeprowadzili masowy ostrzał ośmiu obwodów. Władze Chersonia wzywają mieszkańców do ewakuacji.
czytaj więcej »Polacy wylądowali na podium w konkursie drużynowym w Lahti
Biało-Czerwoni na podium w Lahti. Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Kamil Stoch nie startowali z pozycji faworytów, ale wywalczyli trzecie miejsce w konkursie drużynowym Pucharu Świata.
czytaj więcej »Porażka w meczu z Czechami. "Dopiero buta wiązałem i widziałem, jak piłka jest w bramce"
Łatwo, szybko i przyjemnie grało się Czechom z naszą reprezentacją w meczu eliminacji przed Euro 2024. Dwubramkową przewagę mieli już po dwóch minutach. Trzecia bramka to był nokaut. Gol Szymańskiego w końcówce obrazu klęski nie zmienił. To był zimny prysznic - stwierdził nasz kapitan Robert Lewandowski.
czytaj więcej »W Krakowie zorganizowano szkolenie na temat endometriozy. "Średni czas postawienia rozpoznania to jest 8-10 lat"
Endometrioza wyniszcza fizycznie i psychicznie co dziesiątą kobietę. Marzec jest miesiącem, a stolica Małopolski miejscem upowszechniania wiedzy o tej chorobie. W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie lekarze z Europy uczą się od najlepszych w tej dziedzinie.
czytaj więcej »Prognoza pogody na niedzielę 26 marca
W niedzielę zachmurzenie zmienne i przelotny deszcz (do 3 mm). Wieczorem na krańcach zachodnich kraju możliwe burze (opad 10-20 mm, porywy wiatru o prędkości do 50-70 km/h). Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 13 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 24 marca
Platforma Obywatelska wychodzi z propozycją świadczenia "babciowego". Ma ono powstać z myślą o mamach i nie wykluczać dodatkowo 500 plus. To nie rozdawnictwo, a inwestycja - zapewnia Donald Tusk. W programie powiemy również zagrożeniu dla wypłat kolejnych środków europejskich dla Polski oraz o planowanej kontrofensywie Ukrainy. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »Donald Tusk proponuje "babciowe", eksperci i część opozycji podzielona w sprawie proponowanego świadczenia
Platforma Obywatelska wychodzi z propozycją świadczenia "babciowego". Ma ono powstać z myślą o mamach i nie wykluczać dodatkowo 500 plus. To nie rozdawnictwo, a inwestycja - zapewnia Donald Tusk.
czytaj więcej »Pytania do komendanta Szymczyka wciąż bez odpowiedzi. "To jest komedia"
W piątek, przy okazji ogłoszenia planów przekształcenia Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie w Akademię Policji, komendant Jarosław Szymczyk po raz pierwszy od dłuższego czasu pojawił się publicznie. Opozycja żąda jego dymisji w związku z wybuchem granatnika w Komendzie Głównej Policji, a sprawą zajmuje się prokuratura. Szymczyk jednak nie zdecydował się w piątek na rozmowę z dziennikarzami.
czytaj więcej »Pieniądze dla Polski z Funduszu Spójności zostaną wstrzymane?
Fundusze dla Polski są zagrożone? O zagrożeniach wypłat z Funduszu Spójności mówi unijna komisarz ds. spójności. Premier przekonuje, że problemu z wypłatami nie ma. Jak jest naprawdę?
czytaj więcej »Ukraina szykuje się do kontrofensywy na dwóch kierunkach
W połowie kwietnia możliwa jest kontrofensywa Ukrainy. I to jednocześnie w obwodach ługańskim i zaporoskim. Wojskowi kreślą plany, a prokuratorzy dokumentują rosyjskie zbrodnie. Wywózka dzieci z Chersonia jest jedną z nich.
czytaj więcej »