Kolejna granica przekroczona. Lekarze z Gdańska przeszczepili płuco 70-latkowi

12.09.2020 | Kolejna granica przekroczona. Lekarze z Gdańska przeszczepili płuco 70-latkowi
12.09.2020 | Kolejna granica przekroczona. Lekarze z Gdańska przeszczepili płuco 70-latkowi
Marek Nowicki | Fakty TVN
12.09.2020 | Kolejna granica przekroczona. Lekarze z Gdańska przeszczepili płuco 70-latkowiMarek Nowicki | Fakty TVN

Nigdy wcześniej w Polsce nie przeszczepiono płuca 70-letniemu pacjentowi. Teraz dokonali tego lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Jeszcze niedawno uważano, że jest granica wieku chorego przy takich operacjach. Na szczęście medycyna potrafi przekraczać kolejne granice.

Pomimo tego, że lekarze z Gdańska płuco panu Eugeniuszowi Falkowskiemu przeszczepili zaledwie kilka dni temu, to pacjent już chodzi i gimnastykuje się. Organizm porządnie dotleniony odzyskuje siły.

- Mam nadzieję, że będę czuł się jeszcze lepiej jutro. Pragnę podziękować całej załodze, która poświęciła mi swój czas - mówi pan Eugeniusz.

Mężczyzna ma 70 lat i jest najstarszym w Polsce pacjentem z przeszczepionym płucem.

Niewiele mniej - 69 lat - miał Wojciech Makowski, który wiosną 2020 roku otrzymał nowe płuca w Zabrzu.

- Były doniesienia o przeszczepach u 68-latków, u 69-latków. Ale rzeczywiście tutaj mamy sytuację, że już za 3 dni pacjent będzie obchodził 70. urodziny i ta granica przeszczepu jest przesunięta - tłumaczy dr hab. Jacek Wojarski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Uznania dla transplantologów

Kiedyś transplantacje płuc u osób w tak dojrzałym wieku były nie do pomyślenia. Transplantolodzy co chwilę jednak przesuwają granice możliwości medycyny.

Świadczą o tym także młodsi gdańscy pacjenci z przeszczepionymi płucami - pan Jarosław Rąbalski i pan Sławomir Filbrandt.

Pan Jarosław przeszczep płuc przeszedł dwa lata temu. Czuje się tak dobrze, że jeździ na rowerze i wrócił do pracy. Z kolei pan Sławomir też ma szansę wrócić do normalnego życia. Przeszczep przeszedł 1 września i już myśli o wyjściu ze szpitala.

- Czuję się świetnie, bo przed operacją czułem się strasznie źle - opowiada mężczyzna.

W każdy przeszczep płuc trzeba zaangażować kilka zespołów lekarskich i mnóstwo środków technicznych. To wszystko jednak doskonała inwestycja, która ratuje życie i często przywraca społeczeństwu sprawnych pracowników.

- Z biorców wsparcia socjalnego stają się płatnikami podatków. Przywracamy pacjentów nie tylko do zdrowia, ale do pełnego funkcjonowania w społeczeństwie, gdzie wracają do pracy i spełniają się zawodowo - podkreśla dr hab. Jacek Wojarski.

W tej chwili w Polsce na przeszczep płuc czeka 150 osób.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W wyborach samorządowych Prawo i Sprawiedliwość miało hasło: "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS