Kolejna edycja Pride od Poland. Aukcja będzie inna niż zwykle

07.08.2020 | Kolejna edycja Pride od Poland. Aukcja będzie inna niż zwykle
07.08.2020 | Kolejna edycja Pride od Poland. Aukcja będzie inna niż zwykle
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
07.08.2020 | Kolejna edycja Pride od Poland. Aukcja będzie inna niż zwykleMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Ponad 140 najpiękniejszych koni i ponad milion złotych nagród. Do tego aukcja i 20 okazji do tego, żeby polską hodowlę pokazać od jak najlepszej strony. Pride of Poland podczas epidemii też będzie inna niż zwykle. Choć akurat dobrze, żeby była po prostu naszą dumą.

Ponad 140 koni w walce nie tylko o symboliczne puchary, ale też o nagrody pieniężne. W puli po raz pierwszy jest ponad milion złotych. To jednak nie najważniejsze dla hodowców. Gdyby czempionat się nie odbył, to byłaby to dla "narodowej dumy" katastrofa.

- To tak, jakby się nie odbyła cała liga, piłkarska na przykład, z całego sezonu. Nie ma mistrza Polski, nie ma wicemistrza, nie ma Ligi Mistrzów, no nie ma nic. Ten czempionat narodowy to trochę taka Ekstraklasa nasza - wyjaśnia Tomasz Chalimoniuk, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.

W szyki tej końskiej Ekstraklasie weszła jak wszędzie i wszystkim pandemia. Na widowni tylko 100 zamiast 1200 osób. W lożach zamiast kilkuset kupców tylko kilkudziesięciu ich przedstawicieli.

- Wiele krajów jest zamkniętych albo ich obywatele mają utrudniony wjazd do Polski. Myślę tutaj o Emiratach, Arabii Saudyjskiej czy o Stanach w końcu. A stamtąd są dobrzy kupcy - tłumaczy Marek Gawlik, pełniący obowiązki prezesa Stadniny Koni w Janowie Podlaskim.

Każda sekunda aukcji transmitowana będzie w internecie i będzie można licytować przez telefon. Ostatnie przygotowania do aukcji Pride of Poland idą z kopyta.

- Prawie codziennie trzeba wykąpać takiego konia. Takie przygotowania trwają tak około pół roku - opowiada Katarzyna Stepczuk, główny specjalista do spraw hodowli koni ze stadniny w Janowie Podlaskim.

Nowa nadzieja?

Fryzura i makijaż z olejków ostatecznie podczas aukcji zdecydują o cenie. Największą gwiazdą wśród gwiazd będzie w tym roku 9-letnia Perfinka, która została zatrzymana przez pandemię w USA po zdobyciu trzech koron tego kraju. Wystawionych zostanie tylko około 20 koni.

- Konie potrzebują stabilizacji i potrzebują przede wszystkim nie zagrożenia wiszącego nad karkiem, tylko stabilnej wizji na długoletnią przyszłość - tłumaczy profesor Krystyna Chmiel, hodowca koni arabskich i była konsultant hodowlana stadniny w Janowi Podlaskim.

Po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, "dobra zmiana" wbrew powszechnemu oburzeniu ścinała głowy prezesów. Nie tylko stadniny w Janowie. Szokiem było dla środowiska odwołanie prezesa Marka Treli, za którego rządów janowska stadnina osiągała najwyższe zyski.

Aukcja dwa lata temu zakończyła się skandalem, gdy po konie nie zgłosiło się dwóch kupców, a zysk spadł dramatycznie. W 2019 roku powiało nadzieją, ale gdy w maju 2020 r. posłanki PO pokazały zdjęcia warunków, w jakich w trakcie pandemii przetrzymywane są w Janowie nie tylko konie, to znów nad stadniną zawisły czarne chmury, które ma rozwiać nowy prezes.

- To, że jest nowy prezes, na dzisiaj wydaje mi się, że robi porządek w stadninie i na razie wróży dobrze - uważa Alina Sobieszak z "Araby Magazine".

Czempionat i aukcje w Janowie są pierwszymi na taką skalę zorganizowanymi w czasie pandemii. Pokażą, jaka jest kondycja branży na świecie.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

To było spotkanie na zaproszenie prezydenta Donalda Trumpa, przyjacielskie, bo przecież do jego prywatnego apartamentu w Trump Tower - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną prezydent Andrzej Duda, zapytany o spotkanie z byłym prezydentem USA. - To było bardzo miłe i to była bardzo miła rozmowa, ale oczywiście prezydent zapytał mnie o sytuację w naszej części świata, jak ja postrzegam sytuację na Ukrainie - dodał.

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Źródło:
TVN24, PAP

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To oburzające, że my tej ustawy jeszcze nie wrzuciliśmy pod obrady Sejmu. Nie rozumiem, jaki problem ma Władysław Kosiniak-Kamysz - mówiła wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy o ustawie o związkach partnerskich. W "Faktach po Faktach" zapowiedziała, że "jeżeli PSL będzie hamował ten projekt", to zostanie on złożony przez Lewicę.

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Źródło:
TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS