Fakty - oglądaj online

SOR-y. Taki mamy system

Kolejki na SOR-ach coraz dłuższe pomimo obietnic ministra

Sytuacja na szpitalnych oddziałach ratunkowych jest dramatyczna. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznaje, że na szpitalnym oddziale ratunkowym pacjent na pomoc może czekać nawet kilkanaście godzin. Były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł miał być mistrzem od skracania kolejek. Nie zniknęły; przeciwnie, zniknął minister. Kolejki zaś robią się coraz dłuższe.

- Koniec kolejek? Tak na przykład w SOR-ze. To zresztą nie są jedyne kolejki, które znikną - obiecywał w 2017 roku Konstanty Radziwiłł. Ponieważ kolejki nie zniknęły, obecny minister zdrowia wprowadza drugi etap reformy SOR-ów i Nocnej Pomocy Lekarskiej.

- Wprowadzamy wymóg, żeby w miejscu gdzie jest SOR, była Nocna Pomoc Lekarska, a nie gdzie indziej, w miejscu oddalonym o kilometr - stwierdza Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

"Może być problem, żeby dostać się do lekarzy". Rewolucja na SOR-ach

Od 1 października pacjenci z gorączką i nagłą chorobą zamiast do punktu nocnej i świątecznej opieki medycznej trafią na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). Redaktor naczelny miesięcznika "Menedżer zdrowia" Janusz Michalak w TVN24 tłumaczył, na czym...

W kolejkach jest coraz więcej ludzi

Minister chce, żeby wszędzie było tak, jak w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Tu od października w jednym miejscu są: Nocna Pomoc Lekarska i szpitalny oddział ratunkowy. I jest efekt, ale chyba nie taki, o jakim marzy minister. Zarówno w Opolu, jak i w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku, zwiększyła się ilość pacjentów na oddziałach ratunkowych.

W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku jest tak samo. Od kiedy obok pojawiła się nocna pomoc - na oddziale ratunkowym jest więcej ludzi, a nie mniej.

Może to są wyjątki, może w całym kraju kolejki w ostatnim półroczu skróciły się? Kto jak kto, ale minister zdrowia na pewno bada sytuację. - W tej chwili nie mierzymy, czy kolejki na SOR-ach się zmniejszyły - tłumaczy Łukasz Szumowski.

Pielęgniarki idą do prokuratury. "Brakuje lekarzy, pacjenci zagrożeni"

Pielęgniarki ze Skierniewic (woj. łódzkie) alarmują prokuraturę, że pacjenci trafiający na Szpitalny Oddział Ratunkowy mogą być w niebezpieczeństwie. Przyczyną ma być brak lekarzy w miejscowym szpitalu.

"Jest szansa, że kolejki się zmniejszą"

Do tej pory, od czasu AWS-u, wszystkie kolejne rządy robiły wszystko, żeby pacjentów wyprowadzić ze szpitali, żeby jak najszerszą pomoc mogli uzyskać u lekarzy rodzinnych i u specjalistów. Dlatego Nocna Pomoc Lekarska powstawała poza szpitalami. Ministrowie zdrowia, obecnej koalicji rządzącej robią dokładnie odwrotnie i nie mają danych, co z tego wychodzi.

- Jest szansa, że kolejki na SOR-ach zmniejszą się do końca roku - informuje Łukasz Szumowski.

Można się pomylić, co który pan minister zdrowia powiedział - i o który rok chodzi. - Jest szansa, że do końca tego roku zmniejszą się kolejki na szpitalnych oddziałach ratunkowych - mówił w marcu 2017 roku Konstanty Radziwiłł.

Szpitale będą finansowo zachęcane, żeby umieszczać nocną pomoc na terenie szpitala, a nie poza nim. W tym celu trzeba znowelizować trzy rozporządzenia i ustawę o sieci szpitali. Zmiany wejdą w życie jesienią.

Trafił do lekarza, wkrótce potem zmarł. Rodzina: nie wykonano podstawowych badań

Pacjent w stanie przedzawałowym zgłasza się na SOR. Według rodziny, lekarz przy pierwszej wizycie w szpitalu, nie wykonał panu Janowi podstawowych badań. Mężczyzna po powrocie do domu stracił przytomność. A dwa tygodnie potem zmarł. Materiał z...

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
zbyszko60

w obietnicach PiS jest najlepszy, no ale cóż ciemny lud w nich wierzy

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   kg1955
   kg1955

   Moja znajoma wczoraj czekała z chorym dzieckiem ponad 4 godziny!!!SOR w Olsztynie.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Bl0to
     Bl0to

     „Prawda” w ustach tych politykow to sprawa znikoma.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       janusz_struna

       Jedynym sposobem na zmniejszenie kolejek jest przegłosowanie ustawy , najlepiej w ciągu jednej nocy , zmniejszającej odstęp między pacjentami do max. 20 cm. Kolejki skrócą się o połowę i nie trzeba na to żadnych dodatkowych nakładów !

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Fakty z 23 października

          Fakty z 23 października

          PiS zgłosiło protesty co do wyborów w 6 okręgach do Senatu. Jak rządząca partia to uzasadnia? - Zakładamy, że jeżeli doszło do jakichś omyłek, to raczej dochodziło na rzecz kandydata przegranego, a nie wygranego - tłumaczy Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS. W programie także o makabrycznym odkryciu w Wielkiej Brytanii, o wyroku NSA w sprawie monitoringu sprzed Sejmu, a także o szkoleniu dla nowo wybranych posłów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

          czytaj więcej »
         • NSA: nagrania sprzed Sejmu powinny zostać ujawnione. "Zobaczymy, co teraz zrobi kancelaria"

          NSA: nagrania sprzed Sejmu powinny zostać ujawnione. "Zobaczymy, co teraz zrobi kancelaria"

          Jest kolejny wyrok NSA, ale nie wiadomo, czy zostanie wykonany. Nagrania z monitoringu sprzed Sejmu z grudnia 2016 roku sędziowie uznali za informację publiczną i pozwolili je ujawnić. Przed Sejmem były wtedy tysiące protestujących, niektórzy zostali zatrzymani i skazani za "nie stosowanie się do zaleceń policji" i blokowane wyjazdu polityków z budynku. Ci, którzy wtedy protestowali, nie mają nic przeciwko ujawnieniu nagrań, wręcz przeciwnie, zależy im na tym. Obiekcje ma kancelaria Sejmu.

          czytaj więcej »
         • Konsekwencje dla policjantów po zabójstwie Kristiny

          Konsekwencje dla policjantów po zabójstwie Kristiny

          To była nieodwzajemniona miłość - mężczyzna nachodził młodą kobietę, wysyłał SMS-y i groził. 26-letnia Kristina szukała pomocy na policji, ale bez skutku. Została zastrzelona w pracy, jej prześladowca też zginął. Prowadzone postępowania wyjaśniające i dyscyplinarne kończą się dymisjami.

          czytaj więcej »
         • Prognoza pogody na czwartek 24 października

          Prognoza pogody na czwartek 24 października

          W czwartek po porannych mgłach wystąpi zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na Podlasiu do 25 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 1000 hPa. 

          czytaj więcej »
         • Fakty z 22 października

          Fakty z 22 października

          Zarówno PiS, jak i Koalicja Obywatelska złożyły protesty wyborcze. Co dalej? Jak może wyglądać ewentualne ponowne liczenie głosów? W programie powiemy także o tym, kto może zostać marszałkiem Senatu, oraz o milczącym proteście warszawiaków na przejściu dla pieszych przy ulicy Sokratesa, gdzie doszło do tragicznego wypadku drogowego. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

          czytaj więcej »
         • Już nie tylko PiS, Koalicja Obywatelska też składa protesty wyborcze

          Już nie tylko PiS, Koalicja Obywatelska też składa protesty wyborcze

          Kto i gdzie będzie ponownie liczył głosy oddane na senatorów? Czy będą przy tym obserwatorzy opozycji, a może nawet będzie międzynarodowa kontrola? Coraz więcej jest pytań po tym, jak PiS zawnioskował ponowne przeliczenie głosów w 6 okręgach w wyborach do Senatu. Koalicja Obywatelska też złożyła protesty wyborcze. Dotyczą one między innymi błędnych logo partii.

          czytaj więcej »
         tvnpix