Fakty - oglądaj online

SOR-y. Taki mamy system

Kolejki na SOR-ach coraz dłuższe pomimo obietnic ministra

Sytuacja na szpitalnych oddziałach ratunkowych jest dramatyczna. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznaje, że na szpitalnym oddziale ratunkowym pacjent na pomoc może czekać nawet kilkanaście godzin. Były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł miał być mistrzem od skracania kolejek. Nie zniknęły; przeciwnie, zniknął minister. Kolejki zaś robią się coraz dłuższe.

- Koniec kolejek? Tak na przykład w SOR-ze. To zresztą nie są jedyne kolejki, które znikną - obiecywał w 2017 roku Konstanty Radziwiłł. Ponieważ kolejki nie zniknęły, obecny minister zdrowia wprowadza drugi etap reformy SOR-ów i Nocnej Pomocy Lekarskiej.

- Wprowadzamy wymóg, żeby w miejscu gdzie jest SOR, była Nocna Pomoc Lekarska, a nie gdzie indziej, w miejscu oddalonym o kilometr - stwierdza Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

"Może być problem, żeby dostać się do lekarzy". Rewolucja na SOR-ach

Od 1 października pacjenci z gorączką i nagłą chorobą zamiast do punktu nocnej i świątecznej opieki medycznej trafią na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). Redaktor naczelny miesięcznika "Menedżer zdrowia" Janusz Michalak w TVN24 tłumaczył, na czym...

W kolejkach jest coraz więcej ludzi

Minister chce, żeby wszędzie było tak, jak w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Tu od października w jednym miejscu są: Nocna Pomoc Lekarska i szpitalny oddział ratunkowy. I jest efekt, ale chyba nie taki, o jakim marzy minister. Zarówno w Opolu, jak i w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku, zwiększyła się ilość pacjentów na oddziałach ratunkowych.

W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku jest tak samo. Od kiedy obok pojawiła się nocna pomoc - na oddziale ratunkowym jest więcej ludzi, a nie mniej.

Może to są wyjątki, może w całym kraju kolejki w ostatnim półroczu skróciły się? Kto jak kto, ale minister zdrowia na pewno bada sytuację. - W tej chwili nie mierzymy, czy kolejki na SOR-ach się zmniejszyły - tłumaczy Łukasz Szumowski.

Pielęgniarki idą do prokuratury. "Brakuje lekarzy, pacjenci zagrożeni"

Pielęgniarki ze Skierniewic (woj. łódzkie) alarmują prokuraturę, że pacjenci trafiający na Szpitalny Oddział Ratunkowy mogą być w niebezpieczeństwie. Przyczyną ma być brak lekarzy w miejscowym szpitalu.

"Jest szansa, że kolejki się zmniejszą"

Do tej pory, od czasu AWS-u, wszystkie kolejne rządy robiły wszystko, żeby pacjentów wyprowadzić ze szpitali, żeby jak najszerszą pomoc mogli uzyskać u lekarzy rodzinnych i u specjalistów. Dlatego Nocna Pomoc Lekarska powstawała poza szpitalami. Ministrowie zdrowia, obecnej koalicji rządzącej robią dokładnie odwrotnie i nie mają danych, co z tego wychodzi.

- Jest szansa, że kolejki na SOR-ach zmniejszą się do końca roku - informuje Łukasz Szumowski.

Można się pomylić, co który pan minister zdrowia powiedział - i o który rok chodzi. - Jest szansa, że do końca tego roku zmniejszą się kolejki na szpitalnych oddziałach ratunkowych - mówił w marcu 2017 roku Konstanty Radziwiłł.

Szpitale będą finansowo zachęcane, żeby umieszczać nocną pomoc na terenie szpitala, a nie poza nim. W tym celu trzeba znowelizować trzy rozporządzenia i ustawę o sieci szpitali. Zmiany wejdą w życie jesienią.

Trafił do lekarza, wkrótce potem zmarł. Rodzina: nie wykonano podstawowych badań

Pacjent w stanie przedzawałowym zgłasza się na SOR. Według rodziny, lekarz przy pierwszej wizycie w szpitalu, nie wykonał panu Janowi podstawowych badań. Mężczyzna po powrocie do domu stracił przytomność. A dwa tygodnie potem zmarł. Materiał z...

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
zbyszko60

w obietnicach PiS jest najlepszy, no ale cóż ciemny lud w nich wierzy

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   kg1955
   kg1955

   Moja znajoma wczoraj czekała z chorym dzieckiem ponad 4 godziny!!!SOR w Olsztynie.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Bl0to
     Bl0to

     „Prawda” w ustach tych politykow to sprawa znikoma.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       janusz_struna

       Jedynym sposobem na zmniejszenie kolejek jest przegłosowanie ustawy , najlepiej w ciągu jednej nocy , zmniejszającej odstęp między pacjentami do max. 20 cm. Kolejki skrócą się o połowę i nie trzeba na to żadnych dodatkowych nakładów !

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         tvnpix