Koalicje i walka o Dolny Śląsk. Nieoficjalnie: PiS złożył ofertę Bezpartyjnym Samorządowcom


Jest dziewięć do sześciu dla Koalicji Obywatelskiej w walce o władzę w województwach. I jeden wielki znak zapytania. To Dolny Śląsk. Z oficjalnych wyników wyborów wynika, że w większej części kraju Koalicja Obywatelska będzie rządzić z PSL. PiS zyskało i będzie rządziło w co najmniej sześciu sejmikach.

Po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów powody do niepokoju ma i PiS, i PO. Mimo to obie strony ogłaszają zwycięstwo w sejmikach.

- To niewątpliwie jest sukces - tak wybory samorządowe ocenia szef MON Mariusz Błaszczak.

- Trzeba powiedzieć śmiało, że daliśmy im łupnia w dużych miastach - twierdzi Katarzyna Lubnauer, liderka Nowoczesnej.

Jeśli chodzi o sejmiki - to faktycznie PiS wygrało. Zwyciężyło w 9 na 16 województw. Koalicja Obywatelska w 7. PiS zwiększyło też liczbę radnych - i to znacznie.

Platforma Obywatelska zdobyła więcej niż w 2014 roku, ale teraz szła do wyborów z Nowoczesną i Inicjatywą Polską. Największym przegranym jest PSL - miało 157 radnych, ma o połowę mniej.

Choć PiS wygrało w 9 województwach, to nie znaczy, że we wszystkich będzie rządziło. W Mazowieckim nie będzie, choć ma 24 mandaty. Ale Koalicja Obywatelska z PSL-em mają większość.

Koalicyjne negocjacje

Podobna sytuacja jest w województwie śląskim. PiS wygrywa - ma 22 mandaty, ale Koalicja Obywatelska wraz z PSL-em i SLD ma większość. Inna koalicja nie wchodzi w grę.

- Jesteśmy po rozmowach koalicyjnych. Jestem dobrej nadziei. Koalicja PO-SLD-PSL jest możliwa - mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

- SLD-Lewica Razem nie będzie w żadnym sejmiku wchodziło w koalicję z PiS-em - zapowiada Włodzimierz Czarzasty, lider SLD.

Mimo kuszenia, także PSL nie zamierza dogadywać się z PiS-em. - Nie jesteśmy zainteresowani, bo w szczerość tych uczuć po prostu nie wierzymy - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

I teraz najbardziej ciekawa i dynamiczna sytuacja. Dolnośląskie. Dotąd bastion Platformy i Grzegorza Schetyny, gdzie obecnie zwycięża PiS. Lider PO nie czuje się odpowiedzialny za klęskę, bo - jak mówi - ciągle wierzy, "że można zbudować tam większość".

Spór i podział

Lider Platformy uważa, że gdyby opozycja poszła zjednoczona - województwo nie zostałoby stracone.

- Ponad 90 tys. głosów oddanych na komitet Rafała Dutkiewicza, byłego prezydenta Wrocławia, zostało zmarnowanych - twierdzi Schetyna, ale nieoficjalnie wiadomo, że oferta wspólnego startu z Dutkiewiczem na czele została złożona, ale Koalicja Obywatelska odrzuciła ją.

PiS ma 14 mandatów, Koalicja Obywatelska z PSL-em też 14, a 6 zdobyli Bezpartyjni Samorządowcy i to oni zdecydują, kto będzie rządził.

- Dzisiaj bym nie przesądzał, jaka będzie koalicja. Spokojnie czekamy cierpliwie, rozmowy prowadzimy - mówi Michał Bobowiec, bezpartyjny radny sejmiku województwa dolnośląskiego.

Na Dolny Śląsk w czwartek rano pojechali ministrowie Michał Dworczyk i Adam Lipiński.

Nieoficjalnie wiadomo, że oferta dla Bezpartyjnych Samorządowców obejmuje miejsca w zarządzie województwa, być może nawet ze stanowiskiem marszałka, posady w spółkach Skarbu Państwa oraz rządowe inwestycje dla województwa.

- Rozmawiamy o rozwoju Dolnego Śląska - twierdzi Michał Dworczyk, szef kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Szóstka Bezpartyjnych nie jest jednolita. Trójka jest bliżej PiS, trójka, w tym obecny marszałek Cezary Przybylski, to byli działacze Platformy, z którą się rozstali po konflikcie z Grzegorzem Schetyną.

- Nie jesteśmy ani PiS-em, ani anty-PiS-em - mówi Cezary Przybylski, marszałek woj. dolnośląskiego.

Koalicja Obywatelska może natomiast Bezpartyjnym Samorządowcom zaproponować współpracę w innych województwach, choć nie potrzebuje ich do rządzenia.

Wybory nie zostały jeszcze rozstrzygnięte w kilkunastu miastach - w tym w dwóch kluczowych - w Gdańsku i w Krakowie. PiS chce je odbić, Koalicja - jak mówi - obronić przed PiS-em.

Autor: Katarzyna Kolenda Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS