Mógł być raj, jest "apokalipsa". Tak wygląda "Klątwa obfitości"

05.12.2018 | Mógł być raj, jest "apokalipsa". Tak wygląda "Klątwa obfitości"
05.12.2018 | Mógł być raj, jest "apokalipsa". Tak wygląda "Klątwa obfitości"
Robert Jałocha | Fakty TVN
05.12.2018 | Mógł być raj, jest "apokalipsa". Tak wygląda "Klątwa obfitości"Robert Jałocha | Fakty TVN

Niesamowity nowy dokument Ewy Ewart. Pracowała nad nim dwa lata i postanowiła pokazać go na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach. "Klątwa obfitości" to film o wydobyciu ropy, o największych interesach i jeszcze większej pazerności w sercu Amazonii. - Mieszkańcy przeżarci alkoholizmem, odarci ze wszelkiej godności, pozbawieni jakiegokolwiek celu życia, 12-13 letnie dziewczynki bawiące się lalką i z brzuchem w ciąży - opisuje film reżyserka.

Park Narodowy Yasuni w Ekwadorze to świat, który mógłby być rajem. - Ja zobaczyłam apokalipsę - mówi dokumentalistka i reżyserka "Klątwy obfitości" Ewa Ewart.

Od lat nikt w Yasuni nie szuka raju. Ważniejsza jest ropa. Ludzie, którzy w to uwierzyli, już płacą za to najwyższą cenę.

- Mieszkańcy przeżarci alkoholizmem, odarci ze wszelkiej godności, pozbawieni jakiegokolwiek celu życia, 12-13 letnie dziewczynki bawiące się lalką i z brzuchem w ciąży - opisuje film reżyserka. Ewa Ewart przyznaje, że to jedna z najbardziej wstrząsających scen, jakie widziała podczas realizacji swojego najnowszego dokumentu.

Premiera na szczycie

Historia opisana w "Klątwie obfitości" nie dotyczy jednak wyłącznie lokalnej społeczności. To między innymi dlatego oficjalna premiera filmu odbędzie się w środę w Katowicach.

- To ważne, że ten film zostanie pokazany na szczycie klimatycznym, zwłaszcza że jego uczestnicy są w swoich krajach liderami. To od nich dziś wymagamy, by zrozumieli, że takie miejsca jak Yasuni trzeba chronić, a nie niszczyć - uważa Ekwadorczyk Juan Carlos Jintiach Arcos.

Dziesięć lat temu wydawało się, że politycy powoli zaczynają to rozumieć. To właśnie wtedy prezydent Ekwadoru zaproponował, że jego kraj zrezygnuje z wydobycia ropy, której złoża znajdują się na terenie Parku Narodowego Yasuni. Rafael Correa postawił jednak warunek: władze oszczędzą las deszczowy, jeśli Ekwador otrzyma rekompensatę w wysokości trzech i pół miliarda dolarów. To połowa wartości ropy, która znajdowała się na terenie parku.

- Tak naprawdę w samym Ekwadorze od początku toczyła się podwójna gra, był plan A i plan B. Plan A, który był tą piękną inicjatywą, i plan B, który bronił interesów wielkich koncernów naftowych - tłumaczy Ewa Ewart.

Dokument w TVN24

Film "Klątwa Obfitości" swoją telewizyjną premierę będzie miał w niedzielę 9 grudnia w TVN24 w cyklu "Ewa Ewart poleca".

- Nie liczymy na to, że ten film zmieni życie, zmieni świat, ale że przyczyni się do tego, że będzie takim kawałeczkiem puzzla kolejnego, w efekcie przybliży nas do lepszego świata - mówi producent filmu Piotr Krupa.

Takich miejsc jak Park Narodowy Yasuní jest więcej. - Yasuní skupia w sobie jak w soczewce właśnie wszystkie problemy, dylematy, wyzwania współczesnego świata, globalnego świata. To jest takie zwierciadełko, takie lusterko, które można ustawić dzisiaj współczesnemu światu i mówić: przejrzyjcie się - uważa Ewa Ewart.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fragment filmu "Klątwa obfitości"

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS