Fakty - oglądaj online

Film grozy

Mógł być raj, jest "apokalipsa". Tak wygląda "Klątwa obfitości"

Niesamowity nowy dokument Ewy Ewart. Pracowała nad nim dwa lata i postanowiła pokazać go na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach. "Klątwa obfitości" to film o wydobyciu ropy, o największych interesach i jeszcze większej pazerności w sercu Amazonii. - Mieszkańcy przeżarci alkoholizmem, odarci ze wszelkiej godności, pozbawieni jakiegokolwiek celu życia, 12-13 letnie dziewczynki bawiące się lalką i z brzuchem w ciąży - opisuje film reżyserka.

Park Narodowy Yasuni w Ekwadorze to świat, który mógłby być rajem. - Ja zobaczyłam apokalipsę - mówi dokumentalistka i reżyserka "Klątwy obfitości" Ewa Ewart.

Od lat nikt w Yasuni nie szuka raju. Ważniejsza jest ropa. Ludzie, którzy w to uwierzyli, już płacą za to najwyższą cenę.

- Mieszkańcy przeżarci alkoholizmem, odarci ze wszelkiej godności, pozbawieni jakiegokolwiek celu życia, 12-13 letnie dziewczynki bawiące się lalką i z brzuchem w ciąży - opisuje film reżyserka. Ewa Ewart przyznaje, że to jedna z najbardziej wstrząsających scen, jakie widziała podczas realizacji swojego najnowszego dokumentu.

Premiera na szczycie

Historia opisana w "Klątwie obfitości" nie dotyczy jednak wyłącznie lokalnej społeczności. To między innymi dlatego oficjalna premiera filmu odbędzie się w środę w Katowicach.

- To ważne, że ten film zostanie pokazany na szczycie klimatycznym, zwłaszcza że jego uczestnicy są w swoich krajach liderami. To od nich dziś wymagamy, by zrozumieli, że takie miejsca jak Yasuni trzeba chronić, a nie niszczyć - uważa Ekwadorczyk Juan Carlos Jintiach Arcos.

Dziesięć lat temu wydawało się, że politycy powoli zaczynają to rozumieć. To właśnie wtedy prezydent Ekwadoru zaproponował, że jego kraj zrezygnuje z wydobycia ropy, której złoża znajdują się na terenie Parku Narodowego Yasuni. Rafael Correa postawił jednak warunek: władze oszczędzą las deszczowy, jeśli Ekwador otrzyma rekompensatę w wysokości trzech i pół miliarda dolarów. To połowa wartości ropy, która znajdowała się na terenie parku.

- Tak naprawdę w samym Ekwadorze od początku toczyła się podwójna gra, był plan A i plan B. Plan A, który był tą piękną inicjatywą, i plan B, który bronił interesów wielkich koncernów naftowych - tłumaczy Ewa Ewart.

Kokaina warta kilkadziesiąt milionów przyjechała z bananami z Ekwadoru

Warte kilkadziesiąt milionów złotych narkotyki trafiły do sklepów popularnej sieci handlowej. Wszystko wskazuje na to, że to kokaina. Ktoś ukrył ją w pudełkach z bananami. Policja wyjaśnia, jak do tego doszło oraz kto był nadawcą i odbiorcą...

Dokument w TVN24

Film "Klątwa Obfitości" swoją telewizyjną premierę będzie miał w niedzielę 9 grudnia w TVN24 w cyklu "Ewa Ewart poleca".

- Nie liczymy na to, że ten film zmieni życie, zmieni świat, ale że przyczyni się do tego, że będzie takim kawałeczkiem puzzla kolejnego, w efekcie przybliży nas do lepszego świata - mówi producent filmu Piotr Krupa.

Takich miejsc jak Park Narodowy Yasuní jest więcej. - Yasuní skupia w sobie jak w soczewce właśnie wszystkie problemy, dylematy, wyzwania współczesnego świata, globalnego świata. To jest takie zwierciadełko, takie lusterko, które można ustawić dzisiaj współczesnemu światu i mówić: przejrzyjcie się - uważa Ewa Ewart.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix