"Kłamstwo vatowskie". Odpowiedź premiera i prokuratury na materiał "Superwizjera" TVN

21.02.2021 | "Kłamstwo vatowskie". Odpowiedź premiera i prokuratury na materiał "Superwizjera" TVN
21.02.2021 | "Kłamstwo vatowskie". Odpowiedź premiera i prokuratury na materiał "Superwizjera" TVN
Paweł Płuska | Fakty TVN
21.02.2021 | "Kłamstwo vatowskie". Odpowiedź premiera i prokuratury na materiał "Superwizjera" TVNPaweł Płuska | Fakty TVN

Premier twierdzi, że informacje podane w reportażu "Superwizjera" TVN to "fake newsy", a opozycja chce pilnie zwołać sejmową Komisję Finansów Publicznych. Reportaż "Kłamstwo vatowskie" to nie jest materiał o tym, jak służby walczą z przestępcami vatowskimi i podstawionymi słupami. To materiał o tym, ile pieniędzy straconych przez Skarb Państwa w wyniku oszustw vatowskich udało się odzyskać. Odpowiedź: bardzo niewiele.

Co jakiś czas służby specjalne lub prokuratura przesyłają do mediów komunikaty, w których informują, że rozbito kolejną mafię vatowską. Od lat ta walka jest na sztandarach partii władzy. Wyłudzone kwoty są ogromne.

Z ust polityków PiS słyszymy, że odebrane złodziejom miliony trafiają do dzieci, że Polska jest wzorem dla innych krajów UE. Czy rzeczywiście można mówić o sukcesie? To sprawdzili dziennikarze "Superwizjera" TVN.

Zobacz więcej: Kłamstwo vatowskie - reportaż "Superwizjera" TVN w TVN24 GO

- To się wydaje, że to jest ogromny sukces zatrzymać grupę przestępczą, która wyłudziła 13 milionów, z tym, że my próbowaliśmy się dopytać, ile tak naprawdę z takich pieniędzy udaje się odzyskać - tłumaczy Ewa Galica, współautorka reportażu "Kłamstwo vatowskie".

Dziennikarze próbowali zadać to pytanie prokuratorowi krajowemu. - Podejmujemy działania po to, żeby te środki odzyskać, żeby te środki zabezpieczyć - mówił Bogdan Święczkowski o walce z mafią vatowską. Nie znalazł czasu, by opowiedzieć "Superwizjerowi", jak skuteczne są te działania.

"Samo wykrycie przestępstwa nie oznacza odzyskania tych pieniędzy"

Reporterzy dotarli do prezesów spółek, które miały wyłudzić prawie 180 milionów złotych podatku VAT. Zastali schorowanego byłego parkieciarza, osobę skazaną i byłego pracownika banku. Wszyscy trzej to tak zwane "słupy", z prokuratorskimi zarzutami.

W tym przypadku też można było usłyszeć, że mafia została rozbita, że zatrzymano prezesów spółek, że Skarb Państwa stracił 176 milionów złotych, ale nie usłyszeliśmy, jak je odzyska? Z czego?

Prokuratura zabezpieczyła nieruchomości warte nieco ponad 900 tysięcy złotych. Na dodatek obciążone hipoteką.

- Samo wykrycie przestępstwa nie oznacza odzyskania tych pieniędzy. Nawet jeśli są zabezpieczone, to nie znaczy, że są do wydania przez państwo - podkreśla analityk służb podatkowych, który chciał zachować anonimowość.

Reakcje premiera i prokuratury

Autorzy reportażu przedstawili oficjalne dane Ministerstwa Finansów. W latach 2018-2019 na oszustwach vatowskich Skarb Państwa stracił około 16,9 miliarda złotych, a odzyskał około 150 milionów złotych. To niecały 1 procent.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki zareagował na materiał "Superwizjera" TVN. Pod hasłem "STOP FAKE NEWS" nazwał go "totalnie zafałszowaną próbą zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy". Podał dane statystyczne, z których wynika, że zmniejszyła się tak zwana luka vatowska. "To nie jest zmiana statystyczna. To jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa" - napisał na Facebooku.

W podobnym tonie zareagowało w niedzielę biuro prasowe Prokuratury Krajowej, pisząc o efekcie mrożącym działań prokuratury i zmniejszeniu luki vatowskiej, a także o miliardowych kwotach zabezpieczeń. Wielkości odzyskanej kwoty podatku VAT w latach 2018-2019 nie zanegowało.

- My nie zrobiliśmy materiału o luce vatowskiej, zrobiliśmy materiał o nieskuteczności prokuratury i Ministerstwa Finansów - podkreśla Jakub Stachowiak, współautor reportażu "Kłamstwo vatowskie".

Politycy Koalicji Obywatelskiej w poniedziałek mają złożyć wniosek o nadzwyczajne posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych w tej sprawie. - Przychodzi taki moment, żeby kłamstwo nazwać kłamstwem, zło złem, a propagandę propagandą - podkreśla poseł PO Cezary Tomczyk.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielkie sprzątanie po wielkim deszczu. Największe od dziesięcioleci opady nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Pod wodą znalazł się między innymi Dubaj. Niektóre dzielnice zostały odcięte od świata. W ciągu pół doby spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj notuje się tam przez kilkanaście miesięcy. Wpływ na to mogły mieć zmiany klimatyczne.

Nie zasiewanie chmur, a zmiany klimatu. "Jest prawdopodobne, że burza została w pewnym sensie doładowana"

Nie zasiewanie chmur, a zmiany klimatu. "Jest prawdopodobne, że burza została w pewnym sensie doładowana"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS