Kiedyś "święty obowiązek" teraz "lans na krzywdach". Polityczny PR w sytuacjach kryzysowych


Apeluję do totalnej opozycji, by nie lansowała się na tej krzywdzie - mówił minister Mariusz Błaszczak. Jeśli za lansowanie uznać wykorzystywanie dramatu ludzi z Pomorza do walki politycznej, to trzeba zapytać, kto i jak to robi. No i przypomnieć, kto i jak to robił kilka lat temu przy okazji innych dramatycznych wydarzeń.

Auto Antoniego Macierewicza zakopane w błocie to z pewnością gratka dla opozycji. Ministrowi wizytującemu obszary dotknięte kataklizmem musieli pomagać okoliczni mieszkańcy. Komentarze opozycji złośliwe. - Zamiast pomagać, sam potrzebował pomocy - kpi Czesław Mroczek (PO).

Opozycja nie szczędzi krytyki rządowi za to, co uważa za zbyt późną reakcję na skutki burz, które przetoczyły się w nocy z piątku na sobotę. Na Twitterze politycy opozycji piszą o "państwie teoretycznym" i o "tekturowym rządzie". "Nie radzicie sobie" - pisze Grzegorz Schetyna. Mowa jest o bałaganie i spóźnionych działaniach.

- Nie liczę na ministra Błaszczaka. On zajmował się przez cztery dni opalaniem swojego brzucha i zostawił tych ludzi - grzmiał we wtorek Sławomir Neumann (PO).

Minister Błaszczak na krytykę odpowiada bezpośrednio i bardzo ostro: to zbijanie kapitału politycznego na dramacie. - Sławomir Neumann mówił rzeczy kłamliwe, oceniam to jako próbę lansu na krzywdzie ludzkiej, na tragedii ludzi. To jest postępowanie, które wskazuje na brak jakichkolwiek zasad - odpowiadał na te zarzuty szef MSWiA.

Zamiana ról

Ale krytyka działań rządowych w poprzednich latach, przy okazji klęsk żywiołowych, była specjalnością PiS-u. - Nie może być tak, że gdy dzieje się coś złego, państwo umywa ręce - mówił, będąc jeszcze w opozycji, Jarosław Kaczyński.

Beata Szydło w internecie punktowała ówczesną premier Ewę Kopacz przy okazji klęski suszy. Sam prezes trzy temu, kiedy była powódź, odwoływał się nawet do Biblii, mówił "o dobrym pasterzu, który pozostaje ze swoimi owcami, gdy przychodzi wilk" - Otóż powódź jest wilkiem, a pasterz uciekł - grzmiał Kaczyński.

A na zarzuty, że to zbijanie kapitału politycznego, padała wówczas taka odpowiedź: - To jest mój święty obowiązek. Ja jestem posłem, reprezentantem społeczeństwa. W demokracji jest władza i opozycja, i po to jest opozycja, żeby kontrolować władzę, a władza w tej chwili działa tak, jak każdy widzi - mówił prezes PiS.

Wtedy był to obowiązek opozycji, teraz to zła wola. - Dowalić rządowi jest ważniejsze niż o tych ludzi zadbać - skarży się na działania obecnej opozycji Ryszard Czarnecki (PiS).

Błaszczak jak Tusk

W polityce role się zmieniają. Gdy premier Tusk odwiedzał tereny dotknięte klęskami żywiołowymi, poseł opozycji Mariusz Błaszczak komentował to z przekąsem. - Premier słynie z tego, że ma dobre relacje PR-owskie, dlatego ten wyjazd - mówił.

Dzisiaj, w obecności kamer, sam minister Błaszczak rozmawia z poszkodowanymi. Podobnie zresztą, jak inni członkowie rządu.

Kiedyś narady zespołów kryzysowych Mariusz Błaszczak wyśmiewał mówiąc o "putinadzie" szefa rządu. Dzisiaj sam w nich uczestniczy i podkreśla ich znaczenie.

Role w polityce się zmieniają, ale polityczny PR pozostaje bez zmian.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN