Kiedyś "święty obowiązek" teraz "lans na krzywdach". Polityczny PR w sytuacjach kryzysowych


Apeluję do totalnej opozycji, by nie lansowała się na tej krzywdzie - mówił minister Mariusz Błaszczak. Jeśli za lansowanie uznać wykorzystywanie dramatu ludzi z Pomorza do walki politycznej, to trzeba zapytać, kto i jak to robi. No i przypomnieć, kto i jak to robił kilka lat temu przy okazji innych dramatycznych wydarzeń.

Auto Antoniego Macierewicza zakopane w błocie to z pewnością gratka dla opozycji. Ministrowi wizytującemu obszary dotknięte kataklizmem musieli pomagać okoliczni mieszkańcy. Komentarze opozycji złośliwe. - Zamiast pomagać, sam potrzebował pomocy - kpi Czesław Mroczek (PO).

Opozycja nie szczędzi krytyki rządowi za to, co uważa za zbyt późną reakcję na skutki burz, które przetoczyły się w nocy z piątku na sobotę. Na Twitterze politycy opozycji piszą o "państwie teoretycznym" i o "tekturowym rządzie". "Nie radzicie sobie" - pisze Grzegorz Schetyna. Mowa jest o bałaganie i spóźnionych działaniach.

- Nie liczę na ministra Błaszczaka. On zajmował się przez cztery dni opalaniem swojego brzucha i zostawił tych ludzi - grzmiał we wtorek Sławomir Neumann (PO).

Minister Błaszczak na krytykę odpowiada bezpośrednio i bardzo ostro: to zbijanie kapitału politycznego na dramacie. - Sławomir Neumann mówił rzeczy kłamliwe, oceniam to jako próbę lansu na krzywdzie ludzkiej, na tragedii ludzi. To jest postępowanie, które wskazuje na brak jakichkolwiek zasad - odpowiadał na te zarzuty szef MSWiA.

Zamiana ról

Ale krytyka działań rządowych w poprzednich latach, przy okazji klęsk żywiołowych, była specjalnością PiS-u. - Nie może być tak, że gdy dzieje się coś złego, państwo umywa ręce - mówił, będąc jeszcze w opozycji, Jarosław Kaczyński.

Beata Szydło w internecie punktowała ówczesną premier Ewę Kopacz przy okazji klęski suszy. Sam prezes trzy temu, kiedy była powódź, odwoływał się nawet do Biblii, mówił "o dobrym pasterzu, który pozostaje ze swoimi owcami, gdy przychodzi wilk" - Otóż powódź jest wilkiem, a pasterz uciekł - grzmiał Kaczyński.

A na zarzuty, że to zbijanie kapitału politycznego, padała wówczas taka odpowiedź: - To jest mój święty obowiązek. Ja jestem posłem, reprezentantem społeczeństwa. W demokracji jest władza i opozycja, i po to jest opozycja, żeby kontrolować władzę, a władza w tej chwili działa tak, jak każdy widzi - mówił prezes PiS.

Wtedy był to obowiązek opozycji, teraz to zła wola. - Dowalić rządowi jest ważniejsze niż o tych ludzi zadbać - skarży się na działania obecnej opozycji Ryszard Czarnecki (PiS).

Błaszczak jak Tusk

W polityce role się zmieniają. Gdy premier Tusk odwiedzał tereny dotknięte klęskami żywiołowymi, poseł opozycji Mariusz Błaszczak komentował to z przekąsem. - Premier słynie z tego, że ma dobre relacje PR-owskie, dlatego ten wyjazd - mówił.

Dzisiaj, w obecności kamer, sam minister Błaszczak rozmawia z poszkodowanymi. Podobnie zresztą, jak inni członkowie rządu.

Kiedyś narady zespołów kryzysowych Mariusz Błaszczak wyśmiewał mówiąc o "putinadzie" szefa rządu. Dzisiaj sam w nich uczestniczy i podkreśla ich znaczenie.

Role w polityce się zmieniają, ale polityczny PR pozostaje bez zmian.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS