Fakty - oglądaj online

  • Foto: Fakty TVN | Video: Fakty TVN
  • Złamał się podnośnik. Uczestnicy festynu trafili do szpitala
  • W Warszawie powstanie ośrodek leczenia rzadkich nowotworów
Zmiana planów

Kiedy likwidacja NFZ? Jarosław Kaczyński: To jest sprawa na następną kadencję

Zmiana planów w służbie zdrowia: najpierw mają być zlikwidowane kolejki, później NFZ. Wcześniej plan był taki, że Fundusz miał zniknąć tak szybko, jak to możliwe. Tak PiS mówił kampanii wyborczej.

Z tematem likwidacji NFZ Jarosław Kaczyński rozprawił się jednym zdaniem. - Sprawa ostatecznych decyzji, co do sposobu finansowania służby zdrowia, czyli czy likwidujemy NFZ czy nie, to jest sprawa na następną kadencję - mówił prezes PiS.

- Jeszcze w tym roku będzie likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia - mówiła Beata Szydło w styczniu. W listopadzie 2016 roku minister zdrowia nie widział powodów, dla których likwidacja Funduszu miałaby nastąpić później niż 1 stycznia 2018 roku.

Teraz już wiadomo, że taka decyzja zapadnie najwcześniej za dwa lata. - 1 stycznia 2020 lub 2021 roku to będzie znacznie lepsza data - przyznaje wicepremier Jarosław Gowin, zakładając, że Zjednoczona Prawica ponownie wygra wybory parlamentarne. - Gdybyśmy mieli przegrać, to tym bardziej trzeba tę decyzję odłożyć w czasie - dodaje.

Minister Zdrowia nie chciał w poniedziałek komentować tej zmiany planów. Wiele razy tłumaczył, dlaczego, według niego, likwidacja NFZ jest niezbędna. - To jest po prostu wyrzucanie pieniędzy w błoto i chcemy z tym raz na zawsze skończyć - mówił w styczniu tego roku.

Zaraz po tym, jak Jarosław Kaczyński zapowiedział przełożenie likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia, wytknął też ministrowi Radziwiłłowi to, że nic nie zmieniło się w kwestii kolejek do lekarzy.

Opozycja widzi chaos

Rząd zakłada, że funkcje NFZ miałby przejąć minister zdrowia i zależne od niego agendy wojewódzkie. Jak przekonuje, powodem odłożenia zmian jest wprowadzenie reformy dotyczącej sieci szpitali. - Gdybyśmy na tworzenie sieci nałożyli likwidację NFZ, to konsekwencją mógłby być chaos - argumentuje Gowin.

- Chaos już jest - odpowiada opozycja, która punktuje dotychczasowe reformy, w szczególności to, jak stworzono sieci szpitali. - Radziwiłł wyrzucił z listy szpitali 319 placówek. Potraficie sobie to wyobrazić?!  To jest prawda! PiS wyrzuciło z listy szpitale geriatryczne! To jest prawda o opiece nad seniorami - mówił były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz z PO na radzie krajowej tej partii w sobotę.

- Widzimy jak minister Radziwiłł zabija polskie prywatne szpitale - komentował z kolei Ryszard Petru, lider Nowoczesnej.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix