KE stawia warunki. Rząd chce zlikwidować Izbę Dyscyplinarną, ale czy to zakończy spór?
Komisja Europejska domaga się od Polski likwidacji Izby Dyscyplinarnej, przywrócenia do pracy zawieszonych sędziów oraz odtworzenie niezależności wymiaru sprawiedliwości. Te trzy punkty, o których mówiła podczas wtorkowej debaty przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, wiążą się z wypłatą Polsce środków z funduszu odbudowy.
W Strasburgu odbyła się debata Parlamentu Europejskiego pod hasłem "Kryzys praworządności w...Czego Komisja Europejska oczekuje od Polski? Trzy punkty Ursuli von der Leyen
- W praktyce bardzo mało spraw sędziowskich w ogóle jest rozpoznawanych - mówi rzecznik Izby Dyscyplinarnej SN, dodając, że nie ma żadnej podstawy prawnej, żeby Izba przestała działać.
Tymczasem zawieszenie Izby Dyscyplinarnej jest jednym z punktów, o których mówi Komisja Europejska w kontekście wypłacenia środków Polsce z funduszu odbudowy.
- Jak państwo wiedzą, w ramach zabezpieczenia będzie wymagane wstrzymanie procedur dyscyplinarnych i to już byłaby pierwsza rzecz - zaznaczył we wtorek Didier Reynders, komisarz Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości.
- To Unia Europejska symbolicznie naciska przysłowiowy "enter", żeby przelać nam pieniądze - przypomina Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy.
Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim zapowiedział zlikwidowanie Izby Dyscyplinarnej SN, ale ustawy wciąż brak. - Jest kilka rozwiązań, wariantów, które są przygotowane - przekazał rzecznik rządu Piotr Mueller.
- To jest fałsz, żadnego kompromisu nie będzie. Kilka dni temu ich wódz zapowiedział totalną destrukcję sądownictwa - powiedział w PE były premier i eurodeputowany Włodzimierz Cimoszewicz.
Zapowiedź kolejnych reform sądownictwa
Likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego ma być częścią głębokiej zmiany spłaszczenia struktury sądów - likwidacji sądów rejonowych i apelacyjnych. Sądy rejonowe stałyby się filiami sądów okręgowych, a nad sądami okręgowymi byłyby sądy regionalne.
"Będziemy robić swoje i realizować swoje cele. Tak będzie na przykład w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Dokumenty już są przygotowane. To mój komitet za nie odpowiada" - powiedział w rozmowie z "Gazetą Polską" prezes PiS Jarosław Kaczyński.
We wtorek w Strasburgu odbyła się debata Parlamentu Europejskiego "Kryzys praworządności w Polsce...W Parlamencie Europejskim obyła się debata o praworządności w Polsce
- To będzie próba już całkowitego dorżnięcia niezależnych sądów w Polsce - ocenił Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - Mam nadzieję, że Komisja Europejska nie da się już nabrać na tego typu zabawę w kotka i myszkę - dodał.
We wtorek w Parlamencie Europejskim padły jednoznaczne warunki, co w ocenie Komisji Europejskiej jest konieczne, aby Polska spełniała wymóg zapewnienia skutecznych środków prawnych w myśl Traktatu o Unii Europejskiej.
- Zalecenia dla Polski brzmią: odtworzyć niezależność wymiaru sprawiedliwości, zlikwidować Izbę Dyscyplinarną i przywrócić do pracy zwolnionych sędziów - przekazała szefowa KE Ursula von der Leyen.
Chodzi między innymi o sędziów Pawła Juszczyszyna i Igora Tuleję, od miesięcy odsuniętych od orzekania. Wielu innych sędziów ma postępowania dyscyplinarne.
- To miałby być rodzaj abolicji, amnestii? Średnio sobie wyobrażam, żeby cofać wyroki sądów - ocenił stanowisko Komisji Europejskiej rzecznik rządu Piotr Mueller. - To my jesteśmy praworządni, to oni nie są praworządni - skomentował z kolei Michał Wójcik, minister w kancelarii premiera.
Takie reakcje jednak źle wróżą kompromisowi, także jeśli chodzi o nową Krajową Radę Sądownictwa. To, że jej członków sędziów wybiera Sejm, a nie - jak wcześniej - sędziowie, jest koronnym argumentem przeciwników rządu, którzy zarzucają PiS-owi upolitycznienie tego organu. Ponieważ wyroki wydawane przez sędziów powołanych na wniosek nowej KRS mogą być podważane, wywołuje to chaos prawny.
- To nie jest skomplikowane, zwłaszcza, że zbliżamy się do końca kadencji neo-KRS - stwierdził Krystian Markiewicz, dodając, że wówczas można powołać nowy skład KRS na innych zasadach.
Jednak o takich planach władzy nie słychać wcale. Nie ma też mowy o zmianach w Trybunale Konstytucyjnym, który orzekł, że niektóre przepisy Traktatu Unii Europejskiej w określonym zakresie są niezgodne z polską konstytucją. Dla UE taki wyrok Trybunału nie jest do zaakceptowania.
- To trafia nas w samo serce, czegoś takiego jeszcze nie było. Ten Trybunał przykłada siekierę do korzeni jedności Unii Europejskiej - mówiła podczas wtorkowej debaty przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
Szef Parlamentu Europejskiego zapowiedział, że pozwie Komisję Europejską za brak działania. Państwa członkowskie Unii, które łamią zasady praworządności, nie powinny dostawać funduszy z Unii - podkreślił David Sassoli. Jarosław Kaczyński stwierdził natomiast, że bez pieniędzy z unijnego funduszu odbudowy rząd też jest w stanie zrealizować swoje plany.
Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Czy Polska jest krajem praworządnym? Wystarczy spojrzeć na prokuraturę
- "Mateusz Morawiecki zderzył się ze ścianą". Raczej nie przekonał eurodeputowanych
- Debata o praworządności w Parlamencie Europejskim. Szefowa KE: zalecenia dla Polski są jasne
- Holenderski parlament chce, żeby środki unijne dla Polski zostały zablokowane
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 27 maja
Sejm opowiedział się za likwidacją Izby Dyscyplinarnej SN - przepisy prezydenckiej ustawy przewidują zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. W programie powiemy również o sytuacji na froncie w Ukrainie, o zastrzeżeniach NBP do rządowego planu pomocy dla kredytobiorców, a także o obietnicy ministra Jacka Sasina. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »Izba Dyscyplinarna traci nazwę, minister Ziobro zachowuje urząd
Sejm opowiedział się za likwidacją Izby Dyscyplinarnej SN - przepisy prezydenckiej ustawy przewidują zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Jednocześnie obóz władzy zachował większość, a Zbigniew Ziobro i urząd, i twarz, bo poprawki Solidarnej Polski jednak wróciły do prezydenckiej ustawy.
czytaj więcej »"To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować"
Sejmowa debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra Zbigniewa Ziobry wywołała duże emocje. Broniący polityka posłowie nie szczędzili obraźliwych komentarzy pod adresem opozycji. Pod adresem ministra Ziobry też padły gorzkie słowa. - To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować - powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz.
czytaj więcej »Trwa bitwa o Siewierodonieck. Ukraina apeluje o ciężką broń i systemy rakietowe
Siewierodonieck jest aktualnie rosyjskim celem numer jeden bitwy o Donbas. Zaciska się pętla wokół ostrzeliwanego miasta. Ukraińskim siłom nie brakuje odwagi i chęci do walki, ale do tego potrzeba broni, której zaczyna brakować.
czytaj więcej »USA: policja w ogniu krytyki po strzelaninie w podstawówce w Teksasie
W Uvalde mnożą się pytania o bezczynność policji w trakcie strzelaniny w podstawówce. Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce pierwsi, wycofali się, gdy zostali ostrzelani przez napastnika. W strzelaninie zginęło 19 dzieci i dwie nauczycielki.
czytaj więcej »Prezes NBP ma zastrzeżenia do wakacji kredytowych dla wszystkich
Prezes NBP Adam Glapiński studzi rządowe zapędy dotyczące pomocy dla kredytobiorców. Jego zdaniem wakacje kredytowe dla wszystkich nie obniżą inflacji, a banki narażają na wielomiliardowe straty.
czytaj więcej »Walczyła przeciwko Niemcom i komunistom. Dziś przeciwko niej są ludzie Ziobry
Bohaterka Powstania Warszawskiego Anna Jakubowska pseudonim "Paulinka" przeżyła piekło stalinowskiego więzienia, za co sąd przyznał jej dziewięć milionów złotych zadośćuczynienia. Jednak rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab chce zmniejszyć zadośćuczynienie o dwie trzecie. Prokuratura z kolei uważa, że "Paulince" nie należą się żadne pieniądze. Tymczasem pani Jakubowska chce zabezpieczyć byt swojego niepełnosprawnego syna.
czytaj więcej »Jacek Sasin obiecuje Polakom niemieckie zarobki. Eksperci: to zajmie dekady
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin obiecuje Polakom niemieckie zarobki. - Wystarczy tylko trochę czasu - zapewnia polityk. Kiedy obietnica wicepremiera ma szansę się spełnić? Zdaniem ekspertów za 20-30 lat.
czytaj więcej »Proces Johnny Depp kontra Amber Heard zbliża się do końca
Proces o zniesławienie wytoczony przez Johnny'ego Deppa byłej żonie Amber Heard zbliża się do końca. Depp twierdzi, ze oskarżenia Heard zniszczyły mu karierę, a Heard - że jest nie tylko ofiarą przemocy domowej, ale i kampanii nienawiści fanów aktora.
czytaj więcej »Kontrola trzeźwości pracownika nawet w jego domu? Rząd szykuje zmiany w prawie
Po doświadczeniach z czasu pandemii rząd chce zmian w Kodeksie pracy odnośnie pracy zdalnej. Planowane przepisy przewidują między innymi możliwość prowadzenia prewencyjnych kontroli trzeźwości pracowników zdalnych w miejscu wykonywania pracy, czyli także w domu.
czytaj więcej »Prognoza pogody na sobotę 28 maja
W sobotę w przeważającej części Polski zachmurzenie duże, tylko w pasie południowym umiarkowane. Przelotne opady deszczu do 5-10 mm w północnej części kraju, 1-5 mm na południu, jedynie na Podkarpaciu bez opadów. Na Mazurach i Podlasiu lokalnie pojawią się burze z opadem do 15 mm. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 17 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach o prędkości do 50-70 km/h.
czytaj więcej »Fakty z 26 maja
Sejm w czwartek zajmował się wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie powiemy również o strzelaninie w szkole podstawowej w Teksasie, o walkach na wschodzie Ukrainy, o cenach paliw w Polsce, a także o ogołoceniu drzew na miejskim targowisku w Radzyniu Podlaskim. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry w Sejmie
Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka minister Zbigniew Ziobro bronił się przed odwołaniem. Ministra wspierali posłowie Solidarnej Polski i przedstawiciele resortu sprawiedliwości, a on sam atakował "fatalną i totalną opozycję". Zrzucił na nią odpowiedzialność za blokowanie unijnych pieniędzy dla Polski. Później dyskusja nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Ziobry przeniosła się na salę plenarną.
czytaj więcej »Debata o zmianie konstytucji przy pustych ławach. Posłowie PiS nie byli zainteresowani swoim projektem
W Sejmie w czwartek odbyła się debata nad projektem PiS dotyczącym zmiany w konstytucji. Sala plenarna była jednak niemal pusta. Nie było ani prezesa Jarosława Kaczyńskiego, ani premiera Mateusza Morawieckiego. PiS twierdzi, że trzeba zmienić konstytucję, by móc skonfiskować majątki rosyjskich oligarchów.
czytaj więcej »Strzelanina w szkole w Teksasie. Prezydent Biden odwiedzi miejsce tragedii
Wciąż nie są znane motywy działania 18-letniego zabójcy, który w szkole podstawowej w Teksasie zastrzelił 19 uczniów i dwoje nauczycieli. Prezydent Joe Biden ponownie zaapelował o zaostrzenie przepisów dotyczących dostępu do broni. W czwartek ma pojawić się też na miejscu masakry.
czytaj więcej »