Fakty - oglądaj online

Dymisja prezesa Kujdy. "Wyjęto tę instytucję z listy, które podlegają lustracji"

Kazimierz Kujda nie jest już prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska - złożył dymisję, a ta została przyjęta. Kujda w PRL-u współpracował z SB. A to - jak mówiła rzecznika PiS-u - "problem". Zobaczymy czy następca Kujdy będzie musiał obowiązkowo się zlustrować.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska będzie miał nowego szefa. Zostanie rozpisany konkurs. - Kazimierz Kujda złożył na moje ręce rezygnację z funkcji prezesa. Ja tę rezygnację przyjąłem - mówi minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Po ujawnieniu współpracy Kujdy z SB w latach osiemdziesiątych - na pytanie czy ma odejść - PiS od kilku dni odpowiada tak: - To jest problemem dla naszego środowiska, więc wydaje mi się, że tak - mówi Beata Mazurek, wicemarszałek Sejmu i rzeczniczka PiS.

To nie był przypadek?

Decyzję podjął nie minister, ani rada Funduszu, ale prezes Kaczyński - w tej sprawie opozycja nie ma wątpliwości. - Bez zgody prezesa nic się w Polsce nie dzieje, w związku z tym, to cięcie było rzeczywiście szybkie, chirurgiczne - ocenia Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej.

Chociaż PiS zaprzecza i mówi o zaskoczeniu - opozycja uważa, że o przeszłości Kujdy - byłego prezesa spółki Srebrna, zaufanego współpracownika Jarosława Kaczyńskiego - PiS musiało wiedzieć wcześniej.

Ministerstwo Środowiska "analizuje" sprawę Kazimierza Kujdy

Ostry głos z rządu i ostry głos z PiS-u. Kazimierz Kujda doskonale zdaje sobie sprawę, jakie...

- Póki nie wychodziło, to trzeba było utrzymywać ciszę. Dlatego też ten pan zajmował stanowisko, które nie było objęte lustracją - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL. - Nikomu nie przyszłoby do głowy, że chodzi o jedną osobę, a widocznie chyba o to chodziło - dodaje

- Wyjęto tę instytucję z listy, które podlegają lustracji, jeśli chodzi o kadrę zarządzającą. Nie sądzę, żeby to był przypadek - ocenia Andrzej Halicki z PO.

Dysponent wielkich pieniędzy

Ustawa lustracyjna obejmuje dziesiątki stanowisk i funkcji. Lustrowani są sekretarze gmin czy zarządy kół łowieckich, ale szefa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska - lustracja nie obejmuje, mimo że to potężna instytucja, która co roku przyznaje setki milionów złotych dotacji i dysponuje miliardowymi kwotami z naszych podatków i ze środków unijnych.

Przykładem takich milionowych dotacji jest dwadzieścia siedem milionów złotych na geotermię ojca Rydzyka - przyznane za prezesa Kujdy właśnie - co opozycja ocenia jako kupowanie politycznego poparcia za publiczne środki. W ustawie lustracyjnej czytamy, że lustracja jest właśnie po to, by zagwarantować uczciwość i szlachetność postępowania.

Zmiana prawa

Kazimierz Kujda pełnił funkcję prezesa funduszu po raz trzeci. W przeszłości - jak twierdzi Platforma Obywatelska - była możliwość jego lustracji na bazie starych przepisów. Czy próbowano to zrobić? Nie wiadomo.

- Składam w tej sprawie zapytania i do IPN-u, i do ministerstwa środowiska - podaje Michał Szczerba z PO.

Oświadczenie po oświadczeniu. Niewygodna przeszłość byłego prezesa Srebrnej

Najpierw zapewnił, że nie był tajnym współpracownikiem SB, a potem już tylko, że nikogo nie...

Tak czy inaczej przepisy zmieniono i prezesa Kujdy lustracja nie obejmowała. Pytanie czy ta luka zostanie uzupełniona? Niekoniecznie.

- Pewnie wiele jeszcze innych rzeczy powinno być zrobionych, ale my posługujemy się tym prawem w tym stanie, jakie jest - mówi Henryk Kowalczyk.

- Ustawa lustracyjna nie była przedmiotem prac ministerstwa sprawiedliwości - ucina minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Kolejne pytanie bez odpowiedzi brzmi: dlaczego teczki prezesa Kujdy były przez lata utajnione w zbiorze zastrzeżonym IPN-u?

Kazimierz Kujda zapowiedział wyjaśnienie współpracy z SB. Jak sam przyznaje - przekazywał informacje ze swoich podróży zagranicznych. Twierdzi, że nikogo nie krzywdził.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 21 lutego

  Fakty z 21 lutego

  W Sejmie podczas debaty o wotum nieufności dla Zbigniewa Ziobry na tapecie niespodziewanie znalazł się Roman Giertych. Minister sprawiedliwości zaatakował adwokata, który reprezentuje Geralda Birgfellnera. W programie powiemy również o obalonym pomniku ks. Henryka Jankowskiego a także o szczycie dotyczącym pedofilii w Kościele, który właśnie odbywa się w Watykanie, luce w zabezpieczeniach systemu "e-PIT", a także o byłej premier Beacie Szydło, która znów pojawiła się w mediach. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Pomnik ks. Jankowskiego obalony w środku nocy. Sprawcy zatrzymani

  Pomnik ks. Jankowskiego obalony w środku nocy. Sprawcy zatrzymani

  Pomnik prałata Henryka Jankowskiego w Gdańsku został w nocy ze środy na czwartek obalony. Wiadomo, kto go powalił i wiadomo dlaczego. Trzech mężczyzn znalazło się w rękach policji, zaś pomnik w rękach służb władz miasta. Ratusz chciał wywieźć go do magazynu, ale ostatecznie wydały go Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika ks. Henryka Jankowskiego, który jest jego właścicielem. Komitet zatrzymał pomnik, bo uważa, że wciąż powinien stać na placu.

  czytaj więcej »
 • Zdaniem małopolskiej kurator LGBT to "propagowanie pedofilii"

  Zdaniem małopolskiej kurator LGBT to "propagowanie pedofilii"

  Po podpisaniu deklaracji, że Warszawa będzie walczyć o tolerancję dla osób o różnych orientacjach seksualnych, małopolska kurator oświaty nie klaskała. Barbara Nowak alarmowała. "Czy Rafał Trzaskowski poinformował, czym LGBT jest naprawdę? Czy wspominał, że to propagowanie między innymi pedofilii?" - napisała.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 22 lutego

  Prognoza pogody na piątek 22 lutego

  W piątek słaby przelotny śnieg, początkowo na południu kraju. Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od -3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 4 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, północno-wschodni. Ciśnienie rośnie, w południe 1024 hPa.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 20 lutego

  Fakty z 20 lutego

  Platforma Obywatelska złożyła wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. Politycy PiS zapewniają: obronimy ministra. W programie także o wyroku dla stalkerów pani Bożeny, o zaskakujących jedynkach na listach PiS-u, a także o zawiadomieniu, które do prokuratury złożył Jarosław Kaczyński. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
tvnpix