Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Magda Łucyan / Fakty TVN
 • Alerty pogodowe w Polsce. Mogą pojawić się burze i gradobicia
 • Niezwykłe narodziny Emilki. "Pierwszy raz spotkałem się z taką sytuacją"
Pokaz nienawiści

Nienawistne hasła w centrum Katowic. "Spirala nienawiści się nakręca"

Pokaz nienawiści w centrum miasta - słowa i gesty, na które są paragrafy, a wszystko przez kolorowe balony. Jeżeli tęcza budzi taką agresję, to może warto pomóc uspokoić emocje. Może być ciężko, skoro nawet łódzki kurator oświaty obok koronawirusa widzi groźniejszego wirusa LGBT.

Burza po słowach łódzkiego kuratora oświaty. "Najgorszy wirus to jest wirus głupoty"

To nie koronawirus w szkołach jest zmartwieniem łódzkiego kuratora oświaty. - Ja myślę, że ten...

Nienawistne okrzyki, race, a nawet nazistowskie gesty - tak wyglądała piątkowa manifestacja narodowców w centrum Katowic.

Wszystko to działo się na oczach policji. - Odnośnie osób, które wykonywały gesty, które mogą świadczyć o propagowaniu ideologii faszystowskiej - zostali wylegitymowani, ich tożsamość została ustalona. W tej sprawie prowadzone będzie postępowanie przez komendę miejską policji w Katowicach - podkreśla młodszy aspirant Maciej Bajerski.

Niewiele brakowało, a doszłoby do starcia narodowców z uczestnikami wcześniejszej manifestacji - solidarności z osobami LGBT.

- Spirala nienawiści się nakręca, a my chcielibyśmy po prostu normalnie żyć - mówi jedna z uczestniczek manifestacji solidarności z osobami LGBT.

Kontrowersyjna wypowiedź

Do tej spirali nienawiści dołączyła kolejna wypowiedź - łódzkiego kuratora oświaty, dla którego to nie koronawirus w szkołach jest dziś największym zmartwieniem.

- Jesteśmy na etapie wirusa, ale myślę, że ten wirus LGBT, wirus ideologii, jest znacznie groźniejszy, bo to jest wirus dehumanizacji społeczeństwa. Dehumanizacji młodych ludzi, odebrania im wartości - mówił na antenie Telewizji Trwam Grzegorz Wierzchowski.

Te wypowiedzi spotkały się z falą oburzenia. - To jest przekroczenie kolejnej granicy. Granicy, która nigdy nie powinna być przekroczona. Mogę sobie wyobrazić, jak czują się uczniowie z jego (Wierzchowskiego - przyp. red.) regionu, którzy są LGBT, którzy czują się zaszczuci - mówi Bart Staszewski, aktywista LGBT. - Mówienie o ludziach per wirus to jest coś ,co przypomina mi najgorsze i najmroczniejsze czasy - dodaje.

Według doktora Michała Bilewicza z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego - słowa kuratora odczłowieczają. - Kiedy osoba publiczna nazywa jakichś ludzi wirusem, chorobą, to może potem ponosić odpowiedzialność za przemoc, której ofiarami te osoby padną - ocenia.

- Nazizm nie urodził się z dnia na dzień. W ideologii nazistowskiej zarówno osoby niepełnosprawne, chore psychicznie były eksterminowane, jak i ludzie innych ras, "podludzie", w tym także homoseksualiści - przypomina siostra Małgorzata Chmielewska. - Chrześcijanin nie może być "any", chrześcijanin musi być "za" - dodaje przełożona wspólnoty "Chleb Życia"

A przecież nienawistne ataki na osoby LGBT padają często ze strony osób, które twierdzą, że w ten sposób bronią chrześcijańskich wartości.

Innego zdania jest papież Franciszek. "Bóg nie potrzebuje być przez nikogo broniony i nie chce, aby Jego imię było używane do terroryzowania ludzi. Proszę wszystkich o zaprzestanie używania religii w celu budzenia nienawiści, przemocy, ekstremizmu i ślepego fanatyzmu" - napisał w sobotę na Twitterze.

Foto: Twitter.com Wpis na koncie papieża Franciszka

W niedzielę pojawiła się informacja, że Grzegorz Wierzchowski w piątek otrzymał decyzję o odwołaniu go z funkcji kuratora oświaty.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 8 maja

  Fakty z 8 maja

  8 maja otwarte zostały hotele, pensjonaty i kempingi. Wprawdzie nadal nie można jeść w restauracji i korzystać z basenu, ale dla wielu osób złagodzenie restrykcji to i tak szansa na wyrwanie się z domu i wypoczynek. W programie powiemy również o kryzysie na opozycji, reakcji prezydenta na słowa RPO i kolejnej edycji biegu Wings for Life. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 4765 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Zmarło 421 zakażonych osób. Wirus wciąż jest śmiertelnie groźny, a my nadal jesteśmy daleko od zaszczepienia większości populacji. W pełni zaszczepionych jest blisko 11 procent dorosłych. Akcja szczepień szybko idzie w Wałbrzychu, ale prezydent tego miasta dostaje pogróżki od antyszczepionkowców.

  czytaj więcej »
 • List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  Po tym, jak opozycja spektakularnie podzieliła się w Sejmie, coraz większe podziały widać też w poszczególnych partiach. Grupa parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej napisała list otwarty, który otwiera się zdaniem - dotarliśmy do punktu krytycznego.

  czytaj więcej »
 • "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  Czy krytyka postępowania władz jest atakiem na Polskę? Czy obrona praworządności jest działaniem antypaństwowym? Prezydent Andrzej Duda uznał za "antypolskie" słowa Adama Bodnara, który w wywiadzie dla zagranicznej agencji prasowej ostrzegł, że Polska może wkroczyć na drogę państwa niedemokratycznego.

  czytaj więcej »
 • 9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  Już w niedzielę Wings for Life - doroczny bieg, który pomaga stanąć na nogi tym, którzy nie mogą biegać, chodzić, a nawet stać, bo mają uszkodzony rdzeń kręgowy. To głośna na świecie akcja, w której meta podąża za zawodnikiem.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  W Polsce 9 maja zachmurzenie małe, a miejscami umiarkowane.Temperatura wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowy. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  W sobotę otwierają się hotele i przyjadą do nich pierwsi goście. Na wielkie zarobki hotelarze nie liczą, bo od soboty hotele mogą udostępniać w reżimie sanitarnym tylko połowę swoich pokoi. 15 maja w całym kraju ruszą ogródki restauracyjne. Wtedy też będzie można ściągnąć maseczkę, będąc na zewnątrz, pod warunkiem zachowywania dystansu społecznego.

  czytaj więcej »
tvnpix