Katastrofa na Odrze. Kto powinien ponieść odpowiedzialność? Sondaż dla "Faktów" TVN
Sprawa zatrucia Odry od trzech tygodni bulwersuje Polaków. Z rzeki wyławiane są tony martwych ryb, a służby starają się ustalić przyczynę katastrofy. Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, większość Polaków negatywnie ocenia działania rządu w sprawie zatrucia rzeki. Ankietowani stwierdzili też, że największą odpowiedzialność za kryzys ponoszą ministrowie, a w drugiej kolejności - wojewodowie.
W czwartek odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu poświęcone katastrofie ekologicznej na Odrze. Senatorowie dyskutowali między innymi o dymisjach, ale także o odpowiedzialności karnej za sytuację. Pojawia się jednak pytanie, kto ją powinien ponieść.
W sondażu przeprowadzonym dla "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar w dniach 17-18 sierpnia 2022 roku respondenci usłyszeli następujące pytanie: "Kto Pana(i) zdaniem powinien stracić stanowisko w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze?". Odpowiadający mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź.
38 procent ankietowanych wskazało, że stracić stanowisko powinna minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Tyle samo respondentów wskazało ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.
W kontekście kryzysu ekologicznego w Odrze nie milkną pytania o reakcję instytucji i urzędników....Opozycja chce politycznych rozliczeń w związku z sytuacją w Odrze
Z kolei 32 procent ankietowanych było zdania, że nikt nie powinien stracić stanowiska w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze.
Sondaż został zrealizowany telefonicznie przez Kantar na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1003 osób powyżej 18. roku życia.
Odpowiedzialność wojewodów?
Zdaniem polityków opozycji główną odpowiedzialność za kryzys ponoszą wojewodowie. - Na pewno są odpowiedzialni wojewodowie, to są namiestnicy rządu w regionach - uważa Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polski 2050.
Pod ostrzałem jest wojewoda lubuski Władysław Dajczak. - On wiedział dużo wcześniej, zanim podjął jakiekolwiek działania. Nawet uspakajał mieszkańców, że nic się nie stało - przypomina Wadim Tyszkiewicz, senator niezależny.
Za brak działań pretensje kierowane są też do wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego. - Jego nawet nie było. Nie chciało mu się wrócić z urlopu. To jest sytuacja, w której państwo kapituluje - podkreśla Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy.
Wojewoda dolnośląski jednak przekonuje, że wszytko było jak trzeba. - Nie wydaje mi się na tę
chwilę, że został popełniony jakikolwiek błąd formalny lub merytoryczny - powiedział na konferencji Obremski.
Pytanie o działania rządu
Mnożą się pytania dotyczące katastrofy w Odrze. Z Ministerstwa Środowiska wciąż słychać, że...Katastrofa ekologiczna w Odrze. Zagraniczne laboratoria mają zbadać pobrane próbki
68 procent respondentów w sumie negatywnie oceniło działania rządu w sprawie Odry, wybierając odpowiedź "zdecydowanie źle" lub "raczej źle".
Przeciwnego zdania było 20 procent uczestników badania, którzy pozytywnie ocenili działania rządu, wybierając odpowiedź "zdecydowanie dobrze" lub "raczej dobrze".
Opcję "trudno powiedzieć" przy tym pytaniu wybrało 12 procent respondentów.
Do tej pory premier w związku z sytuacją na Odrze zdymisjonował dwie osoby - głównego inspektora ochrony środowiska Michała Mistrzaka i szefa Wód Polskich Przemysława Dacę. Powód? Premier dowiedział się o wszystkim za późno, czyli 9 sierpnia.
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska jest Departament Ochrony Przyrody, ale rzekami zajmuje się Ministerstwo Infrastruktury, jakby rzeka była tylko drogą wodną. - Służby ochrony środowiska są tam tylko gościem albo intruzem - ocenia Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. Cały system stworzony przez PiS kuleje, podkreślają samorządowcy i politycy opozycji.
Chaos strukturalny
Odpowiedzialność za rzeki jest rozmyta między szereg instytucji. - Wojewódzkie struktury ochrony środowiska nie podlegają centralnej inspekcji, tylko wojewodom. (...) To nie może sprawnie działać - ocenia Bogusław Liberadzki, były minister transportu i gospodarki morskiej, eurodeputowany Nowej Lewicy.
Przykładem może być potężny zbiornik zasolonych wód kopalnianych. KGHM Głogów dokonywało zrzutów zasolonej wody ze zbiornika do Odry. - Robimy to zgodnie z pozwoleniem wodno-prawnym - informuje Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, rzeczniczka KGHM Polska Miedź.
Pozwolenie wydała państwowa instytucja - Wody Polskie. Tymczasem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa alarmowała, że zasolenie mogło aktywować toksyny w Odrze. Poseł PO Piotr Borys uważa, że Wody Polskie mogły nakazać wstrzymanie zrzutu odpadów kopalnianych do Odry.
- O tym, co może być zrzucane, decyduje przedsiębiorstwo Wody Polskie, ale Wody Polskie mówią, że oni w ogóle nie mają kompetencji w zakresie ochrony środowiska, bo tym się WIOŚ zajmuje - zaznacza Olgierd Geblewicz.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Klimatu i Środowiska - kto dowodzi? Chyba nikt.
Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 26 marca
Donald Tusk kontynuuje polityczną ofensywę. W programie powiemy również o kolejnej groźbie ze strony Władimira Putina, a także o rozporządzeniu metanowym. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »"Mam zamiar poprowadzić drużynę Koalicji Obywatelskiej do wygranej"
Dziesięć dni spotkań, rozmów i propozycji programowych Platformy Obywatelskiej. Donald Tusk z jednej strony składa obietnice wyborcom - np. babciowe - z drugiej strony ostrzega przed możliwym sojuszem PiS-u i Konfederacji.
czytaj więcej »Putin znów straszy atomem. Kijów i Zachód zachowują spokój
Prezydent Rosji znowu próbuje straszyć bronią jądrową. Władimir Putin mówi o planach rozmieszczenia taktycznej broni nuklearnej na terenie Białorusi. Operacja ma być sfinalizowana latem. Kijów i Zachód reagują ze spokojem.
czytaj więcej »Izrael: minister obrony przyłącza się do apelów o zatrzymanie zmian w sądownictwie
Izrael w stanie wrzenia. Czy premier Netanjahu ugnie się pod naciskiem masowych protestów? W sobotę na ulice Tel Awiwu wyszło ponad 200 tysięcy ludzi. Teraz zaczyna się ogólnokrajowy "tydzień paraliżu", a "nie" dla kontrowersyjnej reformy sądownictwa słychać także w samym rządzie.
czytaj więcej »Europosłowie wszystkich sił politycznych przeciwni projektowanym limitom emisji metanu
Projektowane rozporządzenie unijne w sprawie limitów emisji metanu łączy ponad podziałami. Europosłowie wszystkich sił politycznych mówią jednym głosem, że proponowane limity doprowadzą polskie kopalnie do upadku. Rozporządzenie trzeba zmienić. Opozycja dorzuca: walczymy teraz o poprawę tego, o co polski rząd nie zawalczył wcześniej.
czytaj więcej »Ekolodzy podnoszą alarm w sprawie stanu polskich rzek
Wiosna odsłania całą prawdę o polskich rzekach, i to jest obraz katastrofalny. Korytami płyną ścieki. Śmieci liczone są w tonach. Jednorazowa akcja sprzątania na pewno nie wystarczy. Sztaby wolontariuszy też nie. Potrzebna jest realna ochrona wód - grzmią nie od dziś ekolodzy.
czytaj więcej »"Do ostatniej kropli". Film Ewy Ewart o tym, jak ludzie eksploatują rzeki
Rzeki, nie tylko polskie, to w tej chwili jedne z najbardziej zdegradowanych ekosystemów. Traktowane głównie jako źródło zysku. O nich, o ich obrońcach i o rosnącym kryzysie niedoboru słodkiej wody mowa jest w najnowszym dokumencie Ewy Ewart "Do ostatniej kropli".
czytaj więcej »Niebezpieczny wypadek w Gdyni. Ratunek nadszedł w ostatniej chwili
Niebezpieczny wypadek w porcie w Gdyni. Mężczyzna spadł z nabrzeża do wody i znalazł się w śmiertelnie groźnej pułapce. Wołanie o pomoc cudem usłyszał załogant jednego z statków. Ratunek przyszedł dosłownie w ostatniej chwili.
czytaj więcej »Cztery miliony Polaków nie wie, że ma uszkodzone nerki. "Pacjentów cały czas nam przybywa"
Cicha i podstępna - bo nie daje objawów. Bezwzględna - bo atakuje bez względu na wiek. Nieleczona - zabija. To przewlekła choroba nerek, na którą może chorować w Polsce cztery miliony osób. Warto robić regularne badania krwi i moczu.
czytaj więcej »Fakty z 25 marca
Opozycja ostrzega przed możliwą koalicją PiS-u i Konfederacji po wyborach. W programie powiemy również o sytuacji wojennej w Ukrainie, a także o tym, jak mieszkańcy Izraela porównują swoją sytuację polityczną do sytuacji w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik
czytaj więcej »Donald Tusk ostrzega przed możliwą koalicją PiS-u i Konfederacji
Donald Tusk powiedział na spotkaniu Campus Academy w Sosnowcu, że jeśli Konfederacja i PiS będą rządzić po tegorocznych wyborach, to będą to "nasze ostatnie lata w Unii Europejskiej". Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia proponują reszcie opozycji zorganizowanie cyklu konferencji programowych.
czytaj więcej »Tak PiS zyskuje przystawki. "Oni wszyscy chcieliby wyglądać tak jak Adam Bielan, czyli taki pączuś w masełku"
PiS chciałoby rządzić samodzielnie, ale obecnie rządzą razem z Solidarną Polską i Partią Republikańską. Partia Adama Bielana dużo w ten sposób zyskała, co zostało ustalone w umowie koalicyjnej. Czy na podobnie atrakcyjną ofertę po wyborach mogłaby liczyć Konfederacja?
czytaj więcej »Protesty w Izraelu nie słabną. "My nie chcemy być jak dzisiejsza Polska"
Kryzys w Izraelu przybiera na sile. Rządowy plan reformy sądownictwa zakłada osłabienie niezależności Sądu Najwyższego. Kneset ma zająć się ustawą w przyszłym tygodniu. Przeciwnicy zmian nie ustają w protestach. Porównują te zmiany do tych wprowadzonych w Polsce przez PiS.
czytaj więcej »Na wojnie w Ukrainie zginął Polak. Władze Chersonia wzywają mieszkańców do ewakuacji
Polski dowódca plutonu w Legionie Międzynarodowym zginął w Ukrainie. Miniona doba to też kolejni zabici i ranni cywile. Rosjanie przeprowadzili masowy ostrzał ośmiu obwodów. Władze Chersonia wzywają mieszkańców do ewakuacji.
czytaj więcej »Polacy wylądowali na podium w konkursie drużynowym w Lahti
Biało-Czerwoni na podium w Lahti. Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Kamil Stoch nie startowali z pozycji faworytów, ale wywalczyli trzecie miejsce w konkursie drużynowym Pucharu Świata.
czytaj więcej »