Niezawodny fotel K-36 pod Pasłękiem zawiódł. "Kapitan Sobański nie powinien zginąć"

01.12.2018 | Niezawodny fotel K-36 pod Pasłękiem zawiódł. "Kapitan Sobański nie powinien zginąć"
01.12.2018 | Niezawodny fotel K-36 pod Pasłękiem zawiódł. "Kapitan Sobański nie powinien zginąć"
Piotr Świerczek | Fakty TVN
01.12.2018 | Niezawodny fotel K-36 pod Pasłękiem zawiódł. "Kapitan Sobański nie powinien zginąć"Piotr Świerczek | Fakty TVN

Polskie MiG-i wracają do lotów po czteromiesięcznym uziemieniu. Wojsko zapewnia, że są bezpieczne, choć nie ujawnia dlaczego w katastrofie pod Pasłękiem zginął pilot. Jego koledzy mają swoje zdanie na ten temat. O tym, co ich zdaniem zawiodło, opowiadają dziennikarzom.

MiG-29 przez prawie 30 lat dobrze służył polskim Siłom Powietrznym, ale według ostatnich zapowiedzi - postsowiecki sprzęt ma odejść na emeryturę. Minister obrony chce przyspieszyć program zakupu nowych myśliwców. Są to konsekwencje śmiertelnej katastrofy z lipca 2018 roku i masowej krytyki byłych pilotów wojskowych.

- Kapitan Sobański nie powinien zginąć z tych powodów, z jakich zginął - uważa Tomasz Łyżwa, emerytowany pilot wojskowy.

Pierwszy o kulisach katastrofy poinformował "Onet". Byli piloci zwrócili uwagę dziennikarzy na Wojskowe Zakłady Lotnicze numer 2 w Bydgoszczy, które remontowały samoloty MIG-29 i Su-22. Remont dotyczył też fotela katapultowego, który nie zadziałał prawidłowo podczas ostatniego wypadku.

- Kulisy całej tej afery pokazały że w wojsku brakuje systemu nadzoru i kontroli nad odbiorami wyremontowanego sprzętu - twierdzi Edyta Żemła, dziennikarka portalu "Onet.pl".

Po śmiertelnym wypadku wojsko zaczęło sprawdzać fotele katapultowe. Zakład remontowy musiał wprowadzić zmiany. Jednak nie chce przyznać - jakie. Leszek Walczak, prezes WZL2 w Bydgoszczy poinformował reportera TVN24, że oficjalny komentarz zostanie wydany dopiero wtedy, kiedy ukaże się ostateczny protokół. Fotel K-36 ratował życie pilotów wiele razy. Jednak w katastrofie pod Pasłękiem nie otworzyła się czasza spadochronu.

Zaczęto improwizować z naprawami

Myśliwiec MiG-29 to sowiecka konstrukcja z lat 80. Na jej pokładzie znajduje się teoretycznie niezawodny fotel K-36. Kiedy pilot czuje się zagrożony, to szarpie za podwójny uchwyt. 13 różnych naboi pirotechnicznych rozpoczyna proces katapultowania. Cały proces, wraz z wyrzuceniem fotela z kabiny, trwa niecałą sekundę. Kolejne 3 sekundy zajmuje otwarcie spadochronu i automatyczne odcięcie pilota od fotela.

Jednak zaburzenie opisanej wyżej sekwencji powoduje, że nie jest uruchamiany kolejny etap. Według pilotów - w polskim MiG-u, w rurze z nabojem znajdował się zbyt mocny pierścień, który zablokował odstrzelenie zagłówka. Spadochron się nie rozłożył. Pilot, wraz z przypiętym do siebie fotelem, runął na ziemie. Raportu z badania wypadku wciąż nie ma.

Do redakcji "Faktów" wpłynęło stanowisko rosyjskiego producenta w sprawie fotela K-36, z którego wynika, że śmiertelny wpadek może być spowodowany albo zbyt późno podjętą decyzją o katapultowaniu się, albo nieprawidłowym użytkowaniem urządzenia. Nasze fotele nie mogą być serwisowane pod nadzorem Rosjan, bo jesteśmy w innym bloku militarnym.

- Aby podtrzymać życie tych samolotów, zaczęto improwizować. Zakład dorabiał części samodzielnie lub sprowadzano części z różnych źródeł w tym niepewnych typu Armenia, Uzbekistan, Iran - twierdzi Tomasz Łyżwa.

Ministerstwo w ostatnim oświadczeniu zaprzecza ukrywaniu jakichkolwiek informacji w sprawie katastrofy, a w przypadku wykrycia przez komisje uchybień zapowiada wyciągniecie konsekwencji.

Autor: Piotr Świerczek / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS