Błąd serwisowy?
Niezawodny fotel K-36 pod Pasłękiem zawiódł. "Kapitan Sobański nie powinien zginąć"
Polskie MiG-i wracają do lotów po czteromiesięcznym uziemieniu. Wojsko zapewnia, że są bezpieczne, choć nie ujawnia dlaczego w katastrofie pod Pasłękiem zginął pilot. Jego koledzy mają swoje zdanie na ten temat. O tym, co ich zdaniem zawiodło, opowiadają dziennikarzom.
MiG-29 przez prawie 30 lat dobrze służył polskim Siłom Powietrznym, ale według ostatnich zapowiedzi - postsowiecki sprzęt ma odejść na emeryturę. Minister obrony chce przyspieszyć program zakupu nowych myśliwców. Są to konsekwencje śmiertelnej katastrofy z lipca 2018 roku i masowej krytyki byłych pilotów wojskowych.
- Kapitan Sobański nie powinien zginąć z tych powodów, z jakich zginął - uważa Tomasz Łyżwa, emerytowany pilot wojskowy.
Pierwszy o kulisach katastrofy poinformował "Onet". Byli piloci zwrócili uwagę dziennikarzy na Wojskowe Zakłady Lotnicze numer 2 w Bydgoszczy, które remontowały samoloty MIG-29 i Su-22. Remont dotyczył też fotela katapultowego, który nie zadziałał prawidłowo podczas ostatniego wypadku.
- Kulisy całej tej afery pokazały że w wojsku brakuje systemu nadzoru i kontroli nad odbiorami wyremontowanego sprzętu - twierdzi Edyta Żemła, dziennikarka portalu "Onet.pl".
Po śmiertelnym wypadku wojsko zaczęło sprawdzać fotele katapultowe. Zakład remontowy musiał wprowadzić zmiany. Jednak nie chce przyznać - jakie. Leszek Walczak, prezes WZL2 w Bydgoszczy poinformował reportera TVN24, że oficjalny komentarz zostanie wydany dopiero wtedy, kiedy ukaże się ostateczny protokół. Fotel K-36 ratował życie pilotów wiele razy. Jednak w katastrofie pod Pasłękiem nie otworzyła się czasza spadochronu.
Samolot indonezyjskiej linii Lion Air, który w październiku rozbił się na Morzu Jawajskim, nie był w pełni sprawny już podczas swojego przedostatniego lotu dzień wcześniej - poinformowali prowadzący śledztwo. 29 października w katastrofie zginęło...Zginęło 189 osób. Raport: samolot był "niezdatny do lotu" dzień przed katastrofą
Zaczęto improwizować z naprawami
Myśliwiec MiG-29 to sowiecka konstrukcja z lat 80. Na jej pokładzie znajduje się teoretycznie niezawodny fotel K-36. Kiedy pilot czuje się zagrożony, to szarpie za podwójny uchwyt. 13 różnych naboi pirotechnicznych rozpoczyna proces katapultowania. Cały proces, wraz z wyrzuceniem fotela z kabiny, trwa niecałą sekundę. Kolejne 3 sekundy zajmuje otwarcie spadochronu i automatyczne odcięcie pilota od fotela.
Jednak zaburzenie opisanej wyżej sekwencji powoduje, że nie jest uruchamiany kolejny etap. Według pilotów - w polskim MiG-u, w rurze z nabojem znajdował się zbyt mocny pierścień, który zablokował odstrzelenie zagłówka. Spadochron się nie rozłożył. Pilot, wraz z przypiętym do siebie fotelem, runął na ziemie. Raportu z badania wypadku wciąż nie ma.
Do redakcji "Faktów" wpłynęło stanowisko rosyjskiego producenta w sprawie fotela K-36, z którego wynika, że śmiertelny wpadek może być spowodowany albo zbyt późno podjętą decyzją o katapultowaniu się, albo nieprawidłowym użytkowaniem urządzenia. Nasze fotele nie mogą być serwisowane pod nadzorem Rosjan, bo jesteśmy w innym bloku militarnym.
- Aby podtrzymać życie tych samolotów, zaczęto improwizować. Zakład dorabiał części samodzielnie lub sprowadzano części z różnych źródeł w tym niepewnych typu Armenia, Uzbekistan, Iran - twierdzi Tomasz Łyżwa.
Ministerstwo w ostatnim oświadczeniu zaprzecza ukrywaniu jakichkolwiek informacji w sprawie katastrofy, a w przypadku wykrycia przez komisje uchybień zapowiada wyciągniecie konsekwencji.
Autor: Piotr Świerczek / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (4)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Do końca 2013 roku fotele wyrzucane z posowieckich maszyn bojowych polskiego lotnictwa były serwisowane przez rosyjskie firmy!
To się zmieniło po zajęciu przez Rosję Krymu i zainicjowaniu przez Rosję działań prorosyjskich "separatystów" ze wschodniej Ukrainy, na początku 2014 roku...
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Skoro jesteśmy w innym bloku militarnym to wszystkie MiGi i SU powinny iść na złom.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Niech wraca Macierewicz i dalej dewastuje siły zbrojne.
Suwerenie pomyśl na kogo oddasz głos w wyborach parlamentarnych !!!
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Maciarewicz to wyjaśni :)))
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 21 marca
W Camp Kościuszko w Poznaniu został otwarty pierwszy w Polsce stały garnizon żołnierzy amerykańskich. W programie pokażemy także, jak F-35 latają nad Polską. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Pierwszy stały garnizon amerykańskich żołnierzy w Polsce został otwarty
Obecność amerykańskich żołnierzy będzie od teraz w Polsce stała, a nie tylko rotacyjna. W poznańskim Camp Kościuszko odbyła się ceremonia otwarcia pierwszego garnizonu sił lądowych USA. Żołnierze będą odpowiadać za zabezpieczenie infrastruktury i dostarczanie usług dla wojska.
czytaj więcej »Myśliwce państw NATO na polskim niebie. Nagranie z pokładu Casy
Na co dzień pełnią misję obserwacyjną i obronną na wschodniej flance NATO. Holenderskie F-35 oraz polskie F-16 i MiG-i. Z pokładu transportowej Casy ekipa "Faktów" TVN filmowała wspólne ćwiczenia pilotów. Wkrótce nasze MIG-i zostaną przekazane ukraińskiej armii.
czytaj więcej »"Już więcej na nich nie zagłosuję". Rolnicy stracili cierpliwość do Prawa i Sprawiedliwości
Polscy rolnicy alarmowali rząd, że zboże z Ukrainy, zamiast trafiać do Afryki, jest sprzedawane w Polsce. To obniżyło ceny w skupach na tyle, że Polacy nie mogą sprzedać swojego zboża. Komisja Europejska dostrzega problem i pomoże polskim rolnikom. A co zrobi polski rząd? Tego nie wiadomo, ale wiadomo, że wielu rolników już na PiS nie zagłosuje.
czytaj więcej »Skarb Państwa płaci miliony, nadzoruje go partia Bielana. Tak "działa" Związek Pracodawców Business & Science Poland
Na jego działalność spółki Skarbu Państwa płacą miliony złotych. Związek Pracodawców Business & Science Poland ma lobbować na rzecz Polski w Brukseli. Na mocy tajnej umowy z PiS nadzór nad instytucją sprawuje Partia Republikańska Adama Bielana. Nad kasą, oczywiście, też.
czytaj więcej »Donald Tusk spotkał się z kobietami w Pszczynie. "Dzięki wam istnieje szansa na zmiany"
To nie była dyskusja o wielkiej polityce krajowej i zagranicznej, tylko o prawach kobiet. Donald Tusk spotkał się z nimi w Pszczynie, by przekonać je, że aborcja do 12. tygodnia, antykoncepcja, in vitro i edukacja seksualna są w programie jego partii.
czytaj więcej »Francja: rząd podwyższył wiek emerytalny i nie upadł. Protesty trwają
Rząd Francji przyjął reformę emerytalną z pominięciem Zgromadzenia Narodowego i wygrał głosowanie w przedmiocie wotum nieufności, ale bitwa na ulicach Paryża trwa. Podniesienie wieku emerytalnego z 62. roku życia do 64. roku życia wywołało liczne protesty.
czytaj więcej »Nowy Jork przygotowuje się do ewentualnych protestów zwolenników Donalda Trumpa
Policja i Secret Service zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a nowojorski sąd otoczono zaporami. To wszystko przygotowania do ewentualnych protestów zwolenników Donalda Trumpa. On sam twierdzi, że zostanie aresztowany i wzywa do wyjścia na ulice.
czytaj więcej »Ukraińcy zniszczyli transport broni na Krymie. W Moskwie kolejna rozmowa Putin-Xinping
Ukraińska armia informuje o zniszczeniu transportu rosyjskich rakiet Kalibr. Miało do tego dojść wieczorem podczas tranzytu kolejowego w mieście Dżankoj na Krymie. Oprócz węzła kolejowego znajduje się tam także lotnisko wojskowe rosyjskich sił powietrznych. Przebywający z wizytą w Rosji prezydent Chin Xi Jinping kolejny raz spotkał się z Władimirem Putinem. Do pierwszej rozmowy doszło w poniedziałek.
czytaj więcej »Powstała "Brunatna Księga". Można w niej przeczytać o przykładach rasizmu w Polsce
Wydana kolejny raz przez Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" księga opisująca przypadki rasizmu w Polsce liczy sobie ponad 300 stron. W 2019 roku "Brunatna Księga" liczyła sobie 50 stron.
czytaj więcej »Policjanci zatrzymali 14 członków gangu złodziei
Byli bezwzględni i brutalni - kradli samochody, włamywali się do bankomatów, mają zarzuty działania w grupie przestępczej, rozbojów i paserstwa. Policjanci zatrzymali 14 mężczyzn.
czytaj więcej »Finowie znów są najszczęśliwszym narodem na świecie
Sześć lat temu wspięli się na szczyt rankingu i nie ustępują żadnemu narodowi. Finowie znów są najszczęśliwszym narodem na świecie - to jest wynik ogólnoświatowego raportu. A jak wypadają Polacy? Jesteśmy przed Japończykami czy Brazylijczykami - to chyba jest nieźle.
czytaj więcej »Prognoza pogody na środę 22 marca
W środę zachmurzenie zmienne i przelotny deszcz (do 2 mm). Temperatura maksymalna od 9 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 17 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-zachodni i południowy.
czytaj więcej »Fakty z 20 marca
Sondaż Kantar Public przeprowadzony na próbie czterech tysięcy respondentów i sfinansowany dzięki społecznej zbiórce pokazuje, że opozycja ma tylko jedną szansę by rządzić po wyborach - gdy stworzy jedną listę wyborczą - Platformy, PSL-u, Polski 2050 i Lewicy. W badaniu według tego wariantu opozycja przekracza 50 procent głosów i w Sejmie ma aż 245 mandatów. W programie również o wizycie prezydenta Chin w Moskwie oraz o wspólnych unijnych zakupach amunicji dla Ukrainy. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Sondaż obywatelski: tylko wspólna lista gwarantuje sukces opozycji
Sondaż Kantar Public przeprowadzony na próbie czterech tysięcy respondentów i sfinansowany dzięki społecznej zbiórce pokazuje, że opozycja ma tylko jedną szansę by rządzić po wyborach - gdy stworzy jedną listę wyborczą - Platformy, PSL-u, Polski 2050 i Lewicy. W badaniu według tego wariantu opozycja przekracza 50 procent głosów i w Sejmie ma aż 245 mandatów.
czytaj więcej »