Fakty - oglądaj online

Kary, krytyka, tłumaczenia i przeprosiny. Czarny dzień dla opozycji

Konsekwencje, kary, wzburzenie i przeprosiny. Przez opozycję przepadł obywatelski projekt łagodzący przepisy aborcyjne. Platforma Obywatelska wyrzuca trojkę posłów z partii. Z Nowoczesnej posłowie odchodzą sami. Swoją decyzję zawieszania członkostwa tłumaczą tym, że partia zawiodła nie tylko kobiety, ale również własnych członków. Kiedyś był wielki Czarny Protest, dziś czarny dzień dla opozycji.

Surowa kara dla posłów PO. Joanna Fabisiak, Marek Biernacki i Jacek Tomczaka zagłosowali odwrotnie niż własna partia podczas środowych głosowań klubu. Posłowie chcieli odrzucenia propozycji komitetu "Ratujmy kobiety" i dalszych prac nad projektem "#ZatrzymajAborcję". Za głosowanie wbrew partii zostali wyrzuceni. To koniec dla nich w Platformie.

- Jednogłośna decyzja zarządu to potwierdza. Jest mi przykro - mówi Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO.

- Są nagrody i kary. To jest naturalne - komentuje decyzję o wyrzuceniu z partii Fabisiak.

Posłowie PO, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu, też zostaną ukarani.

10.01.2018 | Najbardziej krytykowani ministrowie odeszli. Co na to opozycja?
Wideo: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Fakty TVN 10.01.2018 | Najbardziej krytykowani ministrowie odeszli. Co na to opozycja?

"Nie byłam w stanie się podpisać"

Problem ma też Nowoczesna. Troje posłów zawiesiło członkostwo w partii w proteście wobec tego, że część ich kolegów nie wzięła udziału w głosowaniu dotyczącym obywatelskiego projektu "Ratujmy kobiety" dopuszczającego aborcję na życzenie. - To, co się wczoraj zdarzyło, jest dla mnie absolutnym skandalem - komentuje Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej.

Politycy Nowoczesnej namawiali do składania podpisów pod tym projektem. I mimo tego, że szefową partii, szefową klubu i wicemarszałkiem Sejmu są kobiety z Nowoczesnej, nie udało im się zmobilizować aż dziesięciu swoich posłów.

- Przepraszam za tę niedopuszczalna sytuację, w której opozycji zabrakło kilku głosów - mówiła w Sejmie Kamila Gasiuk-Pihowicz, przewodnicząca poselskiego klubu Nowoczesna.

Niegłosujących posłów ukarano finansowo. Według nieoficjalnych informacji "Faktów" jeden z nich - Adam Cyrański - odszedł z Nowoczesnej.

Spór o aborcję znów na językach

Debata o aborcji to w Sejmie nie nowość. Do parlamentu znów trafiły dwa projekty obywatelskie. Jeden zakłada aborcję na życzenie do 12 tygodnia ciąży, drugi zaostrza przepisy. Posłowie głosowali czy zajmą się tymi projektami, czy trafią one do dalszych prac w sejmowej komisji. Trafi tylko jeden - ten restrykcyjny, liberalny wylądował w koszu przez opozycje.

W głosowaniu nie wzięło udziału aż dwudziestu dziewięciu posłów PO, a trzech dziś wyrzuconych z partii było przeciw mimo dyscypliny. W Nowoczesnej nie głosowało dziesięć osób, a jedna wstrzymała się od głosu. Tymczasem w PiS-ie, aż 58 głosów, w tym Jarosław Kaczyński i duża część pierwszoplanowych polityków, było "za", więc projekt miał wszelkie szanse być dalej procedowany. Zabrakło 9 głosów.

- Gdybym to przewidziała, to dzisiaj zagłosowałabym, żeby on (projekt - red.) poszedł do komisji - stwierdziła Alicja Chybicka z PO, która nie wzięła udziału w głosowaniu.Poseł PO Ireneusz Raś stwierdził, że zagłosował "zgodnie z sumieniem".

Głosowanie nie dotyczyło wejścia w życie przepisów, ale tylko dalszej nad nimi dyskusji. To symboliczny ukłon w stronę kilkuset tysięcy ludzi, który pod obywatelskim projektem się podpisali, i którzy są elektoratem opozycji. Tymczasem PiS zagrało tu taktycznie, bo gdy poprzednio doszło do takiej samej sytuacji, na ulice wyszły tysiące kobiet w Czarnym Proteście. PiS chciało tego uniknąć, ponieważ wtedy musiało wycofać się z zaostrzenia przepisów.

- Nie jest tajemnicą, że chodzili na czarne marsze. Natomiast część z nich tego wniosku nie poparła - stwierdziła Beata Mazurek, wicemarszałek Sejmu, rzeczniczka PiS.

Ostatecznym efektem prac w Sejmie może być zaostrzenie przepisów aborcyjnych. Mimo, że płód będzie trwale i ciężko upośledzony, kobieta będzie musiała urodzić. To zakłada projekt złożony przez komitet "Stop Aborcji".

W większości krajów Unii prawo jest liberalne, a kobieta może przerwać ciąże praktycznie na życzenie Wyjątkiem są Irlandia i Malta.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (6)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
maja61

To koniec opozycji w obecnym kształcie. Pokazanie gestu Kozakiewicza ludziom , którzy podpisali się pod projektem obywatelskim będzie skutkowało tym że w wyborach oni pokarzą taki sam gest PO i Nowoczesnej Dosyć wspierania tych bezideowych baranów którzy do polityki przyszli tylko dla tego że do niczego innego się nie nadają!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   garou

   O Opozycji można by powiedzieć..... pozamiatane.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     kikimor

     no to teraz zarobia lekarze za granica!

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       blanczofia

       komentarz ukryty - pokaż

       Polska jest krajem zacofanym ze sredniowieczna mentalnoscia rzadzacych

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         3
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          2
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         wolny człowiek

         Historia kołem się toczy. Teraz PiS może powiezieć "nie ma z kim przegrać".

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           4
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje

           • Fakty z 18 grudnia

            Fakty z 18 grudnia

            Bonifikata do opłaty za zmianę użytkowania wieczystego we własność ma jednak w przypadku nieruchomości miasta Warszawy wynieść 98 procent - PO i Trzaskowski wycofali się z pomysłu, by obniżyć ją do 60 procent. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o SN, ale skrytykował sędziów za "anarchię". W programie powiemy tez o masowych protestach na Węgrzech, które z dnia na dzień przybierają na sile, o brazylijskim uzdrowicielu "Janie od Boga", znanym również w Polsce, który został aresztowany w związku z gwałtami, których miał dokonać oraz o niezwykłej akcji beskidzkiej grupy GOPR, której ratownicy musieli udać się na pomoc psu. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

            czytaj więcej »
           • Tchórzewski ma czas do środy. Podwyżek cen prądu ma nie być

            Tchórzewski ma czas do środy. Podwyżek cen prądu ma nie być

            Deklaracja zabrzmiała wiążąco i uspokajająco. - Nie będzie podwyżek cen prądu - mówił premier w sobotę. Tyle, że państwowe elektrownie dalej wnioskują o podwyższenie cen. Na podwyższenie cen nie zgadza się Urząd Regulacji Energetyki. Według naszych informacji minister Tchórzewski ma czas do środy na przedstawienie pomysłu, jak zablokować "podwyżki dla Kowalskiego". We wtorek minister spotkał się w tej sprawie nawet z prezydentem Dudą.

            czytaj więcej »
           • Determinacja Węgrów rośnie. Pojawiła się groźba strajku generalnego

            Determinacja Węgrów rośnie. Pojawiła się groźba strajku generalnego

            Rząd tego protestu nie przeczeka - jest coraz liczniejszy, a gniew Węgrów coraz większy. Są przeciwni zmianom w kodeksie pracy. Policja użyła gazu łzawiącego, aresztowała 50 osób, a z gmachu telewizji państwowej siłą wyrzucono opozycyjnych posłów, którzy w nim protestowali. Protestujący wciąż czekają na decyzję węgierskiego prezydenta i zapowiadają strajk generalny, jeśli w piątek podpisze on kontrowersyjną nowelizację kodeksu pracy.

            czytaj więcej »
           • Brazylijski uzdrowiciel miał zgwałcić setki kobiet, został zatrzymany

            Brazylijski uzdrowiciel miał zgwałcić setki kobiet, został zatrzymany

            Uzdrawiał, wspierał, dodawał wiary i otuchy - Brazylijczyk nazywany Janem od Boga został w końcu zatrzymany. Jest podejrzewany o zgwałcenie lub wykorzystanie seksualne ponad 300 kobiet. Mówią, że robił to pod pretekstem "przekazania uzdrawiających mocy". Hochsztapler to 76-letni João Teixeira de Faria. Od lat 70. pielgrzymowały do niego miliony ludzi. Wśród nich było także wielu Polaków, bo wyjazdy do niego organizowano także w naszym kraju.

            czytaj więcej »
           • Oni szli na nartach, a ich pies musiał się przedzierać przez zaspy. GOPR uratowało psa

            Oni szli na nartach, a ich pies musiał się przedzierać przez zaspy. GOPR uratowało psa

            Gdyby nie szybka akcja GOPR-owców, pies mógłby nie przeżyć wycieczki w góry. Dwójka skiturowców poszła z psem na spacer - za długi i zbyt wyczerpujący dla niego. Pies osłabł, wyziębił się i nie był w stanie się ruszać. - Był dysonans między ludźmi, którzy szli na nartach skiturowych, a psem, który musiał przedzierać się przez zaspy - tłumaczy jeden z GOPR-owców.

            czytaj więcej »
           • Prognoza pogody na środę 19 grudnia

            Prognoza pogody na środę 19 grudnia

            W środę pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami. Na Podlasiu, Mazurach i Mazowszu słaby śnieg do 1 cm. Ślisko. Temperatura maksymalna od -5 stopni Celsjusza na Podlasiu do 3 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-wschodni. Ciśnienie spada, w południe 1015 hPa.

            czytaj więcej »
           • Fakty z 17 grudnia

            Fakty z 17 grudnia

            Do północy prezydent Andrzej Duda musi zdecydować co dalej z siódmą nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. W programie powiemy także o 48. rocznicy Grudnia '70, o zarzutach w sprawie makabrycznej zbrodni pod Kluczborkiem a także o zapowiedzi odejścia z polityki Krystyny Pawłowicz. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

            czytaj więcej »
           • Siódma nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

            Siódma nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

            Prezydentowi pozostało niewiele czasu na decyzję, czy podpisze ustawę o Sądzie Najwyższym. Andrzej Duda ma problem, bo niedawno sam napisał zupełnie inną ustawę o Sądzie Najwyższym, ale PiS zmieniło zdanie i chce, by prezydent zmienił teraz swoje.

            czytaj więcej »
           tvnpix