Fakty - oglądaj online

 • Foto: Dzień Dobry TVN | Video: Jarosław Kostkowski / Fakty TVN
 • Prognoza pogody na niedzielę 3 marca
 • Marsze pamięci i apele o niewybielanie historii. "Pamiętać to także rozumieć"
Ocalić historię

Polski olimpijczyk uporządkował zapomniany żydowski cmentarz

W życiu ma dwie pasje - sport i historię. W tej historii łączą się obie pasje. Olimpijczyk Dariusz Popiela, kajakarz górski, podczas treningów na Dunajcu trafił na zapomniany żydowski cmentarz w Krościenku i nie potrafił już o nim zapomnieć. Podjął wyzwanie. A to, czego dokonał, zasługuje na coś więcej niż medal.

Ambasador RP w izraelskiej prasie o rodzinie. "Historie moich babć są tragiczne, ale bynajmniej nie są wyjątkowe"

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski przekonuje w izraelskiej prasie na przykładzie historii...

To miejsce było jak wiele innych - całkowicie zapomniane. Cmentarz odmienił życie Dariusza Popiela, który uprawia kajakarstwo górskie, ale płynie też rzeką historii.

- W Krościenku nad Dunajcem jako młody chłopak często startowałem na zawodach kajakowych i nie miałem świadomości, że po drugiej stronie ulicy, ta zarośnięta góra, to jest cmentarz żydowski - mówi Dariusz Popiela.

Postanowił, że tak tego nie zostawi. - Ten cmentarz był w moim sercu, że po prostu nie może tak być - wyznaje.

- Teren wyglądał generalnie jak dżungla, był bardzo zaniedbany. Ciężko się było zorientować, że tutaj kiedykolwiek był cmentarz - opowiada Jakub Dyda, działacz lokalny.

Pan Dariusz i jego znajomi wzięli się pracy. Uporządkowali i ogrodzili teren. W archiwach znaleźli informacje o pomordowanych Żydach - sąsiadach, którzy zniknęli z dnia na dzień. W bezimiennej mogile spoczywa tam 256 osób.

- Myślę, że jedną z takich tragiczniejszych historii to jest relacja Mundka Bucbauma. Zobaczył ciężarówkę, z tej ciężarówki jest sprowadzany jego brat. Niemcy rozstrzelali w tym dniu 11 Żydów z Krościenka, wśród nich był właśnie brat Mundka Bucbauma - mówi Popiela.

Fałszywa informacja o dewastacji cmentarza żydowskiego w Świdnicy obiegła świat

Na jednym z polskich portali pojawił się wpis o dewastacji cmentarza żydowskiego w Świdnicy:...

Przywrócenie godności

By ratować kolejne żydowskie cmentarze, Dariusz Popiela założył fundację. - Nie ukrywam, że zajmowanie się historią Żydów polskich bardzo często jest płynięciem pod prąd. Jest bardzo wiele stereotypów, bardzo dużo niezrozumienia - twierdzi.

- Takie projekty jak pana Dariusza Popieli, mające na celu przywrócić im chociaż imię i nazwisko, przywracają tak naprawdę godność - ocenia Joanna Król z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Z prawie 1200 żydowskich cmentarzy w Polsce 260 zostało bezpowrotnie zniszczonych. - Poleciała mi ta łza, tak samo w momencie, kiedy wyczytywaliśmy każdego z imienia i nazwiska podczas uroczystości. To był taki moment, dla którego robiłem ten projekt i dla którego wiedziałem, że było warto - wyznaje Dariusz Popiela.

- Ja to utożsamiam, jako ojciec dwóch córeczek, jako działanie ku przyszłości. I chociaż w takim stopniu mikro, lokalnym, próbować coś zmienić na swoim podwórku, to jest taki mój cel - dodaje kajakarz.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 26 lutego

  Fakty z 26 lutego

  "Gazeta Wyborcza" opublikowała nagrania i pisze, że Daniel Obajtek, obecny prezes Orlenu, jako wójt Pcimia nielegalnie kierował prywatną spółką. Koalicja Obywatelska zapowiada wniosek do prokuratury o prześwietlenie majątku Daniela Obajtka. W programie także o poparciu Solidarnej Polski dla wniosku opozycji, o zmianach w polskiej dyplomacji, a także o zielonym świetle dla paszportu dla zaszczepionych w Unii Europejskiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • "Ziobro i Kaczyński są nawzajem swoimi zakładnikami"

  "Ziobro i Kaczyński są nawzajem swoimi zakładnikami"

  Prawo i Sprawiedliwość przegrało czwartkowe głosowanie w Sejmie. Solidarna Polska wraz z politykami opozycji przegłosowała wniosek o uzupełnienie porządku obrad o informację wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego na temat wsparcia dla artystów w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Wynik tego głosowania nie został przemilczany. Prezes PiS Jarosław Kaczyński niemal natychmiast zabrał głos w tej sprawie.

  czytaj więcej »
 • Ruszyły konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy

  Ruszyły konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy

  W piątek 26 lutego ruszyły konsultacje Krajowego Planu Odbudowy. To dokument, który będzie podstawą do otrzymania środków z unijnego Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. W ramach unijnego wsparcia do Polski ma trafić - w ramach dotacji i pożyczek - 57 miliardów euro, czyli ponad 250 miliardów złotych. Konsultacje potrwają do 2 kwietnia.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na sobotę 27 lutego

  Prognoza pogody na sobotę 27 lutego

  W sobotę pochmurno z większymi przejaśnieniami. Na południowym-wschodzie i na południu kraju przelotne opady deszczu do 1-5 mm, na Pogórzu Karpackim opady deszczu ze śniegiem, a wysoko w Karpatach opady śniegu do 5 cm. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach osiągający na wschodzie Polski prędkość do 50-60 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 25 lutego

  Fakty z 25 lutego

  Do Wielkanocy zostało jeszcze kilka tygodniu, ale minister zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza, że podczas świąt mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia. W programie powiemy również o kulisach działania komisji do spraw pedofilii, o wniosku pierwszej prezes Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego, a także o rekordowej temperaturze w lutym. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy ponadlimitowe miejsca"

  "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy ponadlimitowe miejsca"

  W czwartek poinformowano o ponad 12 tysiącach nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i śmierci blisko 300 osób. Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że szczyt zachorowań nadchodzącej fali epidemii będzie pod koniec marca. Obecnie najgorsza sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie coraz więcej odnotowuje się też przypadków zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa.

  czytaj więcej »
tvnpix