Ocalić historię
Polski olimpijczyk uporządkował zapomniany żydowski cmentarz
W życiu ma dwie pasje - sport i historię. W tej historii łączą się obie pasje. Olimpijczyk Dariusz Popiela, kajakarz górski, podczas treningów na Dunajcu trafił na zapomniany żydowski cmentarz w Krościenku i nie potrafił już o nim zapomnieć. Podjął wyzwanie. A to, czego dokonał, zasługuje na coś więcej niż medal.
Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski przekonuje w izraelskiej prasie na przykładzie historii...Ambasador RP w izraelskiej prasie o rodzinie. "Historie moich babć są tragiczne, ale bynajmniej nie są wyjątkowe"
To miejsce było jak wiele innych - całkowicie zapomniane. Cmentarz odmienił życie Dariusza Popiela, który uprawia kajakarstwo górskie, ale płynie też rzeką historii.
- W Krościenku nad Dunajcem jako młody chłopak często startowałem na zawodach kajakowych i nie miałem świadomości, że po drugiej stronie ulicy, ta zarośnięta góra, to jest cmentarz żydowski - mówi Dariusz Popiela.
Postanowił, że tak tego nie zostawi. - Ten cmentarz był w moim sercu, że po prostu nie może tak być - wyznaje.
- Teren wyglądał generalnie jak dżungla, był bardzo zaniedbany. Ciężko się było zorientować, że tutaj kiedykolwiek był cmentarz - opowiada Jakub Dyda, działacz lokalny.
Pan Dariusz i jego znajomi wzięli się pracy. Uporządkowali i ogrodzili teren. W archiwach znaleźli informacje o pomordowanych Żydach - sąsiadach, którzy zniknęli z dnia na dzień. W bezimiennej mogile spoczywa tam 256 osób.
- Myślę, że jedną z takich tragiczniejszych historii to jest relacja Mundka Bucbauma. Zobaczył ciężarówkę, z tej ciężarówki jest sprowadzany jego brat. Niemcy rozstrzelali w tym dniu 11 Żydów z Krościenka, wśród nich był właśnie brat Mundka Bucbauma - mówi Popiela.
Na jednym z polskich portali pojawił się wpis o dewastacji cmentarza żydowskiego w Świdnicy:...Fałszywa informacja o dewastacji cmentarza żydowskiego w Świdnicy obiegła świat
Przywrócenie godności
By ratować kolejne żydowskie cmentarze, Dariusz Popiela założył fundację. - Nie ukrywam, że zajmowanie się historią Żydów polskich bardzo często jest płynięciem pod prąd. Jest bardzo wiele stereotypów, bardzo dużo niezrozumienia - twierdzi.
- Takie projekty jak pana Dariusza Popieli, mające na celu przywrócić im chociaż imię i nazwisko, przywracają tak naprawdę godność - ocenia Joanna Król z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Z prawie 1200 żydowskich cmentarzy w Polsce 260 zostało bezpowrotnie zniszczonych. - Poleciała mi ta łza, tak samo w momencie, kiedy wyczytywaliśmy każdego z imienia i nazwiska podczas uroczystości. To był taki moment, dla którego robiłem ten projekt i dla którego wiedziałem, że było warto - wyznaje Dariusz Popiela.
- Ja to utożsamiam, jako ojciec dwóch córeczek, jako działanie ku przyszłości. I chociaż w takim stopniu mikro, lokalnym, próbować coś zmienić na swoim podwórku, to jest taki mój cel - dodaje kajakarz.
Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Atak na naczelnego rabina Argentyny. "Napastnicy byli dobrze poinformowani"
- Morawiecki dla "Haareca": nie pozwólmy jakimś radykałom na pisanie historii na nowo
- Francuzi mówią "dość!". Wielotysięczne marsze przeciwko antysemityzmowi
- Magdziak-Miszewska: polski antysemityzm silniejszy niż izraelski antypolonizm
- Była ambasador w Izraelu: Trzeba uważać, mówiąc o Holokauście. Łatwo o błąd w tłumaczeniu
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 6 lutego
W Turcji i Syrii w poniedziałek nad ranem zatrzęsła się ziemia. Koło południa były kolejne wstrząsy. Bilans ofiar bardzo szybko rośnie. Akcja ratunkowa to walka z czasem o życie, bo w ruinach wciąż są ludzie, a na zewnątrz silny mróz. W drodze do pomocy są strażacy z Polski. W programie także o sprawie przekazania zamku w Wojnowicach, której politycy PiS starają się używać do obrony ministra Przemysława Czarnka oraz o możliwych zmianach w ukraińskim rządzie. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Rośnie tragiczny bilans trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii
W Turcji i Syrii w poniedziałek nad ranem zatrzęsła się ziemia. Koło południa były kolejne wstrząsy. Bilans ofiar bardzo szybko rośnie - to już ponad 2400 osób. Akcja ratunkowa to walka z czasem o życie, bo w ruinach wciąż są ludzie, a na zewnątrz silny mróz. W drodze do pomocy są strażacy z Polski.
czytaj więcej »Opinie negatywne, dotacje przyznane. Tak minister wsparł fundacje z Lubelszczyzny
Dziewięć fundacji z Lubelszczyzny, mimo negatywnych opinii ekspertów, dostało dotacje od ministra Przemysława Czarnka. Jeśli wierzyć wicemarszałkowi Sejmu i szefowi klubu PiS Ryszardowi Terleckiemu, to prezes Jarosław Kaczyński zna sprawę "willi plus", a partia będzie szefa Ministerstwa Edukacji i Nauki bronić, gdy pojawi się wniosek opozycji o odwołanie.
czytaj więcej »Przekazanie zamku w Wojnowicach a "willa plus". Na czym polega różnica?
Rządowe media i politycy PiS próbują bronić działań ministra Przemysława Czarnka określanych jako program "willa plus" powołując się na przykład przekazania zamku w Wojnowicach fundacji Kolegium Europy Wschodniej. To nietrafiony przykład, bo - jak przypominają politycy opozycji - obiekt jest nie do sprywatyzowania, nie do sprzedania, a nawet nie do oddania jakiemukolwiek innemu podmiotowi w czasowe użytkowanie.
czytaj więcej »Prezydent Andrzej Duda mianował nowego Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych
Nominację odebrał w Pałacu Prezydenckim, a godzinę później na Placu Piłsudskiego uroczyście objął stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Generał Wiesław Kukuła to były komandos, służył między innymi w Iraku, a ostatnio tworzył Wojska Obrony Terytorialnej.
czytaj więcej »"Lex pilot" opóźnione. "To będzie czas na to, żeby rząd przemyślał, czy chce się upierać przy tych absurdalnych zapisach"
Partia rządząca przegrała głosowanie podczas obrad sejmowej komisji cyfryzacji w sprawie ustawy "lex pilot". "Za" i "przeciw" była taka sama liczba posłów, dlatego zdecydowało stanowisko przewodniczącego. Będzie zatem wysłuchanie publiczne w sprawie powszechnie krytykowanych przepisów.
czytaj więcej »Spotkanie kierownictwa Platformy Obywatelskiej. Wcześniej odbyła się narada polityków PiS
W poniedziałek po południu rozpoczęło się spotkanie kierownictwa Platformy Obywatelskiej. Wcześniej pierwszy raz w tym roku na Nowogrodzkiej obradował też Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Wśród tematów - listy wyborcze i nadchodząca kampania.
czytaj więcej »Ołeksij Reznikow może stracić stanowisko ministra obrony Ukrainy
Dymisji jeszcze nie ma, a informacji nie potwierdzili prezydent i premier Ukrainy. Ołeksij Reznikow ma pożegnać się ze stanowiskiem ministra obrony. W tle są podejrzenia o korupcję w resorcie. Tymczasem na froncie ukraińska armia jest w bardzo trudnej sytuacji, a Rosjanie szykują ofensywę.
czytaj więcej »Amerykańskie służby wyławiają szczątki chińskiego balonu szpiegowskiego
Nurkowie amerykańskiej marynarki wojennej wydobywają z dna Atlantyku szczątki chińskiego balonu szpiegowskiego. Zestrzelono go nad płytkim akwenem około 10 kilometrów od wybrzeża Karoliny Południowej. Eksperci zbadają aparaturę, którą przenosił balon.
czytaj więcej »10-letni Miłosz uratował życie swojemu tacie, który zasłabł za kierownicą
Warunki na drodze były tego dnia fatalne. Na autostradzie A1 na wysokości Łodzi osobowe auto zjechało z drogi i uderzyło w barierki. Kierowca stracił przytomność, ale 10-letni pasażer zachował się wzorowo. Zadzwonił pod numer 112 i razem z operatorką uratowali kierowcy życie.
czytaj więcej »Beyonce triumfowała na gali Grammy. Zgarnęła aż cztery statuetki
To była wyjątkowa noc dla Beyonce - amerykańska piosenkarka została najczęściej nagradzaną artystką w historii prestiżowych nagród Grammy. Beyonce miała aż 9 nominacji, a wygrała w czterech kategoriach. Muzyczny wieczór w Los Angeles miał jednak więcej bohaterek i bohaterów.
czytaj więcej »31. Finał WOŚP już za nami, ale aukcje wciąż trwają
Dłużej nie ma już co czekać, bo do końca licytacji zostały trzy dni, a do kupienia jest wyjątkowy, wspólny prezent od redakcji "Faktów" TVN i TVN24. To był czas walki z ustawą lex TVN. Polacy wyszli wtedy na ulice, a Henryk Sawka narysował 11 unikatowych prac, które można kupić na licytacji dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To jednak nie jedyne rzeczy do wylicytowania.
czytaj więcej »Prognoza pogody na wtorek 7 lutego
We wtorek prognozowane są zachmurzenia z przejaśnienia, a na zachodzie rozpogodzeniami. Na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce wystąpią słabe opady śniegu do 2 centymetrów. Temperatura wyniesie od -5 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i w Małopolsce, przez -1 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 4 stopni Celsjusza Pomorzu i Wybrzeżu. Wiatr będzie północno-zachodni, słaby i umiarkowany.
czytaj więcej »Fakty z 5 lutego
Przemysław Czarnek i Zbigniew Ziobro jako ministrowie fundują liczne organizacje, które są ideowo związane z prawicą. W programie powiemy również o tzw. ustawie pilotowej, a także o tym, jak strażacy zostali okradzeni ze swojego sprzętu. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »Nie tylko minister Czarnek był hojny. Dotacji nie szczędził też minister Ziobro
Miliony złotych z kieszeni Polaków wydają ministrowie nie na edukację dzieci i młodzieży, czy pomoc ofiarom przestępstw, ale dla swoich politycznych znajomych. Minister Przemysław Czarnek funduje im między innymi siedziby, a jego partyjni koledzy nie widzą w tym nic złego.
czytaj więcej »