Kaczyński liczy na to, że PO poprze unijny budżet. Opozycja stawia warunki

04.03.2021 | Kaczyński liczy, że PO nie będzie miała wyboru w sprawie unijnych środków. "Ślepo nie podpiszemy żadnego cyrografu"
04.03.2021 | Kaczyński liczy, że PO nie będzie miała wyboru w sprawie unijnych środków. "Ślepo nie podpiszemy żadnego cyrografu"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
04.03.2021 | Kaczyński liczy, że PO nie będzie miała wyboru w sprawie unijnych środków. "Ślepo nie podpiszemy żadnego cyrografu"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Po niemal sześciu latach rządów dla PiS to wyjątkowa sytuacja, że do przegłosowania w Sejmie ustawy gwarantującej Polsce unijne środki na obudowę gospodarki, konieczne może być poparcie opozycji. Opozycja mówi "tak", ale stawia warunki.

Czy PiS będzie szukało innej większości dla poparcia ustawy w sprawie unijnego budżetu, skoro nie poprze jej Solidarna Polska? Piotr Mueller - rzecznik prasowy rządu - ma wciąż nadzieję, że ziobryści jednak projekt poprą. Jak sytuacja wygląda z punktu widzenia koalicjanta?

- Mam nadzieję, że PiS uszanuje nasz pogląd w tej sprawie - mówi Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości z KP PiS, Solidarnej Polski.

Królową polityki jest matematyka i to ona pokazuje, gdzie leży problem PiS-u.

Bez posłów Solidarnej Polski Prawo i Sprawiedliwość - ze skonfliktowanym wewnętrznie, ale wspierającym dalej PiS Porozumieniem - nie ma większości, czyli co najmniej 231 głosów.

W to miejsce musi zatem wejść co najmniej jedna partia opozycyjna, by pakiet z unijnymi pieniędzmi został przyjęty przez Polskę.

- Byłoby czymś dziwnym, gdyby takich środków opozycja nie poparła - uważa Piotr Mueller.

- Ślepo nie podpiszemy żadnego cyrografu, bo później skończy się na tym, że spółki rządzone przez umownych "Obajtków" dostaną olbrzymie środki finansowe, które zostaną przejedzone - odpowiada szef PO Borys Budka.

Jest jeden wspólny warunek stawiany przez Koalicję Obywatelską i PSL - poparcie dla unijnego budżetu "tak", ale PiS musiałoby się zgodzić, by samorządy miały wpływ na to, jak te pieniądze będą wydawane. Chodzi o to, by miliony euro nie płynęły tylko do tych samorządów, które PiS lubi bardziej. By nie było tak, że rząd te pieniądze zablokuje dla tych, którym z rządem niekoniecznie po drodze.

- Domagamy się tego, aby cała Polska była traktowana sprawiedliwie - apeluje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

- Musi być zagwarantowany rzetelny podział środków europejskich. Nie tak, jak Fundusz Inwestycji Lokalnych, który był dzielony przez pryzmat legitymacji partyjnej - podkreśla Władysław Kosiniak-Kamysz z KP Koalicji Polskiej, PSL.

Kwestia patriotyzmu?

Ustawa, dzięki której unijne pieniądze na pomoc gospodarce mogą zacząć płynąć do Polski, już raz nie została przyjęta przez rząd, bo sprzeciwił się Zbigniew Ziobro. A im szybciej wszystkie kraje Unii ratyfikują Fundusz Odbudowy, tym szybciej ruszą wypłaty środków tak potrzebnych teraz na odbudowę przygniecionej pandemią gospodarki.

Blokada choćby jednego z krajów Unii może wywrócić warty 750 miliardów euro fundusz i zablokować 60 miliardów euro, na które czeka Polska.

Jarosław Kaczyński - co politycy PiS-u przyznają nieoficjalnie - liczy na to, że Platforma nie będzie miała wyjścia, i nawet jeśli PiS nie przyjmie warunków opozycji, jej znaczna część będzie głosować "za". Bo innej decyzji wyborcy opozycji zwyczajnie by nie zrozumieli.

- Nikt, kto jest patriotą, kto w ogóle ma odrobinę oleju w głowie i przyzwoitości, nie może zagłosować przeciwko kołu ratunkowemu, które Unia Europejska rzuca państwom członkowskim - stwierdziła na antenie Radia PLUS Izabela Leszczyna z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

Opozycja swoje warunki mimo wszystko przedstawiła już PiS-owi. Na razie jednak nie dostała choćby zaproszenia na rozmowy w tej sprawie.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS