Fakty - oglądaj online

 • Foto: Paweł Supernak / PAP | Video: Paweł Płuska / Fakty TVN
 • Polsko-Amerykański Szczyt Przywództwa na Florydzie. W tle spór o ustawę o IPN
 • Helikopter zabrał z bazy na K2 Rafała Fronię. "Jest na silnych środkach przeciwbólowych"

Premier i prezes PiS przeciwko antysemityzmowi. Opozycja: dobrze, że te słowa padły

- Antysemityzm to choroba duszy i umysłu, którą podpowiada diabeł – mówił Jarosław Kaczyński, a Mateusz Morawiecki dodaje, że "antysemityzmu trzeba unikać, bo to woda na młyn dla naszych wrogów". Jednocześnie prezes PiS zapewnia, że "nikt nas nie sprowadzi z drogi obrony godności i prawdy", a premier powtarza, że "Polska jako państwo i naród jako jedyna zasłużyła na drzewo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata".

O stosunkach polsko żydowskich na przełomie dziejów, o bohaterstwie i antysemityzmie mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński, a w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Obaj podkreślali braku zgody na zakłamywanie prawdy historycznej, ale też mówili o tym, jak ta walka o prawdę nie powinna być prowadzona.

- Można powiedzieć, że dzisiaj diabeł podpowiada nam pewną bardzo niedobrą receptę, pewną ciężką chorobę duszy, chorobę umysłu. Jest nią antysemityzm, musimy go odrzucać, zdecydowanie odrzucać - zaznaczył prezes PiS.

Premier Morawiecki mówił w Chełmie, że trzeba robić wszystko, by Polska przestała się kojarzyć stereotypowo i wyjść z obecnego dyplomatycznego wizerunkowego kryzysu. Stąd te apele. - Trzeba unikać antysemickich wypowiedzi, bo one są wodą na młyn dla naszych wrogów - podkreślił szef rządu.

"Mam apel do opozycji, żebyśmy mówili w tej sprawie jednym głosem"

- Bardzo bym prosił, żeby nie budować takiego przekonania, że myśmy ponieśli jakieś straty (w sporze o nowelizację ustawy o IPN - red.) - powiedział w niedzielę w "Kawie na ławę" Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości. - Widać, że Izrael schodzi z...

Opozycja: dobrze, że te słowa padły

Słowa, które padły, zwłaszcza te wypowiedziane w sobotę, nawet opozycja oceniła pozytywnie, pytając jednak - co dalej - zwłaszcza, że po tamtych słowach odrzucających antysemityzm, padły inne. O słusznie obranej drodze. - Nikt nas z tej drogi nie sprowadzi, bo to jest ta sama droga, którą szliśmy tutaj - mówił prezes Kaczyński.

- Te słowa w pewnym sensie są słowami na pokaz, bo nic z nich nie będzie wynikać. Dobrze, że one padły, tylko teraz pytanie, czy z tego będą wyciągane jakiekolwiek wnioski - ocenił Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej.

O to, by wyciągnąć wnioski z tego największego od lat kryzysu dyplomatycznego, zwracają się różne środowiska. Ci, którzy przeżyli Holokaust, znają antysemityzm i widzą, że w Polsce atmosfera staje się coraz gorsza. - Nie tylko ja się obawiam, ale moje koleżanki ze stowarzyszenia, niektóre, powiedzmy takie starsze ode mnie są przerażone - mówiła w "Faktach po Faktach" Aleksandra Leliwa-Kopystyńska ze Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu" w Polsce.

"Nie sądzę, żeby Izrael chciał swoimi nerwowymi reakcjami stracić sojusznika"

To są rzeczy, które między przyjaciółmi mogą się zdarzać. (...) My nie zrobiliśmy niczego innego, jak tylko przepisaliśmy, przekopiowaliśmy rozwiązania obowiązujące w Izraelu - powiedział przebywający w USA Adam Bielan z partii Porozumienie,...

Drzewo dla Polski?

A ci, którzy przez ostatnich kilkadziesiąt lat przywracali wiedzę i pamięć o wspólnym polsko-żydowskim dziedzictwie, przypominając, że żadne prawo nie zmieni faktów z przeszłości, zwrócili się do polityków z jednym krótkim apelem: "Nie rozdzielajcie nas. Znowu".

W odpowiedzi usłyszeli, że gdy Zachód wypędzał Żydów, Polska ich przyjmowała, że to tu przez wieki był ich dom. - Dla mnie Polska jako naród i Polska jako państwo zasłużyła jako jedyna na drzewo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata - uważa premier Morawiecki.

Jak mówią przeciwnicy nowej ustawy o IPN, nie można innym odbierać ich prawa do oceny naszej historii.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Aigiler_
Aigiler_

A to się Jarek zdziwi jak się dowie, że Arabowie to też Semici.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   elektr00
   elektr00

   jesteśmy sojusznikiem po byku potężnym

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix