Premier i prezes PiS przeciwko antysemityzmowi. Opozycja: dobrze, że te słowa padły

11.02.2018 | Premier i prezes PiS przeciwko antysemityzmowi. Opozycja: dobrze, że te słowa padły
11.02.2018 | Premier i prezes PiS przeciwko antysemityzmowi. Opozycja: dobrze, że te słowa padły
Paweł Płuska | Fakty TVN
11.02.2018 | Premier i prezes PiS przeciwko antysemityzmowi. Opozycja: dobrze, że te słowa padłyPaweł Płuska | Fakty TVN

- Antysemityzm to choroba duszy i umysłu, którą podpowiada diabeł – mówił Jarosław Kaczyński, a Mateusz Morawiecki dodaje, że "antysemityzmu trzeba unikać, bo to woda na młyn dla naszych wrogów". Jednocześnie prezes PiS zapewnia, że "nikt nas nie sprowadzi z drogi obrony godności i prawdy", a premier powtarza, że "Polska jako państwo i naród jako jedyna zasłużyła na drzewo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata".

O stosunkach polsko żydowskich na przełomie dziejów, o bohaterstwie i antysemityzmie mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński, a w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Obaj podkreślali braku zgody na zakłamywanie prawdy historycznej, ale też mówili o tym, jak ta walka o prawdę nie powinna być prowadzona.

- Można powiedzieć, że dzisiaj diabeł podpowiada nam pewną bardzo niedobrą receptę, pewną ciężką chorobę duszy, chorobę umysłu. Jest nią antysemityzm, musimy go odrzucać, zdecydowanie odrzucać - zaznaczył prezes PiS.

Premier Morawiecki mówił w Chełmie, że trzeba robić wszystko, by Polska przestała się kojarzyć stereotypowo i wyjść z obecnego dyplomatycznego wizerunkowego kryzysu. Stąd te apele. - Trzeba unikać antysemickich wypowiedzi, bo one są wodą na młyn dla naszych wrogów - podkreślił szef rządu.

Opozycja: dobrze, że te słowa padły

Słowa, które padły, zwłaszcza te wypowiedziane w sobotę, nawet opozycja oceniła pozytywnie, pytając jednak - co dalej - zwłaszcza, że po tamtych słowach odrzucających antysemityzm, padły inne. O słusznie obranej drodze. - Nikt nas z tej drogi nie sprowadzi, bo to jest ta sama droga, którą szliśmy tutaj - mówił prezes Kaczyński.

- Te słowa w pewnym sensie są słowami na pokaz, bo nic z nich nie będzie wynikać. Dobrze, że one padły, tylko teraz pytanie, czy z tego będą wyciągane jakiekolwiek wnioski - ocenił Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej.

O to, by wyciągnąć wnioski z tego największego od lat kryzysu dyplomatycznego, zwracają się różne środowiska. Ci, którzy przeżyli Holokaust, znają antysemityzm i widzą, że w Polsce atmosfera staje się coraz gorsza. - Nie tylko ja się obawiam, ale moje koleżanki ze stowarzyszenia, niektóre, powiedzmy takie starsze ode mnie są przerażone - mówiła w "Faktach po Faktach" Aleksandra Leliwa-Kopystyńska ze Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu" w Polsce.

Drzewo dla Polski?

A ci, którzy przez ostatnich kilkadziesiąt lat przywracali wiedzę i pamięć o wspólnym polsko-żydowskim dziedzictwie, przypominając, że żadne prawo nie zmieni faktów z przeszłości, zwrócili się do polityków z jednym krótkim apelem: "Nie rozdzielajcie nas. Znowu".

W odpowiedzi usłyszeli, że gdy Zachód wypędzał Żydów, Polska ich przyjmowała, że to tu przez wieki był ich dom. - Dla mnie Polska jako naród i Polska jako państwo zasłużyła jako jedyna na drzewo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata - uważa premier Morawiecki.

Jak mówią przeciwnicy nowej ustawy o IPN, nie można innym odbierać ich prawa do oceny naszej historii.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS